بهترین وکیل طلاق در تهران

فهرست مطالب

وکیل طلاق تضمینی

 وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان موثرترین راه دریافت رای قطعی طلاق در کوتاه ترین زمان و مناسبترین هزینه است. در ادامه این مقاله همراه موسسه حقوقی دادآرمان باشید.

 دریافت مشاوره آنلاین با وکیل طلاق تضمینی 

وکیل طلاق کیست؟

یک وکیل پایه یک دادگستری یا حتی یک وکیل آنلاین می تواند در تمام زمینه های مربوط به دعاوی حقوقی و کیفری فعالیت نماید و بدون محدودیت قبول وکالت نماید و به پیگیری و حل و فصل پرونده های مختلف بپردازد و وکیل طلاق تضمینی نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ اما وکیل تضمینی طلاق، وکیلی است که فعالیت در زمینه ی طلاق و دعاوی مرتبط با آن را برگزیده است و تنها در این حوزه فعالیت دارد؛ از این رو در مورد قوانین مربوط به طلاق و رویه مراجع قضایی در رسیدگی به پرونده های طلاق آشنایی کامل دارد و از جدیدترین قوانین طلاق آگاه است، به همین وکیل طلاق تضمینی بهترین گزینه برای دریافت راهنمایی و مشاوره در خصوص دعاوی طلاق است.

خدمات وکیل طلاق موسسه حقوقی دادآرمان

– طلاق از طرف زن

– طلاق از طرف مرد

– طلاق توافقی

– مطالبه مهریه

– شرط تنصیف اموال

– حضانت، نفقه….

طلاق از لحاظ حقوقی به چه معنایی چیست؟

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن زوجین از یکدیگر است و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می ‌رود.

طبق ماده 1139 قانون مدنی، طلاق مخصوص نکاح دائم بوده و زن در عقد عقد موقت با پایان مدت یا بذل آن از سوی شوهر از زوجیت خارج می ‌شود.

طلاق مانند ازدواج با خواندن صیغه، صورت می ‌گیرد، اما برخلاف ازدواج، جزء ایقاعات است، یعنی یک طرفه است و تنها از سوی مرد انجام می ‌شود؛ چرا که طبق قانون طلاق در ایران مرد حق طلاق دارد و می تواند هر زمان که بخواهد با طرح دادخواست طلاق، زن خود را طلاق دهد.

انواع طلاق براساس رجوع به طلاق

به گفته وکیل تضمینی طلاق موسسه حقوقی دادآرمان، رجوع در طلاق به معنی بازگشت مرد به همسر خود پس از طلاق و ادامه زندگی مشترک در ایام عده طلاق است و با این رجوع ازدواج قبلی با تمام آثاری که داشته، ادامه پیدا می کند و نیازی به جاری شدن نکاح مجدد نمی‌ باشد.

براساس حق رجوع مرد، طلاق به دو دسته کلی تقسیم می‌ شود؛ که عبارتند از:

1- طلاق بائن (بدون رجوع)

2- طلاق رجعی

اگر تصمیم داری برای ثبت دادخواست طلاق اقدام کنی، اما نیاز به به مشاوره و راهنمایی داری، با وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن.

طلاق بائن چیست و وکیل طلاق چه نظر دارد؟

وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان درباره طلاق بائن بیان میدارد: طلاق بائن به طلاقی گفته می ‌شود که در آن مرد حق رجوع به زن را ندارد. در طلاق بائن چه زن عده داشته باشد و چه نداشته باشد، رجوع مرد به او جایز نمی ‌باشد. این نوع طلاق در مقابل طلاق رِجعی است که در آن، مرد در زمان عده، حق رجوع دارد.

انواع طلاق بائن عبارتند از:

1- طلاق زن باکره (زنی که بعد از ازدواج با او آمیزش نشده است.)

2- طلاق دختر صغیره (دختری که نُه سالش تمام نشده است.)

3- طلاق زن یائسه

4- طلاق خُلع

5- طلاق مُبارات

6- طلاق سوم یا سه طلاقه

7- نوع دیگری از طلاق نیز وجود دارد که طلاق حاکم شرع نام دارد. در این نوع طلاق، حاکم شرع همسر مردی را که نه نفقه او را می ‌پردازد و نه طلاقش می ‌دهد، خود طلاق می ‌دهد.

در طلاق بائن، زن در زمان عده به مرد محرم نیست و احکام زوجیت مانند الزام به اطاعت از شوهر، ارث ‌بردن زوجین از یکدیگر، حرمت خروج از منزل بدون اجازه مرد و الزام پرداخت نفقه و خرجی مرد نیز بر او جاری نمی‌ شود.

* نکته: اگر زن باردار باشد، بر مرد واجب است که تا زمان تولد نوزاد، نفقه او را پرداخت نماید.

برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه طلاق، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق در تهران را به شما معرفی می کند.

برای دریافت مشاوره حقوقی رایگان از وکیل آنلاین می توانید از طریق پیام رسان ها مانند واتساپ (وکیل آنلاین واتساپ)، اینستاگرام و تلگرام (وکیل آنلاین تلگرام) با ما در ارتباط باشید و به صورت غیر حضوری سوالات و مشکلات حقوقی خود را مطرح کنید و از مزایای موسسه حقوقی آنلاین استفاده کنید.

طلاق رِجعی چیست؟ و وکیل طلاق چه نظر درباره آن دارد؟

طلاق رِجعی، طلاقی است که مرد می‌تواند تا زمانی که عده زن پایان نیافته، بدون نوشتن عقد نکاح جدید به همسر خود رجوع نماید. رجوع مرد به سوی همسر خود در چنین طلا‌قی ممکن است با ادای لفظ یا انجام فعلی صورت گیرد. در واقع اگر طلاق رِجعی باشد، نکاح به صورت قطعی باطل نشده است و اگر زن در ایام عده طلاق از شوهر خود تمکین نماید به او نفقه تعلق گرفته و در غیر این صورت به او نفقه تعلق نمی‌ گیرد. در طلاق رجعی زن حق دارد در منزل شوهر سکونت داشته باشد و حتى از او ارث می‏ برد. به چنین طلا‌قی، طلاق رجعی و به چنین زنی مطلقه رجعیه گفته می ‌شود.

* نکته: مطلقه رجعیه زوجه حقیقی است؛ یعنی، آنچه از ادله شرعی استنباط می‌ شود، این است که مطلقه رجعیه در زمان عده، زوجه حقیقی است و تمامی‌ آثار زوجیت بر او و همسرش مترتب می ‌باشد. در نتیجه می‌ توان از قاعده ‌‌ای با عنوان «مطلقه رجعیه، زوجه حقیقی است» نام برد.

حقوق زوجین در طلاق رجعی چیست؟

همان طور که گفته شد پس از طلاق رجعی رابطه زوجیت به طور کامل بین زن و شوهر از بین نمی رود و مرد در ایام عده طلاق می تواند به همسر خود رجوع کند، از این رو در طلاق رجعی زن و مرد دارای حقوقی است.

حقوق زوجین در طلاق رجعی عبارتند از:

1- در صورت فوت یکی از زوجین، طرف مقابل از او ارث می برد.

2- به زن در طلاق رجعی نفقه تعلق می گیرد.

3- در صورت فوت یکی از زوجین امکان غسل دادن او توسط طرف دیگر وجود دارد.

4- زکات فطره زن در طلاق رجعی بر عهده مرد است.

5- نزدیکی مرد در ایام عده طلاق رجعی، رجوع محسوب می شود، حتی اگر قصد رجوع نداشته باشد.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان با وکیل پایه یک دادگستری تهران در خصوص دعاوی طلاق از طریق شماره تلفن بهترین وکیل تهران با ما در ارتباط باشید.

وکیل طلاق ؛ انواع طلاق براساس ثبت دادخواست طلاق

چنانچه زن یا مرد تصمیم به طلاق داشته باشد و بخواهد از دادگاه تقاضای طلاق بنماید مانند سایر دعاوی ابتدا باید دادخواست طلاق را ثبت نماید. طبق قانون طلاق، براساس اینکه چه کسی دادخواست طلاق را به دادگاه خانواده تقدیم می کند و تصمیم به جدایی از همسر خود را دارد، طلاق به دو دسته تقسیم می شود:

طلاق یک طرفه: هرگاه فقط یکی از زوجین اقدام به طرح دادخواست طلاق نماید و بخواهد از همسر خود جدا شود و با تقدیم دادخواست طلاق از دادگاه تقاضای طلاق نماید، در این صورت طلاق یک طرفه است. طلاق یک طرفه به دو دسته تقسیم می شود:

* طلاق از طرف زن

* طلاق از طرف مرد

طلاق توافقی: هرگاه زن و مرد هر دو برای طلاق با هم توافق داشته باشند و بخواهند با طلاق به زندگی مشترک خود پایان دهند طلاق توافقی خواهد بود.

برای دریافت مشاوره حقوقی از وکیل آنلاین می توانید از طریق پیام رسان ها مانند واتساپ، تلگرام (وکیل آنلاین تلگرام) و اینستاگرام تماس بگیرید و به صورت غیر حضوری پاسخ سوالات خود را مطرح کنید.

طلاق از طرف زن

طبق قانون زن حق طلاق ندارد و نمی تواند هر زمان که بخواهد بدون دلیل از شوهر خود طلاق بگیرد و باید برای درخواست طلاق خود دلایل محکمه پسندی به دادگاه خانواده ارائه نماید.

برای اینکه زن بتواند از شوهرش طلاق بگیرد، باید یکی از شروط دوازده گانه عقدنامه و یا وکالت در طلاق و یا یکی از شرایط عسر و حرج که در ماده 1130 قانون مدنی به آن اشاره شده است را داشته باشد. یکی از ملزمات و دلایل طلاق از طرف زن، این است که یکی از قوانین و موجبات طلاق وجود داشته باشد. منظور از موجبات طلاق دلایل محکمه پسندی است که مجوز طلاق به حساب می آید؛ یعنی زن در شرایط خاص می تواند از دادگاه تقاضای طلاق مانند طلاق از طرف زن به دلیل عسر و حرج.

علاوه بر عسر و حرج، طلاق از طرف زن با شروط دوازده گانه عقدنامه نیز امکانپذیر خواهد بود و زن می تواند با اثبات هر یک از موارد مذکور در عقدنامه از دادگاه درخواست طلاق نماید، مانند طلاق زن به دلیل ضرب و شتم یا طبق بند 6 و 9 شروط عقدنامه و بند 3 ماده 1130 قانون مدنی، طلاق زن به دلیل محکومیت کیفری زوج از مصادیق عسر و حرج زوجه محسوب می شود.

همچنین زن می تواند با ابراز کراهت از شوهر و بذل مهریه اش درخواست طلاق نماید، یعنی زن به دلیل کراهتی که از شوهر خود دارد به ازای بذل مهریه و یا با دادن مالی بیشتر از مهریه (فدیه) درخواست طلاق خلع نماید و در این صورت دادگاه به درخواست زن حکم طلاق را صادر می کند.

همان طور که گفته شد به دلیل پیچیدگی قوانین در خصوص طرح دادخواست طلاق از طرف زن و اثبات دلایل طلاق در دادگاه خانواده، بهتر است زوجه برای تنظیم و ثبت دادخواست طلاق و پیگیری پرونده طلاق در دادگاه با یک وکیل طلاق تضمینی با تجربه مشورت کند، از این رو موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق در غرب تهران را به شما معرفی می کند.

طلاق از طرف مرد

طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، اختیار طلاق با مرد است و مرد حق طلاق دارد یعنی مرد هر زمان که بخواهد با دلیل یا بدون دلیل موجه می تواند همسر خود را با تقدیم دادخواست طلاق از طرف مرد به دادگاه خانواده طلاق بدهد، اما دادگاه پیش از صدور رأی طلاق، ابتدا برای مسائل مالی و غیرمالی طلاق که شامل مهریه، نفقه زوجه، اجرت المثل ایام زوجیت، استرداد جهیزیه، تنصیف اموال زوج در طلاق، حضانت فرزند و حق ملاقات با فرزند پس از طلاق است، تعیین تکلیف می کند و مرد برای اجرا و ثبت طلاق باید ابتدا حقوق مالی زوجه را که به آن اشاره شد پرداخت نماید.

البته در پرداخت حقوق مالی زوجه در طلاق از طرف مرد باید به این نکته نیز اشاره کرد، در صورتی که مرد توانایی مالی برای پرداخت یکجای حقوق مالی زوجه را نداشته باشد، می تواند با ثبت دادخواست اعسار از پرداخت از دادگاه تقاضای تقسیط مهریه، نفقه معوقه و سایر حقوقی مالی زوجه را بنماید و پس از اینکه دادگاه در این مورد تصمیم گیری نماید، رأی طلاق یا همان گواهی عدم امکان سازش را به درخواست مرد صادر می کند.

یکی از نکات مهم که در طلاق از طرف مرد باید به آن توجه شود دلایل طلاق مردان است، چرا که در صورتی که مرد بخواهد زن خود را با دلیل موجه مانند نشوز طلاق دهد تنصیف اموال مرد در طلاق به زن تعلق نمی گیرد.

با وکالت دادن به بهترین وکیل طلاق در تهران می تونی بدون سردرگمی در دادگاه و صرفه جویی در زمان و هزینه به خواسته خود که طلاق است برسی.

طلاق توافقی

در طلاق توافقی زن و شوهر هر دو خواهان طلاق هستند و در طلاق با هم توافق دارند و در تمامی مسائل مالی و غیرمالی طلاق با یکدیگر توافق دارند. در واقع در طلاق توافقی زوجین نیازی به داشتن دلایل محکمه ‌پسند برای طلاق در دادگاه ندارند و برای ارائه دادخواست طلاق توافقی تنها شرط لازم توافق زن و مرد برای طلاق است.

توافقات زوجین در طلاق توافقی عبارتند از:

1- میزان و نحوه پرداخت مهریه و نیز میزان بخشیدن قسمتی از آن

2- تعیین تکلیف وضعیت نفقه و خرجی در طول زمان زناشویی و عده

3- در صورت داشتن فرزند مشترک، توافق بر سر حضانت و سرپرستی فرزند و نحوه ملاقات با فرزند

4- توافق در مورد جهیزیه

5- بررسی و توافق بر سر شرایط اولیه موجود در سند ازدواج در مورد تنصیف اموال

6- هر گونه توافق مالی دیگر

زوجین باید در مورد مسائل طلاق با توافق یکدیگر تصمیم گیری و تعیین تکلیف نمایند و سپس توافقات خود را به صورت مکتوب و امضا شده به دادگاه تقدیم کنند.

همچنین در خصوص توافقات زوجین در طلاق باید به این نکته اشاره کرد که امکان تغییر توافقات زوجین نیز وجود دارد و زن و مرد می توانند در هر مرحله از دادرسی و یا در هنگام مراجعه به دفترخانه رسمی طلاق هنگام ثبت طلاق یا حتی پس از ثبت طلاق توافقات خود را تغییر دهند و طبق آن عمل کنند.

همچنین در صورت پشیمانی زوجین از طلاق توافقی در صورت عدم مراجعه به دفترخانه برای اجرا و ثبت طلاق، اعتبار گواهی عدم امکان سازش پس از سه ماه پایان یافته و نیازی به مراجعه به دادگاه یا ابطال رای دادگاه نمی باشد. 

اگر تصمیم داری توافقی از همسرت جدا بشی اما از حق و حقوق خود در طلاق توافقی هیچ اطلاعی نداری با وکیل طلاق توافقی در تهران تماس بگیر و از حقوق خود در طلاق توافقی مطلع شو.

طلاق از طرف زن به دلیل عسر و حرج

عسر و حرج یکی از مهمترین دلایل طلاق از طرف زن است که با اثبات آن از سوی زوجه، دادگاه به درخواست زن حکم طلاق صادر می کند.

عسر و حرج به معنی سختی و مشقت است و عسر و حرج زن یعنی ایجاد وضعیتی که زندگی مشترک با شوهر برای زن غیرقابل تحمل و سخت باشد و زن در صورت اثبات دلایل خود می تواند از دادگاه درخواست طلاق نماید.

طبق ماده 1130 قانون مدنی، در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق نماید. چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار امکانپذیر نباشد، زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می شود.

طبق تبصره ی این ماده، عسر و حرج عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه ی زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن برای زوجه مشکل باشد و موارد ذیل در صورت احراز توسط دادگاه از مصادیق عسر و حرج محسوب می شود:

1- ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه

2- اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلای وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.

3- محکومیت قطعی زوج به پنج سال حبس یا بیشتر

4- ضرب و شتم یا هر گونه سوء رفتار مداوم زوج که عرفا با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.

5- ابتلای زوج به بیماری های صعب العلاج روانی یا مسری یا هر عارضه ی صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر موارد که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق را به نفع زوجه صادر نماید.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان در زمینه طلاق و دعاوی مربوط به آن و مزایای استفاده از سایت موسسه حقوقی دادآرمان، با بهترین وکیل طلاق تضمینی، تماس بگیر.

طلاق از طرف زن با شروط دوزاده گانه عقدنامه

طلاق از طرف زن با شروط دوازده گانه عقدنامه چگونه است؟

در عقدنامه 12 شرط وجود دارد که در صورت احراز هر یک از آنها در دادگاه، زن حق طلاق پیدا می کند و می تواند با اثبات آن در دادگاه خانواده، علاوه بر اینکه به حقوق مالی خود می رسد، از شوهر خود نیز طلاق بگیرد.

شروط 12 گانه ضمن عبارتند از:

1- ترک انفاق به مدت 6 ماه

2- بد رفتاری و سوء معاشرت زوج به حدی که زوجه قادر به ادامه ی زندگی مشترک با زوج نباشد.

3- بیماری صعب العلاج و خطرناک زوج به طوری که ادامه ی زندگی با وی ، سلامتی زوج را به خطر اندازد.

4- جنون زوج در صورتی که فسخ نکاح ممکن نباشد. (جنون یکی از دلایل فسخ نکاح است).

5- چنانچه زوج به کاری اشتغال داشته باشد که به زیان حیثیت و مصالح خانوادگی زوجه باشد.

6- زوج به مدت 5 سال یا بیشتر به حبس محکوم شود.

(بهتر است زوجه برای اثبات این دلایل از یک وکیل طلاق کمک بگیرد.)

7- اعتیاد زیان آور زوج به طوری که ادامه ی زندگی برای زوجه دشوار باشد. (به تشخیص دادگاه خانواده)

8- بدون اینکه زوج دلیل موجهی داشته باشد، زندگی خانوادگی را به مدت 6 ماه متوالی ترک نماید.

9- زوج به دلیل ارتکاب جرمی، محکوم شده باشد که مغایر با حیثیت و شأن خانوادگی زن باشد. (به تشخیص دادگاه )

10- بچه‌ دار نشدن زوج به دلیل عقیم بودن و غیره. (از زندگی مشترک باید 5 سال گذشته باشد)

11- مفقودالاثر شدن زوج، چنانچه ظرف مدت 6 ماه پس از مراجعه‌ ی زوجه به دادگاه پیدا نشود.

12- ازدواج مجدد زوج بدون اجازه همسر اول و به تشخیص دادگاه عدالت بین همسران از سوی زوج رعایت نشود.

اگر در مورد حقوق زنان بعد از طلاق چیزی نمی دونی با وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر.

به دلیل دشواری اثبات ادله زوجه در دادگاه، بهترین راه برای طرح دادخواست طلاق و پیگیری آن تا اجرای حکم، انتخاب یک وکیل طلاق تضمینی با تجربه است و زوجه با دادن وکالت به یک وکیل طلاق کاردان و متخصص، احتمال موفقیت خود را در اثبات ادله و مدارک طلاق افزایش می دهد و امکان رد شدن دلایل وی برای طلاق و صدور حکم دادگاه به ضرر وی کم می شود و زوجه می تواند این اطمینان را داشته باشد که با راهنمایی و مشاوره ی وکیل طلاق تضمینی که در حل و فصل پرونده های طلاق تجربه و تخصص دارد، به خواسته ی خود که طلاق است، دست یابد.

موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در غرب تهران را به شما معرفی می کند تا با دریافت راهنمایی و مشاوره در خصوص دعاوی انحلال نکاح (طلاق، فسخ نکاح، دعوای بطلان نکاح) بتونی در کوتاهترین زمان به حقوق خود برسی.

تفاوت طلاق یک طرفه با طلاق توافقی چیست؟

طبق قانون، دادخواست طلاق ممکن است از طرف زوج، زوجه و یا به درخواست هر دو (طلاق توافقی) مطرح شود. در این صورت روند رسیدگی به پرونده طلاق و مدت زمان آن و حقوق زوجین در طلاق با توجه به نوع آن متفاوت خواهد بود.

در خصوص تفاوت طلاق یک طرفه با طلاق توافقی می توان گفت: در طلاق یک طرفه که به درخواست یکی از زوجین مطرح می شود و فقط یکی از زوجین قصد طلاق و جدایی از همسر خود را دارد و طرف مقابل راضی به طلاق نمی باشد، بنابراین زن و شوهر در مورد مسائل طلاق اختلاف دارند و دادگاه در مورد حقوق مالی زوجه که به آن اشاره کردیم و سایر مسائل غیرمالی طلاق مانند حضانت و حق ملاقات با فرزند پس از طلاق تصمیم گیری می کند و سپس رأی طلاق از سوی دادگاه صادر می شود و زن و مرد باید براساس تعیین تکلیف قانونی و مفاد رأی صادره عمل نمایند.

اما در طلاق توافقی زن و شوهر هر دو برای طلاق رضایت دارند و تصمیم دارند به زندگی مشترک خود با طلاق توافقی پایان دهند؛ بنابراین در مورد تمام مسائل مالی و غیرمالی طلاق با هم توافق دارند و خودشان در خصوص حقوق مالی زوجه و حضانت و ملاقات با فرزند پس از طلاق تصمیم گیری می کنند و دادگاه توافقات آنها را می پذیرد و دخالتی در توافقات آنها ندارد و زن و مرد باید طبق آنچه توافق کرده اند عمل نمایند و نمی توانند کاری را برخلاف توافقات انجام دهند.

پروسه و زمان طلاق توافقی به دلیل توافق زوجین در طلاق بسیار آسانتر و کوتاهتر از طلاق یک طرفه است؛ چرا که در طلاق توافقی زوجین با هم توافق دارند، اما در طلاق یک طرفه هر یک از زوجین که دادخواست طلاق را مطرح می کند، باید دلایل خود را برای طلاق اثبات کند و ممکن است طرف مقابل و یا قاضی ادعای وی را نپذیرد و همین امر روند رسیدگی به پرونده طلاق یک طرفه را طولانی و زمان بر می کند و یا ممکن است قاضی در طلاق از طرف زن درخواست طلاق زن را نپذیرد و اثبات دلایل طلاق برای زن گاهی بسیار دشوار است.

وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان آماده ی پاسخگویی به سوالات شما در خصوص دعاوی طلاق است، از این رو می تونی با شماره تلفن بهترین وکیل تهران تماس بگیری و مشاوره رایگان دریافت کنی.

مدت اعتبار رای طلاق چقدر است؟

با توجه به اینکه طلاق به درخواست زوج باشد یا به درخواست زوجه، مدت اعتبار رای طلاق متفاوت خواهد بود.

در صورتی که طلاق به درخواست زوج مطرح شود و یا طلاق توافقی باشد، رای طلاق، گواهی عدم امکان سازش خواهد بود. طبق ماده 34 قانون حمایت خانواد، مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش برای تسلیم به دفتر رسمی ازدواج و طلاق 3 ماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی یا قطعی شدن رای است.

اگر طلاق به درخواست زن مطرح شود در صورت اثبات دلایل زن برای طلاق، حکم طلاق صادر می شود و طبق ماده 33 قانون حمایت خانواده، مدت اعتبار حكم طلاق 6 ماه پس از تاريخ ابلاغ راي فرجامي يا انقضاي مهلت فرجام خواهي است. هرگاه حكم طلاق از سوي زوجه به دفتر رسمي ازدواج و طلاق تسليم شود، در صورتي كه زوج ظرف يك هفته از تاريخ ابلاغ مراتب در دفترخانه حاضر نشود، سردفتر به زوجين ابلاغ مي كند براي اجراي صيغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه حاضر شوند. در صورت عدم حضور زوج و عدم اعلام عذر از سوي وي يا امتناع او از اجراي صيغه، صيغه طلاق جاري و ثبت مي شود و مراتب به زوج ابلاغ مي گردد. در صورت اعلام عذر از سوي زوج، يك نوبت ديگر به ترتيب مذكور از طرفين دعوت به ‌عمل مي آید. براساس تبصره ماده 33، دادگاه صادر کننده حکم طلاق باید در رای صادر شده بر نمایندگی سردفتر در اجرای صیغه طلاق در صورت امتناع زوج تصریح کند.

حق طلاق چیست؟

حق طلاق یا وکالت در طلاق، وکالت بلاعزل با حق توکیل (وکیل کردن) غیر است که زوج به زوجه می ‌دهد. وکالت طلاق زن یعنی او با وکالتی که از شوهر خود دارد می‌ تواند از طرف مرد وکیل انتخاب کند یا خودش شخصاً و با مراجعه به دادگاه و اثبات ادعای خود درخواست طلاق نماید.

در واقع داشتن حق طلاق یکی از روش های طرح دادخواست طلاق از طرف زن است. اما در خصوص طلاق با استفاده از حق طلاق باید به این نکته توجه داشت که طلاق زن با استفاده از داشتن وکالت در طلاق، طلاق از طرف زن محسوب نمی شود و طلاق توافقی است و به این ترتیب تنصیف اموال مرد در طلاق توافقی به زن تعلق نمی گیرد.

نحوه‌ ی گرفتن حق طلاق

وکالت دادن در طلاق از سوی زوج به زوجه به دو روش امکان ‌پذیر می ‌باشد:

1- در زمان وقوع عقد ازدواج و با آگاهی به سردفتر ازدواج، وکالت زوجه در طلاق به صورت شرط ضمن عقد، در سند ازدواج نوشته می ‌شود. از آنجایی که عقد ازدواج از نظر حقوقی جزء عقود لازم است، امکان بر هم زدن شرط وکالت طلاق از سوی شوهر بدون رضایت زن ممکن نیست.

2- شوهر به دفتر اسناد رسمی یا سفارت ایران در خارج از کشور مراجعه کند و به زوجه وکالت در طلاق و جدایی بدهد. این وکالت می‌ تواند قابل عزل و یا بلاعزل باشد.

* نکته: برای واگذاری وکالت در دفتر اسناد رسمی یا کنسولگری ‌های ایران در خارج از کشور حضور و امضای موکل (شوهر) کافی است و نیازی به حضور وکیل (زوجه) نمی‌ باشد.

حکم طلاق چیست؟

هرگاه زن به دادگاه درخواست طلاق بدهد، بدون آنکه حق طلاق داشته باشد؛ یعنی زن در عقد خود، حق طلاق را از مرد نگرفته است؛ اما بنا به دلایلی مانند ترک انفاق یا عسر و حرج، شروط دوزاده گانه عقدنامه و… می‌ تواند از دادگاه تقاضای طلاق نماید؛ که در صورت اثبات دلایل خود، دادگاه حکم طلاق برای زن صادر می‌ کند.

دادگاه ابتدا موضوع و دلایل اختلاف را که زن برای آنها درخواست طلاق کرده است را بررسی می‌کند؛ اگر دلایل ارائه شده توسط زن در دادگاه اثبات شد و دادگاه وی را محق طلاق گرفتن از شوهر بداند، اقدام به صدور حکم طلاق می‌ کند.

اگر تصمیم داری به دلیل عسر و حرج از شوهرت طلاق بگیری، اما برای اثبات دلایل خود در دادگاه نیاز به مشاوره و راهنمایی داری، با بهترین وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و کاملترین اطلاعات رو در این زمینه دریافت کن.

گواهی عدم امکان سازش چیست؟

اولین مرحله برای ثبت طلاق، دریافت گواهی عدم امکان سازش از سوی دادگاه خانواده است. رای دادگاه در برخی از انواع طلاق، گواهی عدم امکان سازش نام دارد که این گواهی تأییدی بر عدم توافق و سازش زوجین است و در مواقعی صادر می ‌شود که دادگاه رسیدن به توافق بین زن و شوهر را ناممکن می‌ داند و به آنها اجازه طلاق را می‌ دهد؛ در این صورت گواهی عدم امکان سازش صادر می ‌شود.

مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش 3 ماه است؛ یعنی اگر طرفین ظرف مدت 3 ماه از تاریخ ابلاغ گواهی آن را به دفترخانه ثبت طلاق ارائه ندهند و برای اجرا و ثبت طلاق اقدام نکنند، پس از گذشت 3 ماه، گواهی عدم امکان سازش فاقد اعتبار خواهد بود.

گواهی عدم امکان سازش در صورتی صادر می شود که:

1- درخواست طلاق از طرف مرد باشد.

2- طلاق تو افقی باشد یعنی زن و شوهر برای طلاق گرفتن با هم توافق داشته باشند.

3- طلاق از طرف زن، وقتی که او وکالت در طلاق داشته باشد؛ یعنی زن حق طلاق داشته باشد.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان در خصوص انواع طلاق، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق در تهران را به شما معرفی می کند.

تفاوت حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش چیست؟

تفاوت های حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش عبارتند از:

1- دادگاه در مواردی که بخواهد درباره ی موضوعی حکم صادر کند، به طور کامل و دقیق آن را بررسی می‌ کند و دلیل اقامه دعوی را می ‌شنود و دفاعیات طرفین دعوی را شنیده و در نهایت تصمیم می‌ گیرد که به نفع چه کسی و چگونه حکم صادر کند. یکی از مواردی که دادگاه حکم صادر می‌ کند، زمانی است که زن بدون داشتن حق طلاق درخواست طلاق نماید؛ اما دادگاه زمانی گواهی عدم امکان سازش صادر می‌ کند که نیازی به ورود به ماهیت دعوی وجود ندارد و با صدور این گواهی تنها قصد و تصمیم به طلاق را تأیید می‌ کند.

2- در حکم طلاق محدودیت زمانی وجود ندارد و اعتبار آن به زمان وابسته نمی ‌باشد؛ اما گواهی عدم امکان سازش دارای مدت 3 ماهه می ‌باشد و پس از این مدت گواهی بی ‌اعتبار می ‌شود.

3- در حکم طلاق دادگاه دستور به طلاق می‌ دهد؛ اما در گواهی عدم امکان سازش، تنها اجازه ‌ی طلاق توسط دادگاه صادر می ‌شود و طلاقی صورت نگرفته است و اگر در مدت اعتبار گواهی، طلاق ثبت نشود به معنی انصراف از طلاق است.

درخواست طلاق به دلیل عقیم بودن زوج

* طبق بند 10 از شروط دوازده گانه ضمن عقد در سند ازدواج، در صورتی که پس از گذشت 5 سال زندگی مشترک زوجه از شوهر خود به دلیل عقیم بودن یا هر عوارض جسمی دیگری که زوج صاحب فرزند نشود، می ‌تواند با استفاده از حقی که شوهر به زن داده است، استفاده کند و زن برای طلاق اقدام نماید.

* طبق بند 13 قانون حمایت از خانواده مصوب 1353، که با توجه به تصویب قانون حمایت خانواده جدید در سال 1391 و عدم نسخ و عدم ابطال ضمنی یا صریح آن همچنان به قوت خود باقی است، بیان می ‌کند: «در صورت عقیم بودن یکی از زوجین و اینکه از جهت عوارض و خصوصیات جسمی نتوانند از یکدیگر صاحب اولاد شوند؛ یکی از مواد درخواست طلاق از سوی زن می‌ تواند باشد.»

* نکته: در این نوع طلاق، تمام حقوق مالی زن، مانند مهریه، اجرت ‌المثل و… در همه‌ ی مواردی که درخواست طلاق به دلیل داشتن شرایط اعمال وکالت در طلاق به دادگاه خانواده باشد، به قوت خود باقی است.

یکی از مهمترین دلایل طلاق از طرف مرد یا زن طلاق به دلیل خیانت همسر است. در این صورت اگر خیانت هر یک از زوجین اثبات شود، طرف مقابل می تواند از دادگاه خانواده به دلیل خیانت همسرش درخواست طلاق نماید؛ اما باید بتواند خیانت همسر خود را با ارائه مدارک محکمه پسند اثبات نماید.

اثبات خیانت شوهر از سوی زن در دادگاه برای طلاق از این جهت اهمیت دارد که در صورت اثبات خیانت زن برخی حقوق مالی مانند تنصیف اموال مرد در طلاق به وی تعلق نخواهد گرفت و در صورتی که زن بتواند خیانت شوهرش را در دادگاه ثابت کند، دادگاه به درخواست او حکم طلاق را صادر می کند و در این صورت مرد باید تمام حقوق مالی زوجه را پرداخت نماید.

اگر به دلیل خیانت تصمیم داری از همسرت طلاق بگیری، اما نمی تونی رابطه نامشروع و خیانت همسرت رو چه طوری اثبات کنی و نیاز به کمک داری، با وکیل رابطه نامشروع موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر.

طلاق به دلیل عدم تمکین

به محض جاری شدن عقد نکاح زن و شوهر در مقابل یکدیگر متعهد به انجام وظایفی می شوند. به نافرمانی و عدم انجام وظایف زناشویی از سوی هر یک از زوجین نشوز گفته می شود.

براساس این تعریف هرگاه شوهر از انجام وظایف زناشویی خود در مقابل همسرش مانند پرداخت نفقه، همخوابی و غیره امتناع کند، نشوز محسوب می شود و به او ناشز گفته می شود.

اگر شوهر به وظایف زناشویی خود در برابر همسرش عمل نکند، زن می ‌تواند با اثبات نشوز مرد در دادگاه خانواده حکم ملزم به انجام وظایف مرد را بگیرد و چنانچه مرد با حکم دادگاه نیز از انجام وظایف خود مانند پرداخت نفقه خودداری کرد، زن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

همچنین اگر زن به وظایف زناشویی خود مانند تمکین خاص عمل نکند، ناشزه محسوب می شود و مرد می تواند برای الزام زن به تمکین دادخواست الزام به تمکین زوجه را به دادگاه خانواده تقدیم نماید و در صورتی که زن ناشزه باشد، به وی نفقه تعلق نمی گیرد.

اگر به دلیل نشوز همسرت، تصمیم داری طلاق بگیری و اقدام به ثبت دادخواست طلاق کردی، اما برای اثبات دلایل خود در دادگاه نیاز به راهنمایی یک وکیل طلاق تضمینی با تجربه داری، با بهترین وکیل طلاق در شمال تهران تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن.

طلاق از طرف زن به دلیل عقیم بودن مرد

طبق بند 10 شروط دوازده گانه عقدنامه در صورتی که پس از گذشت 5 سال زندگی مشترک زوجه از شوهر خود به دلیل عقیم بودن یا هر عوارض جسمی دیگری که زوج، صاحب فرزند نشود، می‌ تواند با استفاده از حقی که شوهر به زن داده است، استفاده کند و زن برای طلاق اقدام نماید.

همچنین طبق بند 13 ماده 8 قانون حمایت از خانواده مصوب 1353 در صورت عقیم بودن یکی از زوجین و اینکه از جهت عوارض و خصوصیات جسمی نتوانند از یکدیگر صاحب فرزند شوند یکی از دلایل درخواست طلاق خواهد بود.

سوال: اگر زوج به واسطه طب نوین و پیشرفت ‌های پزشکی، مشکل ناباروری خود را از طریق پزشکی معالجه و درمان کند آیا باز هم زوجه می تواند به دلیل عقیم بودن مرد درخواست طلاق نماید؟

در خصوص طلاق از طرف زن به دلیل عقیم بودن مرد، شعبه 26 دیوان عالی کشور در دادنامه ‌ای به تاریخ 12 تیر ماه 1392 معتقد است: «عقیم بودن مرد از مصادیق عسر و حرج زوجه محسوب می‌ شود و به دلیل احتمال درمان ناباروری مرد با روش‌ های نوین پزشکی و درمانی نفی کننده‌ ی حق طلاق زن به استناد شرط ذکر شده نیست؛ زیرا درمان مرد قطعی نبوده و عسر و حرج زن به دلیل عقیم بودن مرد از موارد شرعی است که از راه حل ‌های جدید درمانی صرف ‌نظر کرده است.

طلاق به دلیل ازدواج مجدد مرد

همان طور که گفته شد زن باید برای اینکه بتواند دادخواست طلاق از طرف زن را به دادگاه ارائه نماید باید دلایل محکمه پسندی داشته باشد. یکی از دلایل موجه زن برای طلاق، ازدواج مجدد مرد است.

طبق بند 12 شروط دوازده گانه عقدنامه اگر زوج همسر دیگری بدون رضایت زوجه اختیار کند یا به تشخیص دادگاه نسبت به همسران خود اجرای عدالت ننماید، برای زن حق طلاق ایجاد می شود و می تواند از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

اما این بند دارای ابهاماتی است، اینکه نوع ازدواج دوم را تعیین نکرده است، که این مسئله باعث اختلاف نظر میان قضات گردیده است که به نظر می‌ رسد محدود ساختن حق زوجه به تحقق ازدواج مجدد زوج به طور دائم بر خلاف موازین حقوقی و انصاف قضایی است. همچنین بند ۱۲ مشخص نکرده است که در صورت استفاده زوجه از حق طلاق، آیا زوجه برای طلاق گرفتن باید حقوق مالی خویش را ببخشد یا می ‌تواند تماماً حقوق مالی خود را دریافت کند.

همچنین طبق ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده، مصوب ۱۳۵۳، مرد نمی ‌تواند با داشتن زن، همسر دوم اختیار کند، مگر اینکه دلیل موجهی داشته باشد.

اصل بر این است که مرد با داشتن همسر نمی تواند ازدواج مجدد نماید، مگر در موارد استثنائی که در این صورت مرد می ‌تواند با ارائه دلایل و مستندات  از دادگاه خانوده اجازه ازدواج مجدد بگیرد، بنابراین اگر مرد با داشتن همسر بدون دلیل موجه ازدواج مجدد نماید، زن می تواند به دادگاه خانواده مراجعه کند و به دلیل ازدواج مجدد مرد از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

طلاق زن به دلیل توهین و فحاشی مرد

طلاق به دلیل توهین و فحاشی مرد یکی از دلایل طلاق از طرف زن محسوب می شود. توهین و فحاشی مرد طبق قانون از مصادیق سوء رفتار زوج می باشد و موجب عسر و حرج زوجه می شود و طبق بند 4 ماده 1130 قانون مدنی و بند 2 شروط دوازده گانه عقدنامه سوء رفتار و سوء معاشرت زوج از موجبات طلاق از طرف زن خواهد بود.

طبق ماده 1130 قانون مدنی (اصلاحی 14/8/1370)، در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند. چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد، زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می شود. همچنین براساس تبصره این ماده عسر و حرج عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد. طبق بند 4 ماده 1130 هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد، از موجبات طلاق زوجه می باشد؛ همچنین طبق بند 2 شروط دوازده گانه عقدنامه، سوء رفتار و یا سوء معاشرت زوج به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل نماید، از دلایل طلاق از طرف زن است.

رای وحدت رویه 716 مورخ 20/7/1389

رای وحدت رویه در مورد طلاق به دلیل ازدواج مجدد مرد

نظر به اینکه مطابق ماده 1108 قانون مدنی تمکین از زوج تکلیف قانونی زوجه است، بنابراین در صورتی که بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع و زوج این امر را در دادگاه اثبات و با اخذ اجازه از دادگاه همسر دیگری اختیار نماید، وکالت زوجه از زوج در طلاق که به حکم ماده 1119 قانون مدنی ضمن عقد نکاح شرط و مراتب در سند ازدواج ذیل بند ب شرایط ضمن عقد در ردیف 12 قید گردیده، محقق و قابل اعمال نیست، لذا به نظر اکثریت اعضاء هیأت عمومی دیوان عالی کشور رأی شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان همدان که با این نظر انطباق دارد مورد تأیید است. این رأی طبق ماده270 قانون آیین دادرسی دادگاه‌ های عمومی و انقلاب در امور کیفری در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور و کلیه دادگاه ‌ها لازم‌ الاتباع است.

طبق رای وحدت رویه 716 اگر مردی به دلیل نشوز زن و عدم تمکین وی با اجازه دادگاه ازدواج مجدد بنماید، زن دیگر نمی تواند به استناد بند 12 شروط عقدنامه تقاضای طلاق کند.

مراحل طلاق برای ایرانیان مقیم خارج از کشور

در پروسه طلاق برای ایرانیان خارج از کشور سه حالت متصور است:

1- اگر زوجین هر دو مقیم خارج از کشور باشند.

2- اگر زن مقیم خارج از کشور باشد.

3- اگر مرد مقیم خارج از کشور باشد.

ما در دپارتمان تخصصی خانواده، در کنار شما هستیم و در امور مربوط به خانواده و پرونده های خانوادگی، در کنار شما هستیم و تا با مشاوره رایگان به شما یاری می دهیم.

اگر زوجین هر دو مقیم خارج از کشور باشند

اگر زن و شوهر ایرانی هر دو مقیم خارج از کشور باشند، چنانچه قصد طلاق توافقی داشته باشند، بهترین کار این است که هر دو به سفارت، کنسولگری یا دفتر حافظ منافع ایران در خارج از کشور مراجعه کنند. در بیشتر مواقع غیرحضوری هم ممکن است، وکالت در طریق را از طریق پست ارسال کنند تا وکیل از آن طریق رأی توافقی را از دادگاه دریافت و سپس در دفترخانه طلاق ثبت رسمی کند. همچنین مدارک را برای زن و شوهر متقاضی ارسال کند. که مدارک شامل: طلاق ‌نامه‌، شناسنامه‌ های زوجین که مهر طلاق خورده باشد.

همچنین طبق ماده 15 قانون حمایت خانواده، زن و شوهر از کنسولگری ایران نشانی و مشخصات مراکز یا اشخاص صالح برای اجرای صیغه طلاق را دریافت کنند و پس از مراجعه و دریافت گواهی اجرای صیغه طلاق، مجدداً با درخواست کتبی ثبت طلاق، به کنسولگری ایران بدهند.

اگر زن مقیم خارج از کشور باشد

چنانچه زن ساکن خارج از کشور است و مرد خواه ساکن خارج یا ایران باشد و با طلاق موافق نباشد، در این صورت زن می‌ تواند با ارسال وکالت در طلاق برای شخصی در ایران و با ارائه دلیل طلاق، مثل یکی از شروط دوازده گانه ضمن عقد، از دادگاه خانواده درخواست طلاق یک طرفه از سوی زوجه نماید یا زن می‌ تواند در کشور محل اقامت خود تقاضای طلاق نماید.

* نکته: رأی دادگاه خارجی فقط در صورتی در ایران معتبر است و اجرایی می‌ شود که در آن قوانین طلاق در ایران رعایت شده باشد؛ در غیر این صورت حتی با داشتن رأی دادگاه خارجی که در آن رأی، قوانین طلاق در ایران رعایت نشده باشد؛ باید از اول دادخواست طلاق از سوی زن در ایران ثبت شود. ولی داشتن رأی دادگاه خارجی اجرایی نشده، برای دریافت طلاق در دادگاه ‌های ایران بسیار مؤثر است.

می تونی با وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیری و هر سوالی در این زمینه داری بپرسی.

اگر مرد مقیم خارج از کشور باشد

اگر مرد ساکن خارج از کشور باشد و زن خواه ساکن ایران یا خارج از کشور موافق طلاق نباشد؛ بر طبق قانون ما برای طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور مسلمان، حق طلاق با مرد است. مرد می ‌تواند با ارسال وکالت طلاق از کشور محل سکونت خود برای یکی از آشنایان یا وکیل خود طلاق از طرف مرد را ثبت نماید و رأی طلاق را با دادن دادخواست، تنفیذ طلاق اجرا نماید.

اگر برای دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص دعاوی خانواده و طلاق، وقت و هزینه کافی برای مراجعه ی حضوری به دفتر وکیل طلاق تضمینی را نداری، می تونی به صورت آنلاین و تلفنی با بهترین وکیل آنلاین طلاق موسسه حقوقی دادآرمان مشکلت رو مطرح کنی و بهترین مشاوره و راهنمایی را بدون صرف وقت و هزینه و به صورت رایگان دریافت کنی.

طلاق غیابی چیست؟

اگر دادخواستی علیه شخصی داده شود و خوانده دعوا که دادخواست علیه او ارائه شده است، ابلاغیه زمان رسیدگی دادگاه را به شخصه تحویل نگرفته باشد؛ یعنی طبق ماده 68 قانون آیین دادرسی مدنی، به او ابلاغ نشده باشد و یا اینکه در جلسات دادگاه حاضر نشود و لایحه نیز نداده باشد در صورت محکوم شدن او رأی غیابی صادر می‌ شود. در خواسته طلاق نیز به همین صورت عمل می ‌شود اگر در وقت رسیدگی به خوانده ابلاغ واقعی نشده باشد و خوانده در دادگاه حضور نیابد و لایحه نداده باشد در فرض محکومیت، طلاق غیابی است.

در صورتی که رای غیابی طلاق صادر شود، تا مدت 20 روز در همان شعبه بدوی (نخستین) قابل اعتراض است که به آن واخواهی گفته می ‌شوند.

برای اینکه بدونی شرایط طلاق غیابی چیه و چطور می تونی به صورت غیابی از همسرت طلاق بگیری، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی را برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان در این زمینه به شما معرفی می کند.

طلاق غیابی از طرف مرد

هرگاه زوج، دادخواست طلاق دهد و زوجه در جلسات دادرسی حاضر نشود و لایحه هم ندهد و وکیل طلاق هم اختیار نکند تا در جلسات دادگاه حضور پیدا کند، دادگاه حکم طلاق را غیابی صادر می کند و مرد باید حقوق مالی زوجه را پرداخت کند و حکم طلاق را اجرا نماید و طلاق غیابی را در دفترخانه رسمی طلاق ثبت کند.

البته در طلاق از طرف مرد باید به این نکته اشاره کرد که چون مرد حق طلاق دارد در صورت مراجعه به دادگاه و درخواست طلاق حتی بدون حضور زن در جلسات دادگاه، رای طلاق به درخواست مرد صادر می شود، فقط در صورتی که مرد درخواست طلاق نماید و به زن ابلاغ شود اما زن در جلسات دادگاه حاضر نشود، رای صادره غیابی خواهد بود.

طلاق غیابی از طرف زن

برای طلاق غیابی از سوی زن دو حالت متصور است:

1- چنانچه زن با دلایل محکمه پسند که در مطالب قبل به آنها اشاره کردیم، دادخواست طلاق را مطرح کند و زوج یا وکیل طلاق وی در جلسات دادگاه حاضر نشوند و برای دفاع از خود لایحه نیز تقدیم نکند. دادگاه پس از تعیین تکلیف در مورد مسائل مربوط به طلاق، حکم طلاق غیابی را به نفع زوجه صادر می کند.

2- هرگاه شوهر به مدت چهار سال غایب مفقودالاثر باشد و اثری از وی پیدا نشود، زن می تواند با مراجعه به دادگاه درخواست طلاق غیابی نماید و دادگاه پس از طی مراحل قانونی یعنی سه نوبت انتشار آگهی در روزنامه محلی و روزنامه های کثیرالانتشار، چنانچه زوج پیدا نشود، حکم طلاق غیابی را صادر می کند.

همچنین اگر طبق بندهای ۸ و ۱۱ عقدنامه زوج به مدت 6 مرد منزل را ترک کرده باشد، ترک منزل از موجبات طلاق خواهد بود و اگر مرد در دادگاه حاضر نشود رای طلاق غیابی است.

نکته: هرگاه زن بخواهد با وکالتنامه ی طلاق که در اختیار دارد طلاق بگیرد، حکم طلاق صادره از سوی دادگاه غیابی نمی باشد، چون زوجه به جای زوج یک وکیل طلاق (وکیل مع الواسطه) اختیار می کند و به دلیل حضور وکیل طلاق شوهر در پرونده دیگر طلاق، غیابی محسوب نمی شود و طلاق توافقی است.

همچنین زن می تواند در طلاق غیابی با توقیف اموال زوج اقدام به مطالبه مهریه در طلاق غیابی نماید و در صورتی که مرد اموالی داشته باشد، دادگاه خانواده اموال و حساب بانکی مرد را توقیف کرده و از طریق مزایده اموال را به فروش می رساند و زن می تواند مهریه و سایر حقوقی مالی خود را از این طریق وصول نماید.

طلاق زن به دلیل غیبت مرد (مفقودالاثر بودن مرد)

همان طور که گفته شد زن حق طلاق ندارد و برای اینکه بتواند درخواست طلاق نماید باید دلایل موجهی برای طلاق داشته باشد. عسر و حرج زوجه و همچنین شروط دوازده گانه عقدنامه از مهمترین دلایل طلاق زن هستند.

غیبت طولانی مرد به طوری که کسی از او خبری نداشته باشد و در واقع مرد مفقوالاثر باشد، یکی از دلایل طلاق زن خواهد بود و زن با طرح دادخواست طلاق و طی کردن پروسه طلاق می تواند از شوهر مفقودالاثر با حکم دادگاه طلاق بگیرد.

طبق ماده 1011 قانون مدنی، غایب مفقودالاثر کسی است که از غیبت او مدت زیادی گذشته باشد و از او هیچ خبری وجود ندارد.

همچنین طبق ماده 1029 قانون مدنی، هرگاه شخصی 4 سال تمام غایب مفقودالاثر باشد زن او می تواند تقاضای طلاق نماید، در این صورت با رعایت ماده 1023 حاکم او را طلاق می دهد.

موت فرضی شوهر برای طلاق زن

اگر غیبت شوهر ادامه داشته باشد دادگاه می ‌تواند در شرایطی حکم به مرگ فرضی شخص غایب دهد و مهمترین اثر صدور حکم مرگ آن است که اموال غایب به ‌طور قطعی میان ورثه تقسیم می‌ شود برای این‌ که حکم موت فرضی صادر شود طبق ماده ۱۰۱۹ قانون مدنی باید از تاریخ آخرین خبری که از حیات این شخص رسیده مدت زیادی گذشته باشد.

طلاق زن به دلیل غیبت مرد به این صورت است که اگر مرد مفقودالاثر متاهل باشد، چون وضعیت حیات و مرگ او مشخص نیست، وضعیت ازدواج او نیز نامشخص می‌ شود، بنابراین پس ‌از گذشت ۴ سال از غیبت مرد، زن او می ‌تواند درخواست طلاق دهد.

قبل از صدور حکم طلاق، طبق ماده ۱۰۲۳ قانون مدنی باید در یکی از روزنامه‌ های محل زندگی غایب قبل ‌از غیبت و در یکی از روزنامه ‌های کثیرالانتشار ۳ آگهی به ‌طور متوالی به فاصله ۱ ماه از یکدیگر منتشر شود تا کسانی که خبری از شخص غایب دارند اطلاع دهند و در صورتی ‌که از تاریخ انتشار اولین آگهی یک‌ سال بگذرد و خبری از شخص غایب نشده باشد، دادگاه به درخواست زن، حکم طلاق را صادر می کند.

طلاق زن به دلیل غیبت مرد (ترک زندگی خانوادگی)

همچنین اگر طبق بندهای ۸ و ۱۱ عقدنامه زوج به مدت 6 مرد منزل را ترک کرده باشد، ترک منزل از دلایل طلاق از طرف زن خواهد بود و اگر مرد در دادگاه حاضر نشود رای طلاق غیابی است.

همچنین طبق بند 1 تبصره ماده 1130 قانون مدنی، ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه از موجبات عسر و حرج زوجه خواهد بود و زن می تواند با اثبات ترک زندگی خانوادگی از سوی مرد از دادگاه خانواده تقاضای طلاق نماید.

البته طبق قانون اگر غیبت مرد با دلایل موجه مانند اشتغال در شهر دیگر باشد زن نمی تواند به دلیل غیبت مرد درخواست طلاق کند.

شرایط ابطال طلاق غیابی

ابطال طلاق غیابی، در صورت وجود یکی از شرایط ابطال طلاق ممکن خواهد بود. شرایط ابطال طلاق عبارتند از:

* نبود قصد و اختیار و عقل، در طلاق دهنده

* جاری شدن صیغه طلاق به الفاظ غلط و الفاظی که دلالت بر طلاق از سوی مرد و قصد آنها ندارد.

* عدم وجود دو شاهد مرد (طبق ماده ۱۱۳۴ قانون مدنی، طلاق باید به صیغه طلاق و در حضور حداقل ۲ نفر مرد عادل که طلاق را بشنوند واقع گردد.)

* به سر بردن زن در حالت نفاس و حیض و جاری شدن صیغه طلاق در زمان عادت ماهیانه و نفاس.

* معلق و مشروط واقع شدن طلاق

* اجرای صیغه طلاق در زمان طهر مواقعه یعنی پاکی از عادت ماهانه یا نفاسی است که در آن ایام، نزدیکی صورت گرفته باشد. این شرط، فقط در مورد زن یائسه و حامله وجود ندارد، در غیر این دو حالت، زن در فاصله بین پاکی از عادت ماهانه یا نفاس تا زمان جاری شدن صیغه طلاق، نباید با همسر خود، نزدیکی داشته باشد.

* اجرای طلاق در خصوص زنان یائسه ای که کمتر از سه ماه از آخرین نزدیکی آنها با همسرشان می گذرد. چون طلاق زن یائسه، در صورتی صحیح است که از آخرین نزدیکی او با همسرش، حداقل سه ماه گذشته باشد.

نحوه ابطال طلاق غیابی

در صورتی که طلاق غیابی شرایط ابطال را داشته باشد، خواهان باید دادخواست ابطال طلاق غیابی را به دادگاه خانواده تقدیم کند. خواهان باید ابتدا به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کند و دادخواست ابطال طلاق غیابی را با پرداخت هزینه دادرسی ثبت کند، پس از آن برای رسیدگی به دادخواست ابطال طلاق در دادگاه خانواده، شعبه و وقت رسیدگی تعیین می شود و به خواهان و خوانده ابلاغ می شود و طرفین دعوی باید در تاریخ مقرر به دادگاه مراجعه کنند و دادگاه با بررسی دلایل خواهان، در صورت احراز شرایط ابطال طلاق غیابی، رای ابطال طلاق را صادر می کند.

خواهان ابطال طلاق غیابی باید مدارک زیر را برای ثبت دادخواست ابطال طلاق غیابی ارائه نماید:

* مدارک ثبت نام در سامانه ثنا (برگه ثبت نام و یا نام کاربری و رمز عبور)

* دادخواست تنظیم شده در خصوص ابطال طلاق

* مدارک شناسایی

* سند نکاحیه (عقدنامه) و سند طلاق

* دلایل اثبات وجود شرایط باطل کردن طلاق غیابی، مانند گواهی پزشکی قانونی، استشهادیه کتبی، شهادت شهود یا هر دلیل دیگری که ادعای خواهان را مبنی بر ابطال طلاق غیابی ثابت کند.

هزینه طلاق یک طرفه چقدر است؟

چنانچه هر یک از زن و مرد بخواهند دادخواست طلاق را به دادگاه خانواده ارائه دهند، باید برای رسیدگی به دادخواست طلاق خود هزینه طلاق یک طرفه را پرداخت نماید؛ که شامل هزینه های زیر می باشد :
1- هزینه تنظیم دادخواست طلاق یک طرفه از طرف زن یا مرد
2- هزینه ثبت دادخواست طلاق یک طرفه از طرف زن یا مرد
3- هزینه دادرسی پرونده طلاق یک طرفه
4- هزینه داوری در طلاق یک طرفه از طرف زن یا مرد
5- هزینه ثبت طلاق یک طرفه
6- هزینه حق الوکاله وکیل

همان طور که گفته شد، دادخواست طلاق یک طرفه ممکن است از سوی زن یا مرد مطرح شود. هزینه ثبت دادخواست طلاق و هزینه رسیدگی به پرونده طلاق در دادگاه خانواده برعهده ی کسی است که از دادگاه تقاضای طلاق کرده و دادخواست طلاق یک طرفه را ثبت کرده است؛ همچنین هزینه ی اجرا و ثبت طلاق برعهده ی کسی خواهد بود که رأی طلاق (حکم طلاق یا گواهی عدم امکان سازش) به نفع او صادر شده است.

حقوق مالی زوجه در طلاق چیست؟

همان طور که هر یک از زوجین در عقد نکاح دارای حقوقی هستند (حقوق زن و شوهر در نکاح)، در طلاق نیز قانون برای زن و مرد حقوقی را در نظر گرفته است. همان طور که گفته شد در انواع طلاق ها دادگاه خانواده پیش از صدور حکم طلاق ابتدا برای حقوق مالی زوجه تعیین تکلیف می کند و برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن زوج باید حقوق مالی زوجه را پرداخت نماید.

حقوق مالی زوجه عبارتند از:

* مهریه

* نفقه

* اجرت المثل ایام زوجیت (یا نحله)

* تنصیف اموال زوج

* استرداد جهیزیه زوجه

آیا از حقوق مالی خود در طلاق اطلاع داری؟ اگر نمی دونی چطور می تونی برای مطالبه حقوق مالی خود مانند مهریه، نفقه و… اقدام کنی، با موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و در خصوص حقوق زن و شوهر در طلاق از بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران مشاوره رایگان دریافت کن.

مهریه

مهریه مهمترین حقوق مالی زوجه است که به محض عقد نکاح زن مالک آن می شود و در صورتی که مهریه زوجه عندالمطالبه باشد، زن می تواند هر زمان که بخواهد آن را مطالبه نماید و در صورتی که مهریه عندالاستطاعه باشد در زمانی که مرد توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد، زن می تواند برای مطالبه آن اقدام نماید. همچنین مطالبه مهریه مشروط به زمان طلاق نیست و زن می تواند حتی در صورتی که به زندگی مشترک خود با همسرش ادامه می دهد مهریه اش را مطالبه نماید.

البته مهریه عندالمطالبه برای زوجه مزایایی دارد، از جمله اینکه در صورت عندالمطالبه بودن مهریه زن می تواند در صورتی که از شوهر خود تمکین نکرده باشد از حق حبس مهریه استفاده کند و شروع زندگی زناشویی را به دریافت تمام مهریه موکول کند.

در مهریه عندالاستطاعه و مهریه موجل (مهلت دار) زن نمی تواند از حق حبس مهریه استفاده کند.

نکته: طبق قانون جدید مهریه (ماده 22 قانون حمایت خانواده)  اگر مهریه زن بیش از 110 سکه باشد پرداخت آن مشروط به داشتن توانایی مالی مرد است و مرد می تواند با طرح دادخواست اعسار، مهریه را به صورت اقساطی پرداخت کند و برای مطالبه مهریه بیش از 110 سکه حکم جلب برای مرد صادر نمی شود.

اگر نمی دونی شرایط تعلق گرفتن مهریه به زوجه چیه، برای دریافت مشاوره رایگان با شماره وکیل مهریه موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و هر سوالی در زمینه مطالبه مهریه داری بپرس.

نفقه

نفقه به هزینه های زندگی زوجه گفته می شود که به محض عقد نکاح زوج باید آن را بپردازد و تهیه مسکن مناسب در شأن زن، اثاثیه منزل و تمام هزینه های زندگی زوجه برعهده زوج می باشد و زن می تواند در هنگام طلاق نفقه معوقه خود را نیز مطالبه نماید.

در واقع نفقه یکی از مهمترین حقوق مالی زوجه محسوب می شود، از این رو قانونگذار برای عدم پرداخت نفقه زوجه از سوی زوج مجازات حبس را در نظر گرفته است و طبق شروط دوازده گانه عقدنامه ترک انفاق یکی از موجبات طلاق از طرف زن است و در صورتی که مرد نفقه زن را پرداخت نکند زن می تواند از دادگاه به دلیل ترک انفاق درخواست طلاق نماید، مانند تهیه منزل در شان زوجه که بر عهده مرد می باشد و در صورتی که مرد از تهیه منزل برای شروع یا ادامه زندگی مشترک امتناع کند از مصادیق ترک انفاق می باشد و به دلیل عدم تهیه مسکن مستقل برای زن او می تواند تقاضای طلاق نماید.

اجرت المثل ایام زوجیت

یکی از حقوقی که به زن تعلق می گیرد و مرد ملزم به پرداخت آن است؛ اجرت المثل ایام زوجیت است. اجرت المثل ایام زوجیت دستمزد زوجه است که برای انجام کارهای خانه داری که به دستور شوهر انجام داده است به شرطی که آن کارها را به قصد تبرع و رایگان انجام نداده باشد، به وی تعلق می گیرد.

در صورت مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت در طلاق میزان اجرت المثل را کارشناس دادگستری با توجه به برخی معیارها تعیین می کند، مانند مدت زمان زندگی مشترک، سن زوجه، نحوه اشتغال زنان و… 

اگر برای ثبت دادخواست طلاق نیاز به راهنمایی و مشاوره داری، با بهترین وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر تا کاملترین راهنمایی در خصوص دعاوی مربوط به طلاق از جمله مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت در طلاق را به صورت رایگان دریافت کنی.

نحله

نحله به معنی بخشش و هدیه است و زمانی که مرد بخواهد همسر خود را طلاق دهد در صورتی که زن مستحق دریافت اجرت المثل ایام زوجیت نباشد، دادگاه مبلغی را به عنوان نحله برای زن تعیین می کند و مرد ملزم به پرداخت آن است؛ در واقع نحله مبلغی است که در مقابل زحمات و کارهایی که زن در طی زندگی مشترک در منزل شوهر انجام داده است،گرچه انجام آنها از نظر شرعی بر عهده وی نبوده است، پرداخت می شود و زوجه می‌ تواند مانند سایر حقوق مالی خود نحله را نیز مطالبه نماید.

طبق ماده 58 قانون حمایت خانواده با توجه به سال های زندگی مشترک و نوع کارهایی که زن در خانه شوهر انجام داده و توانایی مالی مرد، دادگاه مبلغی را از باب بخشش برای زوجه تعیین می کند.

شرایط تعلق گرفتن نحله به زن عبارتند از:

1- باید طلاق از طرف مرد باشد و در صورتی که زن تقاضای طلاق نماید به وی نحله تعلق نمی گیرد.

2- مطالبه نحله از سوی زوجه فقط در هنگام طلاق امکان پذیر است و برخلاف مهریه و نفقه زن نمی تواند در طی زندگی مشترک از مرد نحله مطالبه کند.

3- در صورتی که درخواست طلاق از طرف مرد به دلیل نشوز زن باشد و مرد به دلیل عدم تمکین زوجه و تخلف زن از انجام وظایف زناشویی تقاضای طلاق نماید به زن نحله تعلق نمی گیرد.

4- نحله فقط زمانی به زن تعلق می گیرد که زن مستحق دریافت اجرت المثل ایام زوجیت نباشد و در صورتی که به او اجرت المثل تعلق بگیرد نمی تواند تقاضای مطالبه نحله را بنماید.

5- برای مطالبه نحله از سوی زن باید عقد نکاح، دائمی باشد و در عقد موقت به زن نحله تعلق نمی گیرد.

تنصیف اموال زوج در طلاق

تنصیف اموال مرد در طلاق یکی از شروط عقدنامه است که در صورت امضای آن توسط زوج، در هنگام طلاق تا نصف اموال زوج (به تشخیص دادگاه) که پس از ازدواج به دست آورده است به زوجه تعلق می گیرد. برای اجرای شرط تنصیف اموال باید طلاق به درخواست زوج باشد و طلاق از طرف مرد به دلیل نشوز زوجه نباشد و مرد نیز باید شرط تنصیف را امضا کرده باشد. البته در هنگام عقد نکاح مرد ملزم به امضای این شرط نیست و می تواند آن را نپذیرد.

همچنین در خصوص تنصیف اموال مرد در طلاق باید گفت مالی که دادگاه برای تقسیم بین زوجین مدنظر قرار می دهد، تنها اموالی است که حاصل دسترنج و تلاش مرد پس از ازدواج باشد، از این رو مالی که به او ارث رسیده باشد در هنگام تنصیف اموال به زن تعلق نمی گیرد.

نکته: تنصیف اموال زوج در طلاق توافقی اجرا نمی شود.

استرداد جهیزیه زوجه

جهیزیه مالی است که زن در صورت توافق برای شروع زندگی مشترک به منزل مرد می برد. زن مالک مهریه است و می تواند هر زمان که بخواهد جهیزیه خود را از منزل مرد خارج کند و برای این کار نیازی به اجازه ی زوج ندارد. مرد به عنوان امین جهیزیه محسوب می شود نمی تواند در آن تصرف نماید و اجازه ی تخریب و یا فروش آن را نخواهد داشت. زن در هنگام بردن جهیزیه به منزل شوهر از تمام اقلام جهیزیه لیست کاملی تهیه می کند که باید به امضای مرد و دو نفر شاهد برسد که به آن سیاهه جهیزیه گفته می شود.

از آنجایی که جهیزیه جزو اموال زن محسوب می شود در هنگام طلاق نیز می تواند جهیزیه خود را از منزل شوهر خارج کند و برای این کار می تواند دادخواست استرداد جهیزیه را به دادگاه خانواده تقدیم کند و با حکم دادگاه جهیزیه خود را مسترد نماید.

بهترین وکیل طلاق در شمال تهران می تونه شما رو برای ثبت دادخواست استرداد جهیزیه راهنمایی کنه، پس برای دریافت مشاوره رایگان در این زمینه با وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر.

داوری در طلاق چیست؟

در طلاق به درخواست زن یا مرد دادگاه به منظور ایجاد صلح و سازش بین زوجین موضوع را به داوری ارجاع می دهد.

در تشریفات طلاق، پس از صدور قرار داوری، زوجین باید از بین آشنایان یا بستگان مورد اعتماد خود داورانی برای خود تعیین و به دادگاه معرفی کنند؛ اگر زوجین نتوانند یا نخواهند برای خود داوری تعیین کنند، دادگاه خود برای آنها داور تعیین می‌ کند. داوران سعی به سازش میان زن و شوهر می‌ کنند و اگر موفق به این کار نشوند، با اعلام مراتب به دادگاه خانواده، دادگاه گواهی عدم امکان سازش صادر می‌ کند.

افرادی که به عنوان داور انتخاب می شوند باید مسلمان، متاهل، معتمد و دارای حسن شهرت باشند و سن آنها حداقل 40 سال تمام باشد و با وضعیت روحی زن و شوهر تا حدودی آشنایی داشته باشند یا در جریان اختلاف زندگی آنان باشند.

همچنین در صورتی که زن و شوهر از معرفی داور به دادگاه خودداری کنند، دادگاه برای آنها داور تعیین می کند.

نکته: داوری در طلاق توافقی به دلیل مراجعه زوجین به مرکز مشاوره پیش از طلاق و عدم انصراف از طلاق و حل نشدن اختلافات آنها، انجام نمی شود و زوجین به داوری ارجاع نمی شوند.

حضانت فرزند پس از طلاق بر عهده چه کسی است؟

طبق ماده 1168 قانون مدنی ، نگهداری کودک هم حق و هم تکلیف والدین است و طبق ماده 1172 قانون مدنی، هیچ یک از والدین حق ندارند در مدتی که حضانت طفل به عهده آنها است از نگهداری او امتناع کند.

در صورت طلاق زن و شوهر از یکدیگر طبق ماده 1169 قانون مدنی، حضانت فرزند پس از طلاق تا سن 7 سالگی بر عهده ی مادر و پس از آن با پدر خواهد بود.

زمانی که فرزند پسر و دختر به سن بلوغ شرعی برسند، حضانت به پایان می ‌رسد. بعد از پایان سن 9 سال تمام قمری برای دختران و سن 15 سال تمام قمری برای پسران، آنها از حضانت خارج می ‌شوند و خودشان می ‌توانند تصمیم بگیرند که می‌ خواهند با کدامیک از والدین خود زندگی کنند.

همچنین طبق تبصره ماده 1169 قانون مدنی، بعد از هفت سالگی در صورت اختلاف بین پدر و مادر، حضانت کودک با رعایت مصلحت وی به تشخیص دادگاه می باشد.

یکی از نکات مهمی که در خصوص حضانت باید به آن اشاره کنیم تفاوت حضانت و ولایت است که بسیاری از افراد این دو را با هم یکی دانسته و گمان می کنند حضانت همان ولایت قهری است، در صورتی که حضانت حق و تکلیف پدر و مادر است اما ولایت حقی است که قانون تنها برای پدر و جد پدری قائل شده است.

در انواع طلاق ها دادگاه برای حضانت فرزند پس از طلاق تصمیم گیری می کند اما در طلاق توافقی زوجین باید خودشان در خصوص حضانت فرزند در طلاق توافقی تصمیم گیری کنند و یکی از والدین با توجه به مصلحت کودک حضانت فرزند را بر عهده گیرد.

اگر نیاز به راهنمایی و مشاوره با یک وکیل طلاق با تجربه داری موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در شرق تهران را به شما معرفی می کند.

حق ملاقات با فرزند پس از طلاق

حق ملاقات با فرزند پس از طلاق یکی دیگر از مسائل مهم در طلاق است. طبق ماده 1174 قانون مدنی، در صورتی که به علت طلاق یا به هر جهت دیگر، والدین کودک در یک منزل سکونت نداشته باشند، هر یک از والدین که کودک تحت حضانت او نمی باشد، حق ملاقات با فرزند خود را دارد.

دادگاه خانواده با توجه به سن کودک و رابطه او با هر یک از والدین، ساعت ملاقات با فرزند را از ۲۴ ساعت الی ۷۲ ساعت در پایان هفته تعیین خواهد کرد.

همچنین طبق قانون هر یک از والدین که حضانت فرزند را برعهده دارد در صورتی که مانع از ملاقات فرزند با طرف دیگر شود مرتکب جزم شده است و برای بار اول به پرداخت جزای نقدی درجه هشت و در صورت تکرار به حداکثر مجازات مقرر قانونی محکوم خواهد شد.

در خصوص حق ملاقات با فرزند پس از طلاق توافقی باید گفت زوجین برای تعیین زمان و مکان ملاقات با فرزند مانند سایر مسائل طلاق باید با یکدیگر توافق کنند و پس از طلاق طبق توافقات عمل نمایند.

با حضور یک وکیل طلاق تضمینی با تجربه در پرونده طلاق، زن و مرد می توانند دلایل خود را برای طلاق با ارائه مدارک محکمه پسند و موجه اثبات کنند، از این رو از حقوق خود در طلاق بهره مند گردد.

خروج فرزند از کشور پس از طلاق

پس از طلاق زوجین، خروج فرزندان از کشور توسط یکی از والدین ممکن است یکی از مسائل پیچیده و سخت پس از طلاق باشد. در بسیاری از موارد، خروج فرزند از کشور پس از طلاق نیاز به موافقت دادگاه دارد و ممکن است برای والدین دردسرساز باشد.

یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه شود، توافق نامه طلاق است. در بسیاری از توافق نامه‌ ها، شرایطی در مورد خروج فرزندان از کشور پس از طلاق توسط یکی از والدین وجود دارد. به طور مثال، برخی توافق نامه ‌ها می ‌توانند شرایطی را در مورد مقدار زمانی که فرزند می ‌تواند در خارج از کشور اقامت داشته باشد، تعیین کنند. در برخی موارد، شاید نیاز باشد توافق نامه را اصلاح کنند تا به این نیازهای خاص پاسخ دهد.

اما در صورتی که توافق نامه طلاق وجود نداشته باشد و والدین برای خروج فرزند از کشور پس از طلاق با یکدیگر توافق نداشته باشند باید به دادگاه خانواده مراجعه کنند تا در خصوص خروج فرزند از کشور توسط دادگاه تصمیم گیری شود. دادگاه ممکن است شرایط خاصی در مورد خروج فرزند از کشور تعیین کند که شامل مدت زمان اقامت در خارج کشور، محل اقامت و یا محدودیت‌ های دیگری باشد.

برای خروج فرزند از کشور دو حالت متصور است:

1- اگر حضانت پس از طلاق با مادر باشد

اگر حضانت فرزند پس از طلاق با مادر باشد بدیهی است که بر اساس ماده ۱۸ قانون گذرنامه برای اشخاص زیر ۱۸ سال تمام اجازه ولی قهری (پدر و جد پدری) برای خروج از کشور نیاز است و داشتن حضانت فرزند برای مادر به این منزله نیست که او می ‌تواند فرزند را از کشور خارج کند.

2- اگر حضانت پس از طلاق با پدر باشد

اگر پس از طلاق حضانت فرزند با پدر باشد، اگر چه او می ‌تواند برای فرزند گذرنامه بگیرد، ولی مادر که پس از طلاق حق ملاقات با فرزند را دارد، می‌ تواند با درخواست به اداره گذرنامه از خروج فرزند از کشور جلوگیری کند.

سلب حضانت از والدین در طلاق

طبق ماده 1175 قانون مدنی، کودک را نمی توان از پدر یا مادری که حضانت کودک با اوست را گرفت؛ مگر در صورت وجود علت قانونی.

طبق ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی، هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که کودک تحت حضانت اوست، سلامت جسمانی و یا ترتیب اخلاقی کودک در معرض خطر باشد، دادگاه می ‌تواند به درخواست خویشاوندان کودک یا به تقاضای قیم و سرپرست او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی هر تصمیمی را که برای حضانت کودک مناسب بداند، بگیرد. برخی مصادیق سلب حضانت والدین عبارتند از:

1- اعتیاد زیان ‌آور به الکل، مواد مخدر و قمار

2- شهرت به فساد اخلاق و فحشا

3- ابتلا به بیماری ‌های روانی با تشخیص پزشکی قانونی

4- سوء استفاده از کودک یا اجبار او به ورود در مشاغل ضداخلاقی مانند فساد و فحشا، تکدی‌ گری و قاچاق

5- تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

6- عدم توانایی کافی در تأمین نیازهای مالی و عاطفی کودک

موارد نام برده شده در این ماده تنها برخی از مصادیق عدم مراقبت از کودک است که موجب سلب حضانت از والدین می شود؛ موارد دیگری نیز وجود دارد که تشخیص آنها به عهده ی قاضی دادگاه می باشد.

همچنین طبق ماده ۴۵ قانون حمایت خانواده، رعایت مصلحت کودکان و نوجوانان در کلیه تصمیمات دادگاه ‌ها و مقامات اجرائی الزامی می‌ باشد.

طلاق زوجین با تابعیت متفاوت

یکی از سوالاتی که در خصوص طلاق زوجین با تابعیت متفاوت مطرح می شود این است که در زمان طلاق زوجین براساس قوانین طلاق کشور کدامیک از زوجین عمل می شود؟

ازدواج با اتباع بیگانه از موضوعاتی است که در حقوق بین الملل خصوصی هر کشور از اهمیت زیادی برخوردار است. طبق ماده 976 قانون مدنی هر زن تبعه خارجی که شوهر ایرانی اختیار کند تبعه ایران محسوب می شود و درخواست صدور شناسنامه برای بانوان خارجی دارای شوهر ایرانی پس از انجام تشریفات ثبت ازدواج آنان با زوج ایرانی در نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران امکانپذیر خواهد بود.

قانون دولت متبوع شوهر در بیشتر مسائل مربوط به احوال شخصیه بر قانون متبوع زوجه دارای اولویت بوده و در قوانین بیشتر کشورها نیز تابعیت شوهر به زن، در پی ازدواج تحمیل می ‌شود، به همین دلیل موضوع طلاق زن و شوهر را نیز نمی ‌توان مشمول قانون دولت متبوع زن دانست، به طوری که ماده 963 قانون مدنی ایران نیز تأیید کننده آن است چنانچه، به موجب این ماده، اگر زن و شوهر تبعه و شهروند یک دولت نباشند، روابط شخصی و مالی بین آنها تابع قوانین دولت متبوع شوهر خواهد بود.

طبق ماده 986 قانون مدنی، زن خارجی که در نتیجه ازدواج، ایرانی محسوب می شود، می تواند بعد از طلاق یا فوت شوهر ایرانی به تابعیت اول خود رجوع نماید، مشروط بر اینکه وزارت امور خارجه را کتبا مطلع کند؛ اما زن خارجی که شوهر او مرده باشد و از شوهر سابق خود فرزند داشته باشد تا رسیدن فرزند به سن 18 سال تمام نمی تواند از این حق استفاده کند.

محل اقامت زوجین با تابعیت متفاوت

در حقوق ایران، علاوه بر اصل وحدت و یکی بودن تابعیت زن و شوهر، وحدت اقامتگاه آنان نیز طبق مواد 1005 و 1114 قانون مدنی نیز پذیرفته شده است. طبق ماده 1005 قانون مدنی، اقامتگاه زن شوهردار همان اقامتگام شوهر استف بنابراین زنی که شوهر او اقامتگاه معلومی ندارد و همچنین زنی که با رضایت شوهر خود و یا با اجازه دادگاه منزل جداگانه اختیار کرده باشد می تواند اقامتگام شخصی نیز داشته باشد.

طبق ماده 1114 قانون مدنی زن باید در منزلی که شوهر تعیین می کند اقامت نماید مگر آنکه اختیار تعیین منزل به زن داده شده باشد.

تفاوت فسخ نکاح و طلاق چیست؟

طبق ماده 1120 قانون مدنی، عقد دائم با طلاق یا فسخ نکاح منحل می شود و فسخ نکاح در مواردی مانند تدلیس و یا وجود عیوبی در زن و مرد که در قانون به آن اشاره شده است انجام می شود.

طلاق و فسخ نکاح هر دو موجب انحلال نکاح می شوند اما با هم تفاوت هایی دارند، تفاوت های فسخ نکاح و طلاق عبارتند از:

* طلاق فقط مخصوص عقد دائم است اما موارد فسخ نکاح در عقد دائم و موقت یکسان است.

* طلاق یک امر یک طرفه است که از سوی مرد انجام می شود اما فسخ نکاح ممکن است از سوی زن یا مرد مطرح شود.

* طبق ماده 1134 قانون مدنی، در طلاق انشای صیغه لازم است اما در فسخ چنین شرطی لازم نیست.

* برای اجرای صیغه طلاق حضور دو شاهد مرد الزامی است، اما در فسخ چنین شرطی لازم نیست.

* طبق قانون برای اجرای طلاق باید رای طلاق صادر ‌شود اما در فسخ نکاح نیازی به رای دادگاه نیست.

* صحت طلاق مشروط به وجود شرایطی خاص در زن می ‌باشد، اما  در فسخ نکاح چنین شرطی وجود ندارد.

* طبق ماده 1092 قانون مدنی،  هرگاه طلاق قبل از نزدیکی واقع شود نصف مهریه به زن تعلق می گیرد، اما در فسخ نکاح قبل از نزدیکی، زن حق مهریه ندارد، مگر اینکه فسخ نکاح به دلیل ناتونی جنسی مرد (عنن) باشد که در این صورت نصف مهریه به زن تعلق می گیرد.

آیا زن یا شوهر می تواند وجود رابطه زوجیت را انکار کند؟

چنانچه زن یا مرد به هر دلیل رابطه زوجیت را با همسر خود انکار کند، طرف مقابل می تواند با تقدیم دادخواست دعوای اثبات زوجیت به دادگاه خانواده و ارائه دلایل محکمه پسند، به دادگاه و اثبات دلایل خود رابطه زوجیت با همسر خود را اثبات نماید.

هرگاه زن یا شوهر با علم به وجود رابطه زوجیت در دادگاه وجود این رابطه را منکر شود و ثابت شود که این انکار بی ‌اساس بوده؛ منکر به حبس تعزیری درجه 6 و یا جزای نقدی درجه 6 محکوم خواهد شد.

با توجه به اهمیت اثبات رابطه زوجیت و آثار حقوقی آن بهتره قبل از هر اقدامی برای ثبت دادخواست اثبات زوجیت با یک وکیل طلاق تضمینی با تجربه در این خصوص مشورت کنی، از این رو موسسه حقوقی دادآرمان برای دریافت مشاوره رایگان، بهترین وکیل طلاق در شرق تهران را به شما معرفی می کنه.

عده طلاق چیست؟

طبق ماده ۱۱۵۰ قانون مدنی عده عبارت است از مدتی که تا انقضای آن زنی که عقد نکاح او منحل شده ‌است نمی تواند شوهر دیگری اختیار کند. با بیان ساده تر باید گفت زن در ایام عده نمی تواند ازدواج کند و برای ازدواج و برقراری رابطه زوجیت باید دوران عده سپری شود.

اقسام عده عبارتند از:

1- عده وفات: عده وفات شوهر چهار ماه و ده روز است.

2- عده طلاق: عده طلاق سه طهر است.

3- عده فسخ نکاح: عده فسخ نکاح سه طهر است.

4- عده نزدیکی به شبه: مانند عده طلاق سه طهر است.

5- عده بذل یا انقضای مدت در عقد موقت دو ماه است.

سامانه تصمیم طلاق چیست؟

قوه قضاییه به همراه سازمان بهزیستی به منظور حل مشکلات زوجین و کاهش میزان طلاق و با هدف ارجاع زوجین به مراکز مشاوره و انصراف آنها از طلاق اقدام به راه اندازی سامانه ای به نام تصمیم طلاق کرده است.

سامانه تصمیم طلاق زوجین را به نزدیکترین مراکز مشاوره معرفی می کند و در مراکز مشاوره سعی می شود با بررسی دلایل اختلافات زوجین به حل مشکلات آنها کمک شود تا زوجین از طلاق منصرف شوند.

متقاضیان طلاق، در انواع طلاق یعنی طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن و طلاق توافقی، برای ثبت دادخواست طلاق باید ابتدا به سامانه تصمیم طلاق مراجعه کنند و به صورت اینترنتی نوبت مشاوره دریافت کنند و در زمان مقرر، به مراکز مشاوره تعیین شده برای دریافت مشاوره طلاق معرفی می شوند و در صورتی که پس از شرکت زوجین در جلسات مشاوره همچنان زوجین برای طلاق اصرار داشته باشند و سازشی بین آنها ایجاد نشود، از سوی مرکز مشاوره یک گواهی عدم انصراف از طلاق صادر می شود، که متقاضیان پس از دریافت این گواهی می توانند برای ثبت دادخواست طلاق به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایند و دادخواست طلاق را ثبت نمایند.

برای اینکه بدونی ثبت نام در سامانه تصمیم طلاق در طلاق توافقی چگونه انجام می شود، لینک رو کلیک کن.

مراجعه زوجین به مراکز مشاوره برای پیشگیری از طلاق

هنگامی زوجین در روابط زناشویی با همسر خود اختلافاتی دارند با مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و کمک گرفتن از یک روانشناس یا مشاور خانواده می ‌توانند به حل مشکلات زناشویی و اختلافات خانوادگی خود بپردازند. اعضای مراکز مشاوره خانواده باید از کارشناسان رشته ‌های مختلف مانند مطالعات خانواده، روانشناسی، مددکاری اجتماعی، فقه و حقوق و مبانی حقوق اسلامی باشند. همچنین حداقل، نصف اعضای هر مرکز مشاوره خانواده باید از بانوان باشند.

حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق

حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق یکی از دغدغه های زن و مرد پس از طلاق است و بسیاری از افراد پس از طلاق تمایلی به درج نام همسر سابق در شناسنامه خود ندارند.

اما حذف نام همسر سابق از شناسنامه پس از طلاق کار چندان ساده ای نیست؛ چرا که ممکن است زن و مرد پس از طلاق دوباره قصد ازدواج داشته باشند و ازدواج اول خود را از طرف مقابل پنهان کنند، از این رو ثبت احوال، طبق قانون برای حذف نام همسر سابق از شناسنامه افراد مطلقه شرایطی را تعیین کرده است تا از سوء استفاده های افراد و پنهان کردن ازدواج اول جلوگیری شود.

از سال 1393 به صورت قانونی شرایطی برای حذف نام همسر سابق از شناسنامه پس از طلاق فراهم شده است و آنها می توانند به صورت قانونی نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کنند.

برای حذف نام همسر پس از طلاق (انواع طلاق ها) سه حالت متصور است:

1- حذف نام همسر از شناسنامه در صورت باکره نبودن زوجه

2- حذف نام همسر از شناسنامه در صورت باکره بودن زوجه

3- حذف نام همسر از شناسنامه در صورت فوت همسر

مراحل و شرایط حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق توافقی و سایر طلاق ها حتی فوت همسر یکسان است و نوع طلاق تغییری در روند رسیدگی در این خصوص ایجاد نمی کند.

وکیل طلاق در طلاق از طرف مرد

همان طور که گفته شد یکی از دعاوی طلاق که وکیل طلاق در خصوص آن موکلین را راهنمایی یا قبول وکالت می نماید، طلاق از طرف مرد است. طبق ماده 1133 قانون مدنی، زوج حق طلاق دارد، یعنی هر موقع که بخواهد می تواند همسر خود را طلاق دهد، بدون اینکه نیاز به ارائه دلایل موجه برای طلاق داشته باشد.

زوج می تواند برای طرح دادخواست طلاق طرف مرد، از یک وکیل طلاق با تجربه راهنمایی و مشاوره ی لازم را دریافت نماید یا برای پیگیری پرونده به وکیل طلاق وکالت دهد، تا وکیل طلاق به جای او در مراجع قضایی، پرونده ی طلاق را پیگیری نماید.

توصیه می شود چنانچه مرد بخواهد زن خود را با دلایل موجه طلاق دهد، حتماً برای دریافت راهنمایی و پیگیری پرونده ی طلاق به یک وکیل طلاق وکالت دهد؛ اما سوال این است، چرا حضور یک وکیل طلاق با تجربه و کاردان در پرونده ی طلاق از سوی مرد اهمیت دارد، مگر نه اینکه مرد حق طلاق دارد و می تواند زن خود را طلاق دهد و طرح دادخواست طلاق از طرف مرد، پیچیدگی و دشواری طرح دادخواست طلاق از طرف زن را ندارد و دادخواست طلاق از طرف مرد به راحتی در دادگاه خانواده پذیرفته می شود و دادگاه به نفع زوج، رأی طلاق یا همان گواهی عدم امکان سازش را صادر می کند.

دلیل اهمیت حضور یک وکیل طلاق تضمینی در پرونده طلاق از طرف مرد، دلایل طلاق مرد است؛ چرا که بین طلاق دادن زن از سوی شوهر با دلیل یا بدون دلیل تفاوت هایی وجود دارد که در حقوق مالی زن که شوهر در هنگام طلاق باید بپردازد تأثیر بسزایی دارد؛ که در ادامه ی مطلب به بیان این تفاوت ها خواهیم پرداخت.

وکیل طلاق در طلاق از طرف زن

طبق قانون، زن حق طلاق ندارد و نمی تواند مانند زوج هر زمان که خواست، برای طلاق گرفتن از شوهر خود اقدام نماید و دادخواست طلاق را در دادگاه خانواده مطرح نماید. درخواست طلاق زن بدون دلیل از سوی دادگاه خانواده پذیرفته نخواهد شد و زوجه به این ترتیب موفق به طلاق گرفتن نمی شود؛ بلکه باید برای درخواست طلاق خود دلایل موجهی داشته باشد و بتواند دلایل خود را در دادگاه نیز اثبات نماید.

با توجه به آنچه گفت، بهتر است زوجه برای طرح دادخواست طلاق از سوی زوجه، با یک وکیل طلاق تضمینی مشورت نماید و با توجه به صلاحدید وکیل طلاق و حساسیت موضوع طلاق زوجه و اهمیت دلایل طلاق وی، به وکیل طلاق تضمینی وکالت دهد تا وکیل طلاق با وکالتنامه ای که از سوی زوجه در اختیار دارد، به پیگیری پرونده ی طلاق از سوی زوجه اقدام نماید.

شما عزیزان می توانید از طریق کانال حقوقی تلگرام موسسه حقوقی دادآرمان با بهترین وکلای پایه یک دادگستری در خصوص کلیه دعاوی حقوقی و کیفری در ارتباط باشید…

هزینه وکیل طلاق 

دادخواست طلاق مانند دیگر دعاوی، در چند مرحله رسیدگی می شود و چنانچه زوج یا زوجه برای پیگیری پرونده ی طلاق خود به یک وکیل طلاق وکالت داده باشند باید هزینه وکیل طلاق یا حق الوکاله ی وکیل طلاق را در هر مرحله از دادرسی پرداخت نمایند؛ مثلاً در مرحله ی بدوی (نخستین) هزینه وکیل طلاق را در خصوص مرحله ی بدوی پرداخت می نمایند و چنانچه پس از صدور رأی بدوی با دادخواست هر یک از طرفین، پرونده ی طلاق وارد مرحله ی تجدیدنظر شود، سپس باید هزینه ی وکیل طلاق در مرحله ی تجدیدنظر نیز به وکیل طلاق پرداخت شود و در مورد مرحله ی فرجام خواهی نیز به همین ترتیب خواهد بود.

چنانچه موکل از ادامه ی پیگیری پرونده ی خود منصرف شود، فقط تا مرحله ای که وکیل طلاق در پرونده حضور داشته است، هزینه وکیل طلاق پرداخت می شود.

همچنین تعیین مبلغ و نحوه ی پرداخت هزینه وکیل طلاق تضمینی با توافق وکیل طلاق و موکل و انعقاد قرار می باشد.

می تونی بدون صرف هزینه وکیل طلاق  و بدون اتلاف وقت برای مراجعه حضوری به دفتر وکیل با وکیل آنلاین طلاق تماس بگیری و مشاوره رایگان دریافت کنی.

چگونه با کمک وکیل طلاق، سریع طلاق بگیریم؟

خب واضح است که طلاق پروسه ی سریعی ندارد.
یعنی هیچ وکیلی نمی تواند ادعا کند که می تواند برای شما طلاق سریع بگیرد چرا که در مقوله طلاق، سیستم قضایی، شرایط را به گونه ای چیده است که تا حد امکان زن و مرد صلح کنند و بتوانند زندگی خود را از سر گیرند.پس اگر کسی به شما وعده ی طلاق سریع را می دهد، قطعا اشتباه می کند و یا اینکه از راه های غیر قانونی می خواهد این کار رو کند که باز هم بعید است به نتیجه ی درست برسد.

10 نکته مهم در طلاق

نکات زیر شامل خلاصه ای از آرای حقوقی طلاق است که می تواند برای آشنایی شما عزیزان در خصوص دعاوی طلاق مفید باشد.

10 نکته مهم طلاق عبارتند از:

1- پیش از آنکه وجود شرایط طلاق مورد استناد زوجه بر دادگاه محرز شود و دادگاه تصمیم به رد یا قبول درخواست طلاق از طرف زوجه بگیرد، باید موضوع را به داوری ارجاع دهد.

2- اگر زن از شوهر وکالت در طلاق با حق توکیل به غیر داشته باشد و بخواهد از طریق وکیل دادگستری اقدام به اعمال وکالت خویش نماید، وکیل دادگستری باید نام مرد را به عنوان خواهان و نام زن را به عنوان خوانده بنویسد.

3- در دعوای طلاق از طرف زن اگر زن به اعتیاد مرد استناد کرده باشد، دادگاه باید جهت احراز اعتیاد، مرد را به پزشکی قانونی معرفی کند.

4- اعلام رضایت در پرونده کیفری ضرب و جرح عمدی زوجه فقط به معنی اصرار نداشتن بر مجازات زوج است و منافاتی با درخواست طلاق به دلیل تخلف ناشی از شروط ضمن عقد نخواهد داشت.

5- شرط ضمن ‌عقد، تحقق وکالت در طلاق برای زوجه، با اعتیاد زوج به مواد مخدر محقق است و ترک اعتیاد مرد موجب از بین رفتن این شرط نمی باشد.

6- شرط عند الاستطاعه بودن مهریه یک شرط ضمن عقد است از این رو تا زمانی اعتبار دارد که عقد نکاح به قوت خود باقی باشد و در مدت ادامه زوجیت این شرط بین زن و شوهر قابل اجرا است و با طلاق از طرف مرد شرط مذکور هیچ اعتباری نخواهد داشت؛ بنابراین در مواردی که زوج درخواست طلاق دارد مکلف است کلیه حقوق مالی زوجه از جمله کل مهریه را هنگام اجرای صیغه طلاق و ثبت آن به زوجه پرداخت نماید.

7- درخواست طلاق از طرف هر یک از زوجین عذر موجهی بر عدم تمکین نیست.

8- ضرب و شتم در صورتی از دلایل طلاق از طرف زن محسوب می شود که همراه با سوء رفتار مستمر مرد بوده به گونه ‌ای که زندگی را برای زن غیر قابل تحمل نماید و یک بار ایراد ضرب، زن را در عسر و حرج قرار نمی ‌دهد.

9- در صورتی که زوج به جهت ارتکاب جرم مزاحمت برای بانوان، غیاباً، به شش ماه حبس محکوم و مهلت واخواهی و تجدیدنظر سپری شده باشد؛ این امر از موارد تخلف بند ۹ شروط ضمن عقد نکاح و تحقق وکالت در طلاق برای زوجه محسوب می‌ شود.

10- باکره ماندن زوجه علی ‌رغم گذشت مدت ‌زمان قابل توجه از زندگی مشترک می ‌تواند از مصادیق عسر و حرج باشد و از دلایل موجه طلاق از طرف زن باشد.

موارد بطلان نکاح

بطلان نکاح زمانی واقع می شود که نکاح شرایط لازم برای صحت را نداشته باشد در این صورت نکاح باطل محسوب می شود و هر یک از زوجین می تواند با مراجعه به دادگاه خانواده تقاضای بطلان نکاح را بنماید و زوجین بدون تشریفات طلاق از یکدیگر جدا شوند و به این ترتیب عقد نکاح باطل شده و رابطه زوجیت بین زن و شوهر به پایان می رسد.

موارد بطلان نکاح عبارتند از:

1- ازدواج با محارم

2- ازدواج با زن شوهردار

3- داشتن 4 همسر دائمی

4- ازدواج مرد با همسر سه طلاقه

5- ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان

6- ازدواج با زن در ایام عده (عده طلاق، وفات، فسخ نکاح)

7- ازدواج با همسر سابق که با نه طلاق که شش عدد آن رجعی باشد مطلقه شده باشد (حرام موبد)

8- نکاح معلق

9- ازدواج با دو خواهر

10- شخص نامعلوم

11- طبق ماده 1053 قانون مدنی عقد در حال احرام باطل است و با علم به حرمت، موجب حرمت ابدی است.

13- دختر باکره بدون اذن ولی یا دادگاه خانواده به شرط عدم تنفیذ ولی یا در صورتی که نکاح توسط دادگاه به مصلحت زوجه تشخیص داده نشود. (اجازه پدر در ازدواج دختر)

کلام آخــر

وکیل طلاق یک وکیل پایه یک دادگستری است که در زمینه دعاوی مربوط به طلاق فعالیت و قبول وکالت می نماید و به همه ی قوانین طلاق خصوصا قوانین جدید و همچنین روند رسیدگی دادگاه خانواده به دعاوی طلاق آشنایی کامل دارد، بنابراین وکیل طلاق بهترین کسی است که می تواند هر یک از زوجین را برای طلاق و مطالبه ی حقوق آنها در طلاق و پس از آن راهنمایی کند؛ از این رو موسسه حقوقی دادآرمان برای دریافت مشاوره حقوقی حضوری، بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران را به شما معرفی می کند؛ همچنین در صورتی که برای مشاوره حقوقی وقت کافی برای مراجعه به دفتر وکیل طلاق را ندارید، می توانید برای دریافت مشاوره ی رایگان به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه ی حضوری، با وکیل آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان اقدام کنید و بدون اتلاف وقت و هزینه از مزایای مشورت با یک وکیل آنلاین طلاق بهره مند شوید.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص دعاوی خانواده، با وکیل خانواده آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

حقوق مالی زوجه عبارتند از: مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت، استرداد جهیزیه و تنصیف اموال زوج

هرگاه زوج دادخواست طلاق دهد و زوجه در جلسات دادرسی حاضر نشود و لایحه هم ندهد و وکیل طلاق هم اختیار نکند تا در جلسات دادگاه حضور پیدا کند، دادگاه حکم طلاق را غیابی صادر می کند و مرد باید حقوق مالی زوجه را پرداخت کند و حکم طلاق را اجرا نماید و طلاق غیابی را در دفترخانه رسمی طلاق ثبت کند.

اگر زوج در هنگام عقد نکاح شرط تنصیف اموال را در عقدنامه امضا کرده باشد در هنگام طلاق تا نصف اموال او (به تشخیص دادگاه) که پس از ازدواج به دست آورده است به زوجه تعلق می گیرد. برای اجرای شرط تنصیف اموال باید طلاق از طرف مرد باشد و یا طلاق از طرف مرد به دلیل نشوز زوجه و تخلف او در وظایف زناشویی نباشد.

اجرت المثل ایام زوجیت دستمزد زوجه است که برای انجام کارهای خانه داری که به دستور شوهر انجام داده است به شرطی که آن کارها را به قصد تبرع و رایگان انجام نداده باشد.

حق طلاق یا وکالت در طلاق، وکالت بلاعزل با حق توکیل (وکیل کردن) غیر است که زوج به زوجه می ‌دهد. وکالت طلاق زن یعنی او با وکالتی که از شوهر خود دارد می‌ تواند از طرف مرد وکیل انتخاب کند یا خودش شخصاً و با مراجعه به دادگاه و اثبات ادعای خود درخواست طلاق نماید.

4 8 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسن امیری

سلام از وکیلاتون مشورت گرفتم چند سال پیش عالی