وکیل ملکی-مهدی رضوی

فهرست مطالب

وکیل ملکی تضمینی

وکیل ملکی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان ضمن برخورداری از دانش، تجربه و تخصص سال ها فعالیت در پرونده های ملکی، می تواند به صورت تضمینی جهت دریافت رای قطعی موکل اقدام نماید.

خدمات وکیل ملکی

بهترین وکیل ملکی از نظر ما، وکیلی است که ساختار و چهارچوب دادگاه های مربوط به ملک را بشناسد، پرونده را به خوبی بشناسد و برای شما و پرونده تان دلسوزی کند. وکیلی که بتواند با استناد به دلایل و شواهد، شما در محاکم قضایی پیروز بیرون بیاورد، با مراجعه به بهترین موسسه حقوقی و با در اختیار گرفتن بهترین وکیل ملکی تهران، از دادگاه های مربوط به ملک پیروزمندانه بیرون بیایید.

وکیل ملکی یک وکیل پایه یک دادگستری است که به قوانین و دعاوی ملکی و رویه مراجع قضایی در رسیدگی به پرونده های ملکی تجربه و تخصص دارد.
امروزه به دلیل پیچیدگی انواع قراردادها و معاملات ملکی اعم از خرید و فروش یا اجاره املاک و عدم آگاهی افراد از قوانین ملکی، مشکلات و اختلافات زیادی در انجام معاملات بین طرفین قراردادها و معاملات ملکی به وجود می آید، که گاهی برای حل و فصل این اختلافات نیاز به مراجعه طرفین به مراجع قضایی و می باشد.
وکیل ملکی می تواند افراد را در جهت انجام معاملات ملکی صحیح یا انعقاد قراردادهای ملکی به شیوه قانونی راهنمایی و مشاوره نماید و حضور یک وکیل ملکی با تجربه در زمان عقد قراردادها یا معاملات ملکی به کاهش اختلافات بین طرفین، پس از انجام معاملات کمک بسزایی نماید.
با درنظر گرفتن ویژگی های وکیل خوب ، وکیل ملکی موسسه حقوقی دادآرمان به دلیل تجربه و تخصصی که در مشاوره و پیگیری پرونده های ملکی دارد، می تواند با قبول وکالت موکلین در دعاوی ملکی، احتمال موفقیت موکلین را در پرونده افزایش دهد.

وکیل ملکی می تواند در خصوص کلیه دعاوی ملکی فعالیت کرده و قبول وکالت نماید یا موکلین را مشاوره و راهنمایی نماید؛ دعاوی ملکی به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از:
1- دعاوی ملکی حقوقی
2- دعاوی ملکی کیفری
3- دعاوی ملکی ثبتی

درباره شرایط، مراحل و هزینه وکیل ملکی با وکلای موسسه حقوقی دادآرمان در ارتباط باشید.

دعاوی ملکی حقوقی 

یکی از انواع دعاوی ملکی، دعاوی ملکی حقوقی است که خود انواع مختلفی دارد. دعاوی ملکی حقوقی به دلیل عدم آگاهی افراد در خصوص قوانین ملکی است و در این دعاوی جرمی واقع نشده است و پرونده ی ملکی از نظر حقوقی بررسی خواهد شد و بحث ارتکاب جرم مطرح نخواهد بود. اکنون به برخی از مهم ترین دعاوی ملکی حقوقی که وکیل ملکی می تواند برای حل و فصل و پیگیری پرونده قبول وکالت نماید، اشاره می کنیم که عبارتند از :

1- چنانچه سازنده برای تامین قسمتی از هزینه احداث پروژه ی ساختمانی با وثیقه قرار دادن ملک، وام بانکی گرفته باشد، در این صورت ملک در رهن بانک قرار می گیرد و فروشنده باید قبل از فروش ملک و تنظیم سند رسمی ابتدا بدهی خود را به بانک پرداخت نماید و پس از فک رهن اقدام به فروش ملک نماید.
اگر فروشنده یا سازنده ملک (در قرارداد مشارکت در ساخت) متعهد شده باشد که پیش از تنظیم سند رسمی، ملک را فک رهن نماید، اما به تعهد خود عمل نکرد، مالک یا خریدار می توانند، با وکالت دادن به یک وکیل ملکی دعوای الزام به فک رهن را علیه سازنده مطرح نمایند.

2- چنانچه خریدار و فروشنده در مبایعه نامه، تاریخی برای تنظیم سند رسمی در دفترخانه، مشخص کرده باشند و فروشنده در تاریخ تعیین شده در دفترخانه حاضر نشود، خریدار می تواند از دفترخانه عدم حضور فروشنده را اخذ نماید؛ همچنین اگر خریدار و فروشنده تاریخی برای تنظیم سند رسمی تعیین نکرده باشند، خریدار می تواند طی یک اظهارنامه از فروشنده بخواهد در زمان مشخص شده برای تنظیم سند رسمی در دفترخانه حاضر شود و اگر فروشنده در تاریخ مقرر در دفترخانه حضور پیدا نکرد، خریدار می تواند گواهی عدم حضور وی را بگیرد؛ بهتر است خریدار از وکیل ملکی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان در این خصوص راهنمایی و مشاوره های لازم را دریافت نماید و سپس اقدام به طرح دعوای الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی را نماید تا با آگاهی از قوانین و رویه دادگاه ها علیه فروشنده شکایت نماید.

دعاوی ملکی کیفـری

در دعاوی ملکی کیفری مجرم به صورت عمدی با هدف کلاهبرداری اقدام به انجام انواع معاملات ملکی می‌کند. برخی از انواع این دعاوی عبارتند از:
– استفاده از سند جعلی در معاملات ملکی
– جعل اسناد با هدف کلاهبرداری
– فروش اموال افراد به یک یا چند شخص دیگر
– اقدام به کلاهبرداری در حوزه خرید و فروش املاک
– انتقال منافع ملک دیگری به افراد دیگر یا شخص خود
– اقدام به تغییر کاربری زمین های کشاورزی بدون دریافت مجوز از مراجع مربوطه
– خرید و فروش املاک معارض

دعاوی ملکی ثبتی

یکی دیگر از دعاوی ملکی که وکیل ملکی در خصوص آن فعالیت می نماید ؛ دعاوی ملکی ثبتی است که می توان گفت این دعاوی زیرمجموعه دعاوی ملکی حقوقی هستند که در حوزه ی ثبتی واقع می شوند؛ که برخی از این دعاوی عبارتند از:

* ابطال ساز و کار مراحل گوناگون کمیسیون های ثبتی
* ابطال اسناد رسمی به دلایل مختلف
* افراز ملک و اجرای ثبت
* ابطال اجرائیه ثبتی املاک
* متوقف نمودن مراحل اجرایی در زمان انجام کار
* ابطال سند مالکیت معارض
توصیه می شود برای طرح دادخواست و پیگیری پرونده های ملکی و اطلاع از نکات حقوقی ملکی ، افراد به تنهایی و بدون آگاهی و بدون اطلاع داشتن از قوانین و رویه مراجع قضایی یا ثبتی در خصوص رسیدگی به دادخواست مطرح شده اقدام نکنند و با دادن وکالت به یک وکیل ملکی، از دانش و تخصص او در حل و فصل پرونده خود بهره مند گردد و از صرف وقت اضافی در مراجع قضایی به دلیل حضور یک وکیل ملکی حرفه ای در پرونده ی خود جلوگیری نماید.

هرگاه بین دو یا چند نفر قرارداد ملکی منعقد شود، هر یک از طرفین قرارداد متعهد به انجام اموری خواهند شد که عدم انجام تعهدات می تواند موجب خسارت و ضرر و زیان به هر یک از طرفین شود؛ از این رو باید افراد پیش از انعقاد قراردادهای ملکی جهت آگاهی از حقوق خود در قرارداد، با یک وکیل ملکی مشورت نمایند تا پس از انعقاد قرارداد بین طرفین اختلافی به وجود نیاید.

برخی از رایج ترین و مهم ترین قراردادهای ملکی عبارتند از :

– قرارداد مشارکت در ساخت
– قرارداد پیش فروش ساختمان
– قرارداد مبایعه نامه قطعی ملک
– قرارداد اقرارنامه انصراف از حق استفاده از پارکینگ
– قرارداد سند فروش قطعی خانه و آپارتمان در رهن
– قرارداد بیع زمین واگذاری مسکن و شهرسازی
– قرارداد بیع قطعی آپارتمان با سند تفکیکی
– قرارداد رهن ملک
– قرارداد اجاره آپارتمان
– قرارداد جعاله ملکی
– قرارداد مبایعه نامه قطعی
– قرارداد بیع قطعی زمین دارای دفترچه مالکیت
– قرارداد جعاله بانک برای وام تعمیرات

دعاوی ملکی ثبتی

یکی دیگر از دعاوی ملکی که وکیل ملکی در خصوص آن فعالیت می نماید، دعاوی ملکی ثبتی است که می توان گفت این دعاوی زیرمجموعه دعاوی ملکی حقوقی هستند که در حوزه ی ثبتی واقع می شوند که برخی از این دعاوی عبارتند از :

– ابطال ساز و کار مراحل گوناگون کمیسیون های ثبتی
– ابطال اسناد رسمی به دلایل مختلف
– افراز ملک و اجرای ثبت
– ابطال اجرائیه ثبتی املاک
– متوقف نمودن مراحل اجرایی در زمان انجام کار
– ابطال سند مالکیت معارض
توصیه می شود متقاضیان برای طرح دادخواست و پیگیری پرونده های ملکی، به تنهایی و بدون آگاهی و اطلاع از قوانین و رویه مراجع قضایی یا ثبتی در خصوص رسیدگی به دادخواست مطرح شده اقدام نکنند و با گرفتن مشاوره یا دادن وکالت به وکیل ملکی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان، از دانش و تخصص او در حل و فصل پرونده خود بهره مند گردد.

در ادامه مقاله به معرفی برخی اصطلاحات پرکاربرد حقوقی در حوزه دعاوی ملکی می پردازیم.

صورتمجلس تفکیکی چیست؟

صورت مجلس تفکیکی سندی است که مشخصات ملک و حدود اربعه هر یک از واحدها و مشاعات ساختمان در آن مشخص می شود و به این ترتیب سهم هر یک از مالکان از واحدها معلوم می گردد. صورت مجلس تفکیکی از این رو اهمیت دارد که مبنای صدور سند ملک برای هر واحد خواهد بود و چنانچه سازنده ملک، اقدام به دریافت صورت مجلس تفکیکی نکند، سند رسمی برای واحدها صادر نخواهد شد. بنابراین چنانچه فروشنده یا سازنده از دریافت صورت مجلس تفکیکی امتناع کند، باید خریدار پس از مشورت با یک وکیل ملکی با تجربه در خصوص املاک، مبادرت به تقدیم دادخواست الزام فروشنده به اخذ صورت مجلس تفکیکی نماید.

گواهی پایان کار ساختمان

گواهی پایان کار، سندی است که پس از پایان پروژه ی ساختمانی توسط شهرداری و به تقاضای مالک صادر می شود. گواهی پایان کار نشان دهنده ی عدم خلاف و بدهی ساختمان است و گویای این نکته است که ساختمان طبق اصول و قوانین شهرسازی احداث شده است. چنانچه مالک یا سازنده (در قرارداد مشارکت در ساخت) متعهد به دریافت گواهی پایان کار شده باشد؛ اما به تعهد خود عمل نکند، خریدار می تواند با اختیار کردن یک وکیل ملکی برای شکایت از مالک جهت الزام وی به اخذ گواهی پایان کار اقدام نماید.
البته ممکن است شهرداری نیز از صدور گواهی پایان کار امتناع کند که در این صورت باید علیه شهرداری دعوای الزام به صدور گواهی پایان کار را در دادگاه مطرح کرد.

اجرت المثل ایام تصرف

طبق ماده 4 قانون روابط موجر و مستأجر اصلاحی سال 1356، موجر یا مستأجر می ‌توانند به دلیل افزایش یا کاهش تورم و هزینه های زندگی ، درخواست تجدیدنظر نسبت به میزان اجاره ‌بها را مطرح کنند، مشروط به اینکه مدت اجاره به پایان رسیده باشد و از تاریخ استفاده‌ مستأجر از عین مستأجره یا از تاریخ مقرر در حکم قطعی که در خصوص تعیین و تعدیل اجاره ‌بها صادر شده است، سه سال تمام گذشته باشد. دادگاه با توجه به نظر کار‌شناس اجاره ‌بها را به نرخ روز تعدیل خواهد کرد. هر یک از موجر یا مستاجر می توانند برای تعدیل اجاره بها، دادخواست تعدیل اجاره بها را به دادگاه صالح تقدیم نماید و برای طرح دادخواست و پیگیری پرونده به یک وکیل ملکی وکالت دهد.
– ابطال قراردادهایی که مفاد آنها دارای مشکل است
– فسخ قراردادهایی که دارای مشکل قانونی هستند
– مطالبه سرقفلی و در اختیار داشتن حق کسب و پیشه

هرگاه شخصی بدون رضایت مالک، ملکی را تصرف نماید، مالک می تواند با توجه به توصیه های یک وکیل ملکی، دعوای اجرت المثل ایام تصرف را علیه متصرف مطرح نماید. در واقع اجرت المثل ایام تصرف همان طور که از نام آن مشخص است، اجرت روزهایی است که متصرف بدون رضایت مالک از ملک او استفاده کرده است و ملک در تصرف او بوده و این مبلغ توسط کارشناس دادگاه تعیین می گردد. اجرت المثل انواع مختلفی دارد که رایج ترین آن اجرت المثل ایام تصرف مستاجر است. هرگاه مدت قرارداد اجاره بین موجر و مستاجر به پایان رسیده باشد، اما مستاجر از تحویل ملک خودداری نماید، مالک می تواند با کمک وکیل ملکی دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام تصرف را به مرجع صالح تقدیم نماید. درباره اطلاع از به روزترین قانون ثبت اسناد و املاک ایران با وکیل ملکی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان در ارتباط باشید.

افراد می توانند در صورت نیاز به طرح دادخواست در خصوص دعاوی ملکی حقوقی، برای حصول نتیجه ی بهتر و جلوگیری از اطاله ی دادرسی در روند رسیدگی به پرونده ، قبل از طرح دادخواست خود از وکیل ملکی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان مشاوره و راهنمایی های لازم را دریافت نمایند و یا در صورت پیچیدگی پرونده و اثبات ادله ی موجود در پرونده به یک وکیل ملکی کاردان و با تجربه وکالت دهد تا در جریان رسیدگی به پرونده اقدامات لازم و قانونی را در هر مرحله از دادرسی انجام دهد و در پیشبرد پرونده ی ملکی به نفع موکل کمک بسزایی بنماید.

گاهی اوقات در معاملات و قراردادهای ملکی اختلاف بین طرفین تنها به دلیل عدم آگاهی از قوانین نبوده ، بلکه یکی از طرفین در خصوص اختلاف ملکی ایجاد شده، مرتکب جرمی شده است که در این صورت ، دعوای ملکی از جنبه ی کیفری بررسی خواهد شد.
به دلیل اینکه هر یک از طرفین در دعاوی ملکی کیفری ممکن است به مجازاتی در خصوص ارتکاب جرمی محکوم شود؛ دعاوی ملکی کیفری از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به همین دلیل بهتر است هر یک از طرفین دعوی برای دفاع از حقوق خود، به یک وکیل ملکی وکالت دهند تا وکیل بتواند با دانش و تجربه ای که دارد در دادگاه از حقوق وی دفاع نماید. وکیل ملکی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان به متقاضیان این نوع پرونده ها نکات مورد نیاز موفقیت را توضیح میدهد.

مهمترین نکات خرید ملک در داخل ایران

معاملات املاک و مستغلات، تلاش های پیچیده ای هستند که نیازمند بررسی دقیق و درک پویایی بازار محلی، مقررات و عوامل اقتصادی هستند. چه به دنبال خرید و چه فروش ملک باشید، درک تفاوت بین خرید و فروش املاک در داخل و خارج ازایران ضروری است و بهترین و ابتدایی ترین اقدام مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری است!

 خرید ملک در داخل ایران

چارچوب قانونی و مقرراتی:

   – درک چارچوب قانونی حاکم بر معاملات املاک در ایران، از جمله حقوق مالکیت، مقررات کاربری زمین و مالیات بر دارایی

  – با کارشناسان حقوقی مسلط به حقوق مالکیت ایران مشورت کنید تا از انجام معامله روان و مطابق با قوانین اطمینان حاصل کنید.

دقت لازم

 – بررسی کامل ملک، از جمله جستجوی عنوان و تاریخچه ملک، برای تأیید مالکیت و اطمینان از عدم وجود محدودیت.

 – وضعیت ملک، موقعیت و پتانسیل برای قدردانی را ارزیابی کنید.

تامین مالی

  – گزینه های تامین مالی موجود از بانک ها و موسسات مالی ایرانی را بررسی کنید.

  – شرایط و نرخ های بهره مرتبط با وام های رهنی را در صورت وجود درک کنید.

 مذاکره

  – درگیر مذاکره با فروشنده برای رسیدن به قیمتی که طرفین توافق کنند.

  – استخدام یک مشاور املاک یا وکیل و مشـاور حقوقی مسلط به دعاوی ملکی جهت تسهیل مذاکرات و اطمینان از شفافیت را درنظر بگیرید.

مهمترین نکات فروش ملک در داخل ایران

ارزش گذاری:

  – تعیین ارزش بازار ملک از طریق ارزیابی های حرفه ای و تحلیل مقایسه ای بازار.

  – قیمت فروش رقابتی و در عین حال واقعی را برای جذب خریداران بالقوه تعیین کنید.

بازاریابی:

    – از کانال های بازاریابی مختلف مانند لیست های آنلاین، رسانه های اجتماعی و آژانس های املاک برای تبلیغ ملک استفاده کنید.

    – ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد ملک را برای جلب علاقه خریدار برجسته کنید.

 مطابقت قانونی:

    – اطمینان حاصل شود که تمام اسناد قانونی لازم، از جمله اسناد ملکی و سوابق مالکیت، مرتب هستند.

    – به الزامات مالیاتی و گزارش دهی مربوط به سود سرمایه از فروش پایبند باشید و با یک متخصص مشاوره سرمایه گذاری در ارتباط باشید.

 مهمترین نکات خرید ملک در خارج از ایران

تحقیق در مورد بازارهای بین المللی:

    – روند بازار املاک و مستغلات، ارزش املاک و شرایط اقتصادی در کشور مورد نظر را درک کنید.

    – مشورت با متخصصان املاک و مستغلات محلی که با این منطقه آشنا هستند را در نظر بگیرید.

تبادل ارز و تامین مالی:

    – در هنگام بودجه بندی برای خرید ملک، نرخ تبدیل ارز را فاکتور بگیرید.

    – گزینه های تامین مالی، از جمله وام از بانک های محلی یا وام دهندگان بین المللی را بررسی کنید.

تغییرات قانونی و مقرراتی:

    – در مورد قوانین املاک کشور خارجی، مقررات مالکیت، و پیامدهای مالیاتی برای خریداران خارجی تحقیق کنید.

    – متخصصان حقوقی را هم در کشور خود و هم در کشور هدف جذب کنید تا از یک معامله روان اطمینان حاصل کنید.

آگاهی فرهنگی:

    – مراقب هنجارها و اقدامات فرهنگی باشید که ممکن است بر مذاکرات و ارتباط با فروشندگان محلی تأثیر بگذارد.

 مهمترین نکات فروش ملک در خارج از ایران

دانش بازار محلی:

    – با کارگزاران املاک و مستغلات کار کنید که درک عمیقی از پویایی بازار محلی دارند.

    – قیمت ملک به صورت رقابتی بر اساس روند بازار محلی.

 ملاحظات مالیاتی:

    – مفاهیم مالیاتی فروش ملک به عنوان مالک خارجی در کشور مربوطه را درک کنید.

    – رعایت کلیه الزامات گزارشگری و تعهدات مالیاتی.

اسناد و انتقال عنوان:

    – اطمینان از تهیه و ارائه کلیه مدارک لازم برای انتقال قانونی مالکیت ملک.

    – با کارشناس و مشاوره حقوقی همکاری نزدیک داشته باشید تا هرگونه موانع زبانی و رویه‌های بوروکراتیک را بررسی کنید.

خرید و فروش املاک و مستغلات، چه در داخل ایران و چه در خارج از کشور، شامل فرآیندی چند وجهی است که نیازمند تحقیقات دقیق، رعایت قوانین و برنامه ریزی مالی است. معاملات داخلی و بین المللی هر دو نیازمند بررسی دقیق، رعایت مقررات قانونی و درک عمیق از پویایی بازار مربوطه هستند. با در نظر گرفتن این نکات ضروری، می توانید معاملات املاک را با موفقیت انجام دهید و پتانسیل یک تجربه روان و سودآور را به حداکثر برسانید!

شرایط خرید املاک ورثه ای در داخل ایران

به ارث بردن اموال هم می تواند یک نعمت و هم یک چالش باشد. فرآیند خرید و فروش املاک موروثی، چه در داخل ایران و چه در خارج از کشور، ملاحظات منحصر به فردی را در بر می گیرد که توجه دقیق را می طلبد.از این رو قبل از انجام هر اقدامی توصیه ما به متقاضیان این نوع پرونده ها مشاوره با وکیل ارث موسسه حقوقی دادآرمان است

 خرید ملک ارثی در داخل ایران:

تأیید حقوقی:

    – انتقال حقوقی مالکیت را از طریق مجاری قانونی مناسب، که اغلب شامل مراحل وثیقه یا وراثت است، تأیید کنید.

    – برای اطمینان از رعایت و انتقال بی‌وقفه با حقوقدانان مسلط به قوانین ارث ایران مشورت کنید.

عنوان و مستندات:

    – بررسی عنوان ملک و اخذ مدارک قانونی لازم برای احراز حقوق مالکیت خود.

    – همکاری با کارشناسان حقوقی جهت اطمینان از درستی تنظیم و بایگانی اسناد وراثت.

پیامدهای مالیاتی:

    – تعهدات مالیاتی بالقوه مرتبط با به ارث بردن اموال، از جمله هرگونه مالیات بر ارث یا انتقال را درک کنید.

    – برای پیمایش در چشم انداز پیچیده مالیاتی و انجام تعهدات خود از متخصصان مالیاتی و وکیل ارث آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان مشاوره بگیرید.

 شرایط فروش ملک موروثی در داخل ایران

مراحل صدور گواهی یا وراثت:

    – در صورت نیاز، مراحل توقیف یا وراثت لازم را برای به دست آوردن مالکیت قانونی ملک قبل از فروش انجام دهید.

    – اطمینان حاصل کنید که همه ورثه در مورد فروش موافق و موافق هستند.

ارزش گذاری اموال:

    – انجام یک ارزیابی حرفه ای ملک برای تعیین ارزش بازار آن.

    – قیمت فروش واقعی را تعیین کنید که وضعیت ملک، موقعیت مکانی و روندهای فعلی بازار را در نظر بگیرد.

مطابقت قانونی:

    – تهیه و ارائه کلیه اسناد قانونی ضروری از جمله اسناد وراثت و بیع.

    – رعایت مقررات مالیاتی ایران و الزامات گزارشگری مربوط به فروش اموال موروثی.

جهت دریافت مشاوره و قبول دعاوی مربوط به ارث می توانید با شماره تماس وکیل ارث در ارتباط باشید.

شرایط خرید ملک ارثی در خارج از ایران

انتقال حقوقی:

    – درک فرآیند قانونی انتقال مالکیت موروثی در کشور خاص.

    – با کارشناسان حقوقی هم در ایران و هم در کشور هدف برای اطمینان از انتقال بدون مشکل مالکیت مشورت کنید.

مالیات بر ارث و املاک:

    – تحقیق در مورد قوانین مالیات بر ارث و دارایی در کشور خارجی برای پیش بینی بدهی های مالیاتی بالقوه.

    – برای تسویه هر گونه تعهدات مالیاتی معوقه قبل از اقدام به فروش آماده باشید.

ملاحظات فرهنگی و زبانی:

    – با آداب و رسوم، مقررات و زبان محلی آشنا شوید تا معامله را به طور مؤثر انجام دهید.

    – در صورت لزوم، از مترجمان یا مشاوران محلی برای اطمینان از ارتباط واضح کمک بگیرید.

شرایط فروش ملک موروثی در خارج از ایران

انطباق قانونی:

    – آشنایی با الزامات قانونی فروش اموال موروثی در کشور خارجی.

    – اطمینان حاصل شود که تمام اسناد و مدارک لازم مانند گواهی های وراثت و قراردادهای فروش به طور دقیق تهیه شده است.

تحقیقات بازار:

    – تحقیق در مورد بازار املاک و مستغلات محلی برای تعیین ارزش ملک و تعیین قیمت فروش مناسب.

    – کارگزاران املاک و مستغلات محلی که دارای تخصص در بازار املاک منطقه هستند را جذب کنید.

مبادله ارز:

    – فاکتور در نرخ تبدیل ارز هنگام معامله با عواید فروش به ارز خارجی.

    – گزینه های تبدیل ارز را برای به حداکثر رساندن ارزش فروش کاوش کنید.

 مهمترین نکات خرید ملک در خارج از ایران

تحقیق در مورد بازارهای بین المللی:

    – روند بازار املاک و مستغلات، ارزش املاک و شرایط اقتصادی در کشور مورد نظر را درک کنید.

    – مشورت با متخصصان املاک و مستغلات محلی که با این منطقه آشنا هستند را در نظر بگیرید.

تبادل ارز و تامین مالی:

    – در هنگام بودجه بندی برای خرید ملک، نرخ تبدیل ارز را فاکتور بگیرید.

    – گزینه های تامین مالی، از جمله وام از بانک های محلی یا وام دهندگان بین المللی را بررسی کنید.

تغییرات قانونی و مقرراتی:

    – در مورد قوانین املاک کشور خارجی، مقررات مالکیت، و پیامدهای مالیاتی برای خریداران خارجی تحقیق کنید.

    – متخصصان حقوقی را هم در کشور خود و هم در کشور هدف جذب کنید تا از یک معامله روان اطمینان حاصل کنید.

آگاهی فرهنگی:

    – مراقب هنجارها و اقدامات فرهنگی باشید که ممکن است بر مذاکرات و ارتباط با فروشندگان محلی تأثیر بگذارد.

مهمترین نکات قراردادهای ملکی

هرگاه بین دو یا چند نفر قرارداد ملکی منعقد شود، هر یک از طرفین قرارداد متعهد به انجام اموری خواهند شد که عدم انجام تعهدات می تواند موجب خسارت و ضرر و زیان به هر یک از طرفین شود؛ از این رو باید افراد پیش از انعقاد قراردادهای ملکی جهت آگاهی از حقوق خود در قرارداد، با وکیل ملکی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان مشورت نمایند تا پس از انعقاد قرارداد بین طرفین اختلافی به وجود نیاید.

برخی از رایج ترین و مهم ترین قراردادهای ملکی عبارتند از :

– قرارداد مشارکت در ساخت
– قرارداد پیش فروش ساختمان
– قرارداد مبایعه نامه قطعی ملک
– قرارداد اقرارنامه انصراف از حق استفاده از پارکینگ
– قرارداد سند فروش قطعی خانه و آپارتمان در رهن
– قرارداد بیع زمین واگذاری مسکن و شهرسازی
– قرارداد بیع قطعی آپارتمان با سند تفکیکی
– قرارداد رهن ملک
– قرارداد اجاره آپارتمان
– قرارداد جعاله ملکی
– قرارداد مبایعه نامه قطعی
– قرارداد بیع قطعی زمین دارای دفترچه مالکیت
– قرارداد جعاله بانک برای وام تعمیرات

درباره کاربری ساختمان و اطلاع از شرایط و مراحل پیگیری آن با وکیل ملکی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان در ارتباط باشید.

مهمترین نکات قراردادهای مشارکت در ساخت در داخل ایران

 قراردادهای مشارکت ساخت و ساز نقش محوری در پروژه های توسعه املاک و مستغلات ایفا می کند و یک رویکرد ساختاریافته برای همکاری بین سهامداران مختلف ارائه می دهد. چه در داخل ایران و چه در خارج از کشور، درک عناصر کلیدی این قراردادها برای اطمینان از اجرای موفق و هماهنگ پروژه ضروری است.

 قراردادهای مشارکت ساختمانی در داخل ایران:

نقش ها و مسئولیت های روشن:

    – نقش ها و مسئولیت های هر یک از شرکای دخیل در پروژه ساخت و ساز را به وضوح تعریف کنید.

    – محدوده کار، تعهدات و مشارکت هر یک از طرفین را مشخص کنید تا بعداً از سوء تفاهم جلوگیری شود.

چارچوب قانونی:

    – اطمینان حاصل کنید که قرارداد مطابق با قوانین و مقررات ساخت و ساز ایران است.

    – برای پیش نویس یک قرارداد جامع که به چالش های حقوقی بالقوه رسیدگی می کند، به دنبال مشاور حقوقی باشید.

کمک های مالی:

    – مشارکت های مالی هر یک از شرکا، از جمله سرمایه گذاری های اولیه و نیازهای مالی بعدی را مشخص کنید.

    – تعیین تخصیص هزینه ها و سود، و ترسیم برنامه شفاف پرداخت.

جدول زمانی پروژه و نقاط عطف:

    – جدول زمانی پروژه واقع بینانه، نقاط عطف و ضرب الاجل را برای مراحل مختلف ساخت و ساز تنظیم کنید.

    – ایجاد مکانیسم هایی برای نظارت بر پیشرفت و رسیدگی به تاخیرهای احتمالی.

مهمترین نکات قراردادهای مشارکت ساختمانی در خارج از ایران:

انطباق با مقررات محلی:

    – با قوانین، مجوزها و مقررات ساخت و ساز در کشور میزبان آشنا شوید.

    – اطمینان حاصل کنید که قرارداد با چارچوب قانونی مطابقت دارد تا از درگیری یا اختلال در پروژه جلوگیری شود.

ملاحظات فرهنگی و زبانی:

    – تفاوت‌های فرهنگی را که ممکن است بر ارتباطات و تصمیم‌گیری تأثیر بگذارد، بشناسید و بپذیرید.

    – اطمینان حاصل کنید که شرایط قرارداد به طور دقیق به زبان محلی برای وضوح ترجمه شده است.

مدیریت ریسک:

    – خطرات احتمالی مرتبط با تأخیر در ساخت و ساز، مازاد بر هزینه ها و چالش های پیش بینی نشده را بررسی کنید.

    – تعریف مکانیسم هایی برای تخصیص ریسک و کاهش برای حفظ منافع همه شرکا.

مکانیسم های حل اختلاف:

    – شروط حل اختلاف روشن را بگنجانید و مراحل حل تعارضات را از طریق مذاکره، میانجیگری یا داوری مشخص کند.

    – با داشتن یک فرآیند حل منازعه ساختاریافته، پتانسیل نبردهای حقوقی پرهزینه را به حداقل برسانید.

 ملاحظات مشترک برای هر دو مورد:

بررسی حقوقی:

    – برای بررسی و نهایی کردن قرارداد مشارکت ساخت و ساز و اطمینان از همسویی آن با چارچوب قانونی مربوطه، به دنبال مشاور حقوقی باشید.

    – برای جلوگیری از بروز اختلافات، هرگونه ظرافت یا ابهام قانونی را برطرف کنید.

مستندسازی و گزارشگری:

    – مستندات، گزارش ها و به روز رسانی های مورد نیاز را که شرکا باید در طول پروژه ارائه دهند، مشخص کنید.

    – ایجاد مکانیسم های گزارش دهی شفاف برای حفظ پاسخگویی و شفافیت.

تغییر دستورات:

    – پیش بینی امکان تغییر در محدوده پروژه یا الزامات و تشریح رویه ها برای رسیدگی به دستورات تغییر.

    – اطمینان حاصل کنید که هرگونه تغییر در قرارداد مستند و مورد توافق همه طرفین است.

شـروط فسخ:

    – شامل مقرراتی باشد که شرایطی را که تحت آن قرارداد مشارکت می تواند فسخ شود را مشخص می کند.

    – تعریف حقوق و مسئولیت های هر یک از طرفین در صورت فسخ قرارداد.

 قراردادهای مشارکت در ساخت و ساز به عنوان پایه ای برای همکاری موفق در پروژه های توسعه املاک و مستغلات عمل می کند. صرف نظر از اینکه پروژه در داخل یا خارج از ایران واقع شده است، بررسی کامل نقش ها، مسئولیت ها، چارچوب های قانونی و چالش های احتمالی ضروری است. با گنجاندن این نکات ضروری در قرارداد و دریافت مشاوره حقوقی متخصص، شرکا می توانند با خیال راحت وارد پروژه های ساخت و ساز شوند و راه را برای همکاری های کارآمد و ثمربخش هموار کنند.

مهمترین نکات قراردادهای اجاره ملک تجاری

قراردادهای اجاره املاک تجاری، ستون فقرات عملیات تجاری هستند و چارچوبی ساختاریافته برای مالکان و مستاجران برای ایجاد انتظارات و مسئولیت‌های روشن فراهم می‌کنند.  چه در داخل ایران و چه خارج از مرزهای آن، این قراردادها نقشی محوری در شکل دادن به سرمایه گذاری های تجاری موفق دارند.

 قراردادهای اجاره املاک تجاری در ایران:

شرایط و مدت اجاره:

    – مدت اجاره شامل تاریخ شروع و پایان اجاره را به وضوح تعریف کنید.

    – آدرس گزینه های تمدید و هرگونه مفاد برای تمدید اجاره نامه.

شرایط اجاره و پرداخت:

    – مبلغ اجاره و برنامه پرداخت توافق شده را ذکر کنید.

    – تشریح رویه ها برای تعدیل اجاره بها، مانند افزایش دوره ای یا تعدیل بر اساس شرایط بازار.

استفاده از محل:

    – تعیین کاربری های مجاز از فضای تجاری با در نظر گرفتن مقررات منطقه بندی و فعالیت های تجاری.

    – هرگونه محدودیت در تغییر یا اصلاح ملک را برطرف کنید.

نگهداری و تعمیرات:

    – مسئولیت های موجر و مستاجر را برای نگهداری، تعمیرات و بهبود ملک مشخص کنید.

    – تشریح رویه ها برای گزارش و رسیدگی به مسائل تعمیر و نگهداری به موقع.

شرایط قراردادهای اجاره املاک تجاری در خارج از ایران:

انطباق قانونی:

    – با قوانین و مقررات محلی حاکم بر اجاره املاک تجاری آشنا شوید.

    – اطمینان حاصل کنید که قرارداد با الزامات قانونی کشور میزبان برای جلوگیری از اختلاف مطابقت دارد.

ملاحظات زبانی و فرهنگی:

    – اطمینان حاصل کنید که قرارداد به طور دقیق به زبان محلی ترجمه شده است تا از سوء تفاهم جلوگیری شود.

    – در هر گونه هنجارهای فرهنگی که ممکن است بر مذاکرات و ارتباطات تأثیر بگذارد، نقش داشته باشید.

فسخ و تمدید اجاره:

    – قوانین کشور میزبان در مورد فسخ و تمدید اجاره را بدانید.

    – دوره های اطلاع رسانی و گزینه های تمدید را برای همسویی با قوانین محلی به وضوح تعریف کنید.

حقوق و حمایت مستأجر:

    – از حقوق و حمایت هایی که برای مستاجران تجاری در کشور خارجی قائل می شود آگاه باشید.

    – درج بندهایی که به این حقوق احترام می گذارند و به هنجارهای محلی پایبند هستند.

ملاحظات مشترک برای هر دو مورد:

مذاکره و افزایش اجاره:

    – در مورد استراتژی ها و مکانیسم های مذاکره اجاره برای مدیریت افزایش اجاره بها در طول مدت اجاره بحث کنید.

    – اطمینان حاصل کنید که هر تعدیل اجاره به وضوح مشخص شده و مورد توافق طرفین قرار گرفته است.

هزینه های تعمیر و نگهداری مشترک (CAM):

    – وظایف مربوط به هزینه های نگهداری منطقه مشترک و نحوه محاسبه و توزیع آنها را تعریف کنید.

    – هرگونه هزینه های مشترک مربوط به تعمیر و نگهداری ساختمان و تاسیسات را روشن کنید.

بیمه و مسئولیت:

    – رسیدگی به الزامات بیمه برای هر دو طرف، از جمله پوشش اموال و مسئولیت.

    – تشریح مراحل رسیدگی به خسارت اموال و ادعاهای مسئولیت.

اجاره فرعی و واگذاری:

    – شرح شرایطی که تحت آن اجاره فرعی یا واگذاری اجاره مجاز است.

    – هر گونه تأییدیه مورد نیاز از صاحبخانه برای چنین ترتیباتی را مشخص کنید.

 قراردادهای اجاره املاک تجاری سنگ بنای سرمایه گذاری های تجاری موفق هستند و چارچوبی جامع برای مالکان و مستاجران فراهم می کنند. چه در داخل ایران و چه در سطح بین المللی، درک مقررات، حقوق و تعهدات محلی برای یک رابطه هماهنگ مستأجر و موجر بسیار مهم است.بنابراین توصیه ما بهره گیری از مشاوره سرمایه گذاری موسسه حقوقی دادآرمان است تا با پرداختن به شرایط اجاره، پرداخت‌های اجاره، مسئولیت‌های نگهداری و سایر ملاحظات کلیدی، طرفین می‌توانند زمینه را برای یک ترتیب تجاری سودمند و پر رونق برای طرفین فراهم کنند. مشاوره با متخصصان حقوقی در حین تنظیم قرارداد، رعایت قوانین و مقررات محلی را تضمین می کند و از منافع هر دو طرف درگیر محافظت می کند.

کد رهگیری در قراردادهای ملکی

در حوزه معاملات ملکی نمی توان اهمیت کدهای حقوقی دقیق و به روز را نادیده گرفت. کد رهگیری ، فرآیند نظارت و گنجاندن تغییرات قانونی در قراردادهای املاک و مستغلات، تضمین می کند که قراردادها با مقررات در حال تحول مطابقت دارند. چه در داخل ایران و چه فراتر از مرزهای آن، درک اهمیت کد رهگیری حیاتی است.

کد پیگیری  در قراردادهای ملکی در ایران

چشم انداز قانونی:

    – نظام حقوقی ایران ریشه در قانون مدنی دارد، جایی که قوانین و مقررات در چارچوب حقوقی مرکزی هستند.

    – قراردادهای املاک و مستغلات باید از قانون مدنی و سایر قوانین مربوط به املاک پیروی کنند، که ردیابی کد را ضروری می کند.

مقررات در حال تحول:

    – کدهای حقوقی ایران می توانند به روز رسانی ها و اصلاحاتی را تجربه کنند که بر معاملات املاک و مستغلات تأثیر می گذارد.

    – بررسی کد دقیق تضمین می کند که قراردادها منعکس کننده ترین الزامات قانونی هستند.

تخصص حقوقی:

    – همکاری با متخصصان حقوقی که در حقوق مالکیت ایران تخصص دارند برای ردیابی کد موثر بسیار مهم است.

    – این کارشناسان می توانند به تفسیر تغییرات و ادغام یکپارچه آنها در قراردادهای املاک کمک کنند.

 کد رهگیری در قراردادهای املاک خارج از ایران:

سیستم های حقوقی متنوع:

    – کشورهای مختلف دارای نظام های حقوقی متفاوتی مانند قانون عرفی یا قانون مدنی هستند که بر مقررات مالکیت تأثیر می گذارد.

    – بررسی کد شامل درک کدهای قانونی خاص حاکم بر معاملات املاک و مستغلات در کشور میزبان است.

تغییرات سریع نظارتی:

    – برخی کشورها به‌روزرسانی‌های قانونی مکرر را تجربه می‌کنند که بر قراردادهای املاک و مستغلات تأثیر می‌گذارد.

    – پیگیری به موقع کد تضمین می کند که قراردادها مطابق و از نظر قانونی معتبر هستند.

مشاوره حقوقی:

    – جذب کارشناسان حقوقی که به قوانین مالکیت کشور میزبان مسلط هستند برای ردیابی دقیق کد بسیار مهم است.

    – این متخصصان می توانند بینشی در مورد چشم انداز قانونی در حال تحول ارائه دهند و تنظیمات قرارداد را راهنمایی کنند.

ملاحظات مشترک برای هر دو مورد:

بازنگری اسناد:

    – کد پیگیری شامل بررسی و بازنگری در قراردادهای املاک و مستغلات موجود برای گنجاندن تغییرات قانونی است.

    – حفظ سوابق روشن از بازنگری کد برای شفافیت و پاسخگویی ضروری است.

کاهش خطر:

    – عدم پیگیری و ادغام تغییرات قانونی می تواند منجر به عدم انطباق، اختلافات قراردادی و عواقب قانونی شود.

    – ردیابی صحیح کد خطرات قانونی را به حداقل می رساند و اعتبار قراردادها را تضمین می کند.

ارتباطات:

    – ارتباط مؤثر بین کارشناسان حقوقی، طرفین قرارداد و ذینفعان برای ردیابی موفق کد حیاتی است.

    – طرفین باید از هرگونه تغییر کد و پیامدهای آن بر قراردادهای موجود مطلع شوند.

شناسه یکتا سند مالکیت

در حوزه مالکیت اموال، نگهداری سوابق دقیق و شفاف ضروری است. یکی از اجزای مهم این سوابق، استفاده از شناسه‌های منحصربه‌فرد (شناسه یکتا سند مالکیت ) است. کدها یا شماره‌های اختصاص داده شده به اسناد مالکیت. این شناسه‌ها به‌عنوان یک پیوند حیاتی بین املاک و صاحبان قانونی آن‌ها عمل می‌کنند و از صحت، قابلیت ردیابی و انطباق قانونی اطمینان می‌دهند.

شماره های شناسایی ملی

 در ایران، سامانه شماره شناسایی ملی (NIN) یک عنصر اساسی در شناسایی هویت شخصی است.  این شناسه منحصر به فرد به افراد اختصاص داده می شود و آنها را به فرآیندهای مختلف قانونی و اداری مرتبط می کند.  وقتی صحبت از اسناد مالکیت می شود، ادغام NIN ها دقت را افزایش می دهد و از اختلافات جلوگیری می کند.  با گنجاندن NIN مالک ملک در اسناد مالکیت، مقامات می توانند به راحتی مالکیت را تأیید کنند و فرآیندهای بوروکراتیک را ساده کنند.

شماره قطعات زمین

 سیستم ثبت اراضی ایران از روشی برای تخصیص اعداد متمایز به قطعات زمین استفاده می کند.  این شماره‌های قطعه زمین برای طبقه‌بندی و تمایز تک تک قطعات زمین ضروری هستند.  با گنجاندن این اعداد در اسناد مالکیت، ارتباط مستقیمی بین سند و قطعه زمین خاصی که مربوط به آن است ایجاد می شود.  این عمل تضمین می کند که سوابق مالکیت سازماندهی شده و به راحتی قابل بازیابی برای اهداف قانونی و اداری باقی می مانند.

اسناد و کدهای مالکیت

اسناد مالکیت ایرانی با شناسه یکتا سند مالکیت صادر می شود که نقش تعیین کننده ای در شناسایی و تمایز هر سند دارد.  این کدها بخشی جدایی ناپذیر از ابرداده سند هستند که امکان بازیابی و اعتبارسنجی سریع اطلاعات را فراهم می کنند.  هنگامی که افراد، مشاغل یا مقامات به اسناد مالکیت مراجعه می کنند، وجود کد سند مالکیت روند مکان یابی سوابق مربوطه را تسریع می کند.  این نه تنها کارایی را افزایش می دهد، بلکه احتمال خطا در معاملات مربوط به دارایی را کاهش می دهد. 

استعلام بارکد سند ملکی در داخل ایران

در عصر دیجیتال، کارایی و دقت در دسترسی و مدیریت اسناد املاک و مستغلات از اهمیت بالایی برخوردار است. سیستم های استعلام بارکد به عنوان ابزار قدرتمندی برای ساده کردن بازیابی اسناد و افزایش شفافیت درمعاملات دارایی ظاهر شده اند. چه در داخل ایران و چه در مقیاس بین المللی، استفاده از سیستم های استعلام بارکد رویکردی انقلابی برای مدیریت اسناد املاک ارائه می دهد.

استعلام بارکد اسناد ملکی در داخل ایران

معرفی فناوری بارکد

 در ایران، فناوری بارکد در مدیریت اسناد املاک ادغام شده است تا انقلابی در بازیابی اسناد ایجاد کند.  به هر سند ملکی یک بارکد منحصر به فرد اختصاص داده می شود که حاوی اطلاعات ضروری در مورد ملک و جزئیات مالکیت آن است.

بازیابی کارآمد سند

 سیستم های استعلام بارکد به افراد، نمایندگان قانونی و مقامات اجازه می دهد تا به سرعت به اسناد املاک دسترسی داشته باشند.  به سادگی با اسکن بارکد، کاربران می توانند انبوهی از اطلاعات مربوط به وضعیت حقوقی ملک، تاریخچه مالکیت و هرگونه محدودیت را بازیابی کنند.

به حداقل رساندن تاخیرهای اداری

 روش‌های سنتی بازیابی اسناد اغلب شامل جستجوهای دستی و تاخیرهای اداری است. استعلام بارکد این ناکارآمدی ها را از بین می برد و زمان مورد نیاز برای جمع آوری اطلاعات مهم دارایی را کاهش می دهد.  این کارایی در معاملات حساس به زمان بسیار ارزشمند است.

شفافیت و دقت افزایش یافته

سیستم استعلام بارکد تضمین می کند که اطلاعات بازیابی شده دقیق و سازگار است. از آنجایی که داده‌ها به صورت دیجیتالی ذخیره می‌شوند و به بارکد منحصربه‌فرد مرتبط می‌شوند، خطر خطاها یا مغایرت‌هایی که می‌تواند در هنگام ورود دستی داده‌ها رخ دهد، کاهش می‌یابد.

 استعلام بارکد اسناد ملکی خارج از ایران

پذیرش جهانی فناوری بارکد

 در سطح بین‌المللی، فناوری بارکد به عنوان راه‌حلی برای ساده‌سازی مدیریت اسناد در صنایع مختلف، از جمله املاک و مستغلات، مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از کشورها سیستم های بارکد را برای افزایش شفافیت و دسترسی به سوابق دارایی یکپارچه کرده اند.

ارجاع متقابل بدون مرز:

 سیستم های استعلام بارکد سهولت ارجاع متقابل اسناد مرتبط را ارائه می دهند. هنگامی که یک بارکد اسکن می شود، نه تنها سند اولیه را بازیابی می کند، بلکه می تواند پیوندهایی به اسناد مرتبط مانند اسناد مالکیت، قراردادهای رهنی و بررسی زمین ارائه دهد.

شفافیت در معاملات املاک

خریداران و فروشندگان می توانند با مشاوره از بهترین وکیل ایران از به روزترین و آخرین اطلاعات حقوقی استعلام بارکد اسناد ملکی بهره مند شوند.

استعلام سند ملکی با کدملکی و پلاک ثبتی

 در عصر دیجیتال، کارایی در دسترسی به اطلاعات دارایی برای معاملات املاک و مستغلات بسیار مهم است. ادغام کدهای ملک و پلاک‌های ثبتی به‌عنوان ابزاری برای استعلام اسناد ملکی، شیوه بازیابی داده‌های ضروری مربوط به اموال توسط افراد، مقامات و کارشناسان حقوقی را تغییر داده است.

کد ملک و نقش آن

 در ایران، کدهای دارایی، شناسه‌های منحصر به‌ فردی هستند که به املاک فردی اختصاص داده می‌شوند. این کدهای الفبایی اعدادی اطلاعات مهمی مانند مکان، نوع ملک و جزئیات مالکیت را در بر می گیرند. هنگام پرس و جو از اسناد دارایی، این کد کلید باز کردن تعداد زیادی از اطلاعات خاص دارایی است.

پلاک ثبت به عنوان شناسه تکمیلی

 در تکمیل کد ملک، پلاک ثبتی به عنوان بخشی از فرآیند ثبت اراضی به املاک واگذار می شود. این صفحات لایه های بیشتری از اطلاعات، اغلب شامل جزئیات کاداستر، اندازه زمین و مشخصات مرزی را ارائه می دهند.

پرسش های کارآمد و دقیق

 ادغام کدهای ملک و پلاک های ثبتی فرآیند استعلام را ساده می کند.  افراد و متخصصانی که به دنبال اطلاعات ملک هستند می توانند کد ملک یا پلاک ثبتی را وارد کنند تا اطلاعات دقیق را به سرعت و بدون نیاز به جستجوهای پیچیده بازیابی کنند.

به حداقل رساندن تاخیرهای اداری

 روش های سنتی بازیابی اسناد شامل جستجوهای دستی و تنگناهای اداری است.  استفاده از کد ملک و پلاک ثبتی این تاخیرها را به حداقل می رساند و امکان دسترسی به موقع به سوابق ملک را فراهم می کند.

شفافیت و یکپارچگی داده ها

 استفاده از کد ملک و پلاک ثبتی باعث افزایش شفافیت و یکپارچگی داده ها می شود.  از آنجایی که اطلاعات به ویژگی‌های خاصی مرتبط است، خطر عدم دقت یا تفسیر نادرست تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

معاملات املاک ساده شده

چه در هنگام فروش ملک، نقل و انتقال و یا اختلافات حقوقی، امکان استعلام اسناد ملکی به سرعت این معاملات را تسریع می کند.  طرف‌های درگیر می‌توانند به سرعت به اطلاعات ضروری دسترسی پیدا کنند و درگیری‌های احتمالی را کاهش دهند.

ابتکارات دولتی و بسترهای دیجیتال

 دولت ها و مراجع ثبت اراضی در ایران به عنوان بخشی از تلاش های دیجیتالی خود، کدهای ملک و پلاک های ثبتی را پذیرفته اند. این ابتکارات دسترسی را افزایش داده و به نوسازی فرآیندهای مدیریت دارایی کمک می کند.

سند مالکیت معارض و نحوه رسیدگی به آن

چنانچه دو سند مالکیت، به صورت کلی و جزیی از حیث اصل ملکی که موضوع آنهاست یا از نظر حدود ملک یا حقوق ارتفاقی با هم در تعارض باشند و این تعارض با رأی هیات نظارت موضوع ماده ۶ قانون ثبت در دادگاه احراز شود، سند مالکیتی که ثبت آن نسبت به دیگری موخراست سند مالکیت معارض می باشد. سندی که زودتر ثبت شده باشد تا زمانی که به موجب حکم نهایی دادگاه ابطال نشده باشد، معتبر تلقی می‌شود و سندی که پس از آن ثبت شده است، سند مالکیت ثبت موخر نامیده می­شود و تا زمانی که حکم نهایی از دادگاه به صحت آن صادر نشده باشد، نامتعبر دانسته می ­شود. در صورت درگیر شدن با این موضوع می توانید با وکلای ملکی موسسه حقوقی دادآرمان مشاوره و وکالت داشته باشید.

انواع خیارات در معاملات ملکی

در حوزه معاملات املاک و مستغلات، گزینه‌های معاملاتی  نقش مهمی در ارائه انعطاف‌پذیری و فرصت‌ها برای خریداران و فروشندگان دارند.  هدف این مقاله ارائه یک درک جامع از نحوه استفاده از گزینه ها در معاملات املاک در داخل ایران و در زمینه های بین المللی است.

آشنایی با گزینه های املاک

– تعريف اختيارات املاك: اختيار املاك به دارنده اين حق اعطا مي‌كند، اما نه تعهدي، براي خريد يا فروش يك ملك به قيمت از پيش تعيين شده در يك بازه زماني خاص.

 – هدف از گزینه ها: گزینه ها مزایای استراتژیک را ارائه می دهند، به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا املاک را بدون مالکیت کامل کنترل کنند، در برابر نوسانات قیمت محافظت کنند و از منافع احتمالی آینده سرمایه گذاری کنند.

 گزینه های املاک در داخل ایران

 – چارچوب حقوقی: در مورد مبنای قانونی گزینه های املاک در ایران بحث کنید، قوانین و مقررات مربوطه را برجسته کنید.

 – استفاده و شیوع: بررسی نحوه استفاده از گزینه های املاک در بازار املاک ایران، با تاکید بر سناریوها و صنایع خاصی که در آنها رایج است.

– مزایا و چالش‌ها: مزایای استفاده از گزینه‌ها در معاملات املاک و مستغلات ایران، مانند کاهش ریسک را بررسی کنید و به چالش‌هایی مانند آگاهی محدود و پیچیدگی‌های قانونی احتمالی رسیدگی کنید. 

حق حبس در دعاوی ملکی

 حق حبس نقش مهمی در معاملات و دعاوی املاک و مستغلات دارد و به عنوان مکانیزمی برای تضمین بدهی ها و منافع طرف های درگیر عمل می کند.  این مقاله به بررسی تطبیقی مفهوم حق حبس در دعاوی املاک در چارچوب حقوقی ایران و نحوه تضاد آن با رویه های خارج از کشور می پردازد.

تعریف و انواع حق حبس:

 حق رهن یک ادعای حقوقی علیه ملکی است که ادای بدهی یا تعهد را تضمین می کند.  در دعاوی املاک، انواع مختلفی از حق حبس وجود دارد، از جمله حق اختیاری (مانند رهن) و حق التزام غیر ارادی (مانند حق التزام مالیاتی یا حق التزام مکانیکی).  در ایران، قانون مدنی ناظر بر ایجاد و اجرای حق حبس است، در حالی که در بسیاری از نظام های حقوقی غربی، قوانین و قوانین مالکیت، دادرسی مربوط به حق انتفاع را تعریف می کنند.

ایجاد و ثبت حق حق:

 در داخل ایران، حق حبس اغلب از طریق قراردادهای داوطلبانه مانند رهن ایجاد می شود که مستلزم ثبت اسناد رسمی و ثبت مناسب است.  این امر شفافیت و وضوح مالکیت و محدودیت ها را تضمین می کند.  برعکس، برخی از حوزه‌های قضایی خارجی فرآیند مشابهی را به کار می‌گیرند، اما برخی دیگر ممکن است به یک سیستم مبتنی بر اعلامیه تکیه کنند که در آن طلبکاران باید اعلامیه‌های عمومی را برای ایجاد حق حبس خود ارسال کنند.

اولویت بندی حق حبس:

 تعیین اولویت حق حبس یک جنبه مهم در دعاوی ملکی است.  در ایران معمولاً ترتیب زمانی ثبت، اولویت حق التزام را مشخص می کند.  در مقابل، حوزه‌های قضایی مانند ایالات متحده اغلب از اصل «اول در زمان، اولین بار در حق» پیروی می‌کنند، جایی که اولین حق ثبت‌شده بدون توجه به زمان وقوع بدهی اولویت دارد.

اجرای حق حبس:

 وقتی بدهکار نکول می کند، اجرای حق حبس ضروری می شود.  در ایران، طلبکاران می توانند از طریق سیستم دادگاه درخواست توقیف اقامه دعوی کنند و امکان فروش ملک را برای پرداخت بدهی فراهم کنند.  مازاد در صورت وجود به صاحب ملک مسترد می شود.  به طور مشابه، در سیستم های خارجی، فرآیندهای سلب حق سلب مالکیت شامل مراحل قانونی است، اما مشخصات به طور گسترده ای متفاوت است.

اطفاء حق حبس:

حق حبس را می توان از طرق مختلفی از بین برد، مانند بازپرداخت بدهی یا اقدامات قانونی.  در ایران، حق حبس ممکن است با پرداخت کامل بدهی یا با حکم دادگاه ساقط شود.  در برخی از حوزه های قضایی غربی، قوانین محدودیت ممکن است اعمال شود، که اجازه می دهد حق انقضا اگر در یک بازه زمانی خاص اجرا نشود، منقضی شود

حفاظت از اشخاص ثالث:

 یک نکته مهم این است که چگونه حق حبس بر اشخاص ثالثی که ممکن است ملک را خریداری کنند تأثیر می گذارد.  در ایران معمولاً از خریداران ملک انتظار می رود که با بررسی سوابق مالکیت ملک، دقت لازم را انجام دهند.  به همین ترتیب، خریداران ملک در سایر حوزه‌های قضایی باید جستجوهایی را برای کشف حق مالکیت موجود انجام دهند.

پیامدهای فرامرزی:

 دعاوی املاک و مستغلات مربوط به حق حبس می تواند پیامدهای فرامرزی داشته باشد.خریداران و فروشندگان بین المللی باید قوانین حق حبس را هم در کشوری که ملک در آن قرار دارد و هم کشور خود را درک کنند.کارشناسان حقوقی با تجربه در معاملات ملکی بین المللی اغلب برای پیمایش این پیچیدگی ها مورد مشورت قرارمی گیرند.

حق حبس دردعاوی ملکی یک مفهوم حقوقی جهانی است، اما کاربرد و اجرای آن درکشورهای مختلف متفاوت است.  درحالی که نظام ایران ریشه در قانون مدنی آن دارد و بر ثبت و اولویت زمانی تأکید دارد، سایرحوزه‌های قضایی، مانند کشورهای غربی، مکانیسم‌های متفاوتی را اتخاذ می‌کنند. صرف نظر ازمکان، درک پیچیدگی های قوانین حق حبس برای طرفین درگیر درمعاملات املاک ضروری است تا از حل و فصل منصفانه و شفاف اختلافات اطمینان حاصل شود.

جبران خسارت پرداخت نشده: زمانی که مالک دارایی تعهدات خود را انجام نمی دهد، بستانکارانی که حق التزام دارند نیاز به جبران خسارت دارند تا حقوق خود را بازیابی کنند.  در ایران، روند قانونی اغلب شامل طرح دعوای توقیف اموال است که به دادگاه اجازه می‌دهد آن را بفروشد و عواید حاصله را بین صاحبان حق توزیع کند.  در مقابل، برخی از حوزه های قضایی، مانند ایالات متحده، ممکن است به طلبکاران اجازه دهند تا بر اساس شرایط مندرج در قرارداد ضمان، اقدام به فروش سلب مالکیت غیر قضایی کنند.

 حق التزام تخصصی: غیر از حق التزام عمومی، حق التزام تخصصی در حقوق املاک نیز وجود دارد.  در ایران، این موارد می تواند شامل حق ساخت و ساز باشد که به پیمانکاران و تامین کنندگان حق مطالبه حقوق پرداخت نشده از صاحبان املاک را می دهد.  به طور مشابه، در سیستم‌های حقوقی خارجی، انواع مختلف حق حبس به سناریوهای مختلفی از جمله حق التزام مالیاتی که توسط مقامات دولتی تحمیل می‌شود یا حق حكم قضایی كه از طریق دستورات دادگاه به دست می‌آیند، پرداخته می‌شود.

صلح نامه ملک و شرایط آن

قرداد صلح ماکی که اغلب به عنوان قرارداد تسویه ملک درمیان افراد از آن یاد می شود، در حوزه معاملات املاک در ایران اهمیت قابل توجهی دارد. این سند الزام آور قانونی نقش اساسی در کسب اطمینان از انتقال مالکیت اموال و حفاظت از حقوق همه طرفین دارد. قرارداد صلح اموال به عنوان سنگ بنای معاملات املاک و مستغلات، به ویژه در موارد تقسیم اموال، ارث، یا انتقال عمل می کند.  این به عنوان یک رکورد جامع از شرایط و ضوابط مورد توافق طرفین درگیر در معامله عمل می کند.  با تشریح واضح حقوق و مسئولیت های هر یک از طرفین، این توافقنامه به جلوگیری از اختلافات و عوارض قانونی که ممکن است در آینده ایجاد شود کمک می کند.

 برای درک بهتر مراحل ایجاد یک مبایعه نامه املاک در ایران، بیایید روند را بررسی کنیم:

شروع و مشاوره: فرآیند با ابراز تمایل طرفین برای انتقال یا تملک ملک آغاز می شود.  این نشان دهنده آغاز مذاکرات است که در آن شرایط و ضوابط مورد بحث قرار می گیرد.  توصیه می شود طرفین برای اطمینان از رعایت مقررات مربوطه، از مشاور حقوقی یا کارشناسان حقوقی در زمینه املاک و مستغلات مشورت کنند.

پیش نویس توافق: پس از توافق بر سر شرایط، مرحله بعدی شامل تهیه پیش نویس توافقنامه صلح اموال است. این سند باید با جزئیات دقیق باشد و شرح اموال، هویت طرفین درگیر، شرایط معامله و هرگونه شرایط توافق شده را مشخص کند.  وضوح و دقت در این مرحله بسیار مهم است.

بررسی حقوقی:قبل از نهایی کردن قرارداد، بسیار مهم است که آن را توسط متخصصان حقوقی که در قانون املاک و مستغلات تخصص دارند بررسی کنید. این مرحله به شناسایی هر گونه مشکل قانونی یا ابهامات احتمالی که باید قبل از ادامه رسیدگی شود، کمک می کند.

ثبت اسناد رسمی: در ایران، اسناد رسمی یک گام حیاتی در ایجاد یک مبایعه نامه ملکی الزام آور قانونی است. طرفین باید برای تأیید صحت امضای خود در قرارداد به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند.  این به سند یک وضعیت رسمی و شناخته شده می دهد.

ارائه به مقامات مربوطه: بسته به حوزه قضایی، ممکن است لازم باشد موافقتنامه برای تأیید بیشتر به سازمان های دولتی یا مقامات محلی ارائه شود. این مرحله بر اساس مقررات خاص منطقه متفاوت است.

ثبت برای اینکه توافقنامه اثر حقوقی داشته باشد باید در اداره ثبت اسناد و املاک مربوطه به ثبت برسد. این فرآیند ثبت به ایجاد یک سابقه عمومی از معامله کمک می کند و تغییر در مالکیت ملک را تأیید می کند.

پرداخت هزینه ها و مالیات ها: معاملات املاک اغلب شامل هزینه ها و مالیات های مختلف است.  انجام تعهدات مالی طرفین طبق قانون الزامی است.  عدم انجام این کار می تواند منجر به عوارض بعدی شود.

 اجرا و انتقال: با انجام کلیه تشریفات قانونی، قرارداد صلح ملک قابل اجرا می باشد.  مالکیت ملک به طور رسمی از فروشنده به خریدار منتقل می شود و هرگونه معاملات پولی مورد توافق انجام می شود.

 در متن مبایعه نامه املاک ایران، عناصر کلیدی خاصی باید برای اطمینان از اعتبار و اثربخشی آن لحاظ شود:

شناسایی: در مبایعه نامه باید اسامی کامل و مشخصات هویتی طرفین درگیر در معامله اعم از فروشندگان، خریداران و شاهدان به وضوح ذکر شود.

توضیحات ملک: توضیحات جامع ملک شامل آدرس، حدود و هر گونه جزئیات مربوطه باید ارائه شود.

شرایط و ضوابط : شرایط معامله، مانند قیمت خرید، برنامه پرداخت و هر گونه شرایط خاص، باید به وضوح بیان شود.

شرایط قانونی: سوگندنامه باید حاوی بندهایی باشد که قانونی بودن معامله، صحت اطلاعات ارائه شده و درک و رضایت همه طرف های درگیر را تایید کند.

امضا و احراز هویت: سند باید به امضای طرفین مربوطه رسیده و توسط دفتر اسناد رسمی یا مرجع ذی ربط احراز هویت شود.

ده نکته مهم در قولنامه و مبایعه نامه ملک

 در حوزه اسناد حقوقی در ایران، مبایعه نامه و اظهارنامه دارایی از اهمیت بالایی برخوردار است.  این اسناد برای اثبات حقایق، تأیید مالکیت دارایی و اطمینان از شفافیت در معاملات مختلف حقوقی بسیار مهم هستند.  این مقاله به ده نکته اساسی در رابطه با مبایعه نامه ها و اظهارنامه های اموال در زمینه ایران می پردازد و اهمیت آنها و رویه های مربوطه را روشن می کند.

1- تعریف و هدف

 مبایعه نامه عبارت است از بیانیه ای کتبی که، صحت اطلاعات ارائه شده را تأیید می کند.  برای ارائه شواهد یا حقایق در دادرسی های حقوقی استفاده می شود.  در ایران، مبایعه نامه نقش مهمی در موضوعات مختلف حقوقی، از معاملات ملکی گرفته تا پرونده های قضایی دارد و اعتبار اطلاعات ارسالی را تضمین می کند.

2- شمول اجباری در معاملات املاک

 اظهارنامه املاک هنگام انجام معاملات ملکی در ایران ضروری است.  این اسناد به عنوان یک ثبت رسمی از جزئیات، مالکیت و ارزش ملک است.  اطمینان از اظهارنامه های دقیق اموال برای جلوگیری از تقلب، فرار مالیاتی و سایر بی نظمی ها حیاتی است.

3- اطلاعات جزئی ملک

هنگام تنظیم مبایعه نامه ملک، جزئیات جامعی در مورد ملک درج می شود.  این شامل مکان ملک، ابعاد، مرزها، اتصالات تاسیسات و هرگونه محدودیت منطقه بندی مربوطه می شود.  چنین اطلاعات جامعی شفافیت را تضمین می کند و اختلافات احتمالی را به حداقل می رساند.

4- تأیید مالکیت

 اقرارنامه مالکیت ملک، حق قانونی مدعی را نسبت به ملک تأیید می کند.  این مبایعه نامه ها اغلب برای اثبات ادعای مالکیت مستلزم اسنادی مانند سند مالکیت، اسناد انتقال و گواهی های وراثت هستند.  این فرآیند تأیید از ادعاها و اختلافات نادرست محافظت می کند.

5- پیامدهای حقوقی استشهادهای خلاف واقع

 ارائه اطلاعات نادرست در سوگندنامه شهادت دروغ تلقی می شود که در چارچوب قانونی ایران یک تخلف جدی است.  افرادی که به شهادت دروغ مجرم شناخته شوند ممکن است با اتهامات جنایی، جریمه نقدی یا زندان مواجه شوند.  این موضع سختگیرانه بر اهمیت صداقت و دقت در ارسال سوگندنامه تاکید می کند.

6- مشارکت کارشناسان

 در برخی موارد، اظهارنامه های اموال مستلزم حضور کارشناسانی مانند نقشه برداران و ارزیاب ها است.  ارزیابی‌های حرفه‌ای آن‌ها تضمین می‌کند که ارزش و شرایط ملک به‌طور دقیق در استشهادنامه نشان داده می‌شود و به سند اعتبار می‌دهد.

7- پیامدهای مالیاتی

 اظهارنامه های دقیق دارایی پیامدهای مستقیمی بر مالیات دارد.  در ایران مالیات بر دارایی بر اساس ارزش اعلامی ملک محاسبه می شود.  دست کم گرفتن ارزش ملک می تواند به اتهامات فرار مالیاتی منجر شود، در حالی که اغراق در آن ممکن است بار مالی غیرضروری را برای صاحب ملک ایجاد کند.

8- شهـود و محضر

 سوگندنامه ها اغلب به شاهدانی نیاز دارند که بتوانند صحت اطلاعات ارائه شده را تأیید کنند.  علاوه بر این، این اسناد معمولاً باید توسط یک دفتر اسناد رسمی تأیید شود.  اسناد رسمی به قولنامه اعتبار قانونی می بخشد و تأیید می کند که به طور داوطلبانه و صادقانه انجام شده است.

9- حساسیت به زمان

 معاملات ملکی، اختلافات حقوقی، و سایر شرایطی که نیاز به استشهاد دارند، اغلب به زمان حساس هستند.  رعایت مهلت‌های ارسال این اسناد برای جلوگیری از عوارض، موانع قانونی و حتی ضررهای مالی بسیار مهم است.

 10- مقررات بومی شده

 توجه به این نکته حائز اهمیت است که در حالی که برخی از اصول مبایعه نامه ها و اظهارنامه های اموال جهانی هستند، نظام حقوقی ایران نیز زمینه فرهنگی و نظارتی منحصر به فرد آن را منعکس می کند.آگاه ماندن در مورد الزامات قانونی خاص، به‌روزرسانی‌های رویه‌ای، و تغییرات درقوانین مربوط به اموال برای اطمینان از انطباق و ارائه مؤثر اسناد و مشاوره با وکیل ملکی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان ضروری است.

دادگاه صالح دررسیدگی پرونده های ملکی

 معاملات املاک و مستغلات، سنگ بنای فعالیت های اقتصادی در ایران را تشکیل می دهد، با قوانین و پیچیدگی مرتبط با مالکیت ملک.  هنگامی که اختلاف ایجاد می شود، انتخاب دادگاه مناسب بسیار مهم می شود.

سلسله مراتب قضایی

 نظام قضایی ایران به صورت سلسله مراتبی با تقسیم اختیارات روشن بین انواع مختلف دادگاه ها سازماندهی شده است.  دعاوی مربوط به املاک و مستغلات در صلاحیت دادگاه های مدنی است که به امور مربوط به حقوق خصوصی و مالکیت رسیدگی می کنند.  این دادگاه ها برای رسیدگی به پیچیدگی های حقوقی پرونده های املاک و مستغلات مجهز هستند.

دادگاه های عمومی مدنی

 در حوزه دعاوی ملکی، دادگاه های مدنی عمومی نقش بسزایی دارند.  این دادگاه ها به طیف گسترده ای از امور مدنی، از جمله اختلافات مربوط به مالکیت اموال، قراردادهای اجاره، استفاده از زمین و حقوق ارث رسیدگی می کنند.  دادگاه‌های عمومی مدنی برای شهروندانی که به دنبال راه‌حل‌های حقوقی برای تعارضات املاک هستند، قابل دسترسی است.

دادگاه های تخصصی املاک

 در برخی از استان ها، دادگاه های تخصصی املاک برای رسیدگی انحصاری به دعاوی مربوط به املاک ایجاد شده است.  این دادگاه ها رویکردی متمرکز برای حل و فصل درگیری های مربوط به اموال ارائه می دهند و درک عمیقی از پیچیدگی های خاص بخش املاک و مستغلات دارند.  تأسیس آنها بر اهمیت پرونده های املاک در چارچوب قانونی ایران تأکید می کند.

معیارهای قضایی

 تعیین دادگاه مناسب برای یک پرونده ملکی اغلب به عواملی مانند محل ملک و ماهیت اختلاف بستگی دارد.اگراختلاف مربوط به مرزهای دارایی، استفاده از زمین، یا حقوق مالکیت باشد، دادگاه در حوزه قضایی که ملک در آن واقع شده است معمولاً بر پرونده اختیار دارد.

نکات ظریف رویه ای

 پرونده های ملکی در ایران از روال قانونی مقرر پیروی می کنند.  شاکیان ملزم به ارائه یک ادعای جامع با تشریح جزئیات اختلاف و تسکین درخواستی هستند.  سپس دادگاه رسیدگی را آغاز می کند و برای همه طرف های درگیر احضاریه و اخطاریه صادر می کند.  این فرآیند ساختاریافته، حل و فصل عادلانه و شفاف را تضمین می کند.

میانجیگری اجباری

 در سال‌های اخیر، ایران بر روش‌های جایگزین حل اختلاف برای کاهش بار سیستم قضایی تاکید کرده است.  میانجیگری اغلب در اختلافات املاک و مستغلات قبل از شروع پرونده به محاکمه اجباری است.  هدف این رویکرد تسهیل حل و فصل صلح آمیز و کاهش حجم پرونده دادگاه ها است.

مشارکت کارشناسان

 پرونده های املاک و مستغلات اغلب شامل جنبه های فنی، مانند ارزیابی املاک، نقشه برداری زمین، و ارزیابی ساختمان می شود.  در چنین مواردی، دادگاه ها ممکن است شاهدان متخصص را برای ارزیابی بی طرفانه از وضعیت و ارزش اموال تعیین کنند.  این گزارش های کارشناسان به دادگاه در اتخاذ تصمیمات آگاهانه کمک می کند.

حفظ حقوق مالکیت

 دادگاه های صالح در پرونده های املاک نقش اساسی در حفظ حقوق مالکیت دارند.  این دادگاه ها تضمین می کنند که حقوق افراد برای مالکیت، استفاده و دفع اموالشان محترم شمرده و محافظت می شود.  تصمیمات اتخاذ شده توسط این دادگاه ها پیامدهای گسترده ای بر صاحبان املاک و کل بازار املاک و مستغلات دارد.

تجدید نظر و اجرا

 طرفین ناراضی از نتیجه یک پرونده ملکی حق دارند به دادگاه های بالاتر شکایت کنند.  دادگاه های استیناف رسیدگی و شواهد را بررسی می کنند و اطمینان می یابند که قانون به درستی تفسیر و اعمال شده است.  پس از قطعی شدن حکم، تصمیم دادگاه قابل اجرا است که بر اقتدار نظام حقوقی تأکید دارد.

 کارشناسی حقوقی

 قضاتی که به پرونده های املاک و مستغلات رسیدگی می کنند، درک عمیقی از قانون مالکیت و مقررات مربوطه دارند. تخصص آنها به آنها اجازه می دهد تا موضوعات حقوقی پیچیده را بررسی کنند و قضاوت های مستدلی ارائه کنند. این تضمین می کند که پرونده های املاک به طور عادلانه و مطابق با قانون حل و فصل می شوند.

رسیدگی به دعاوی املاک در ایران مستلزم شناخت همه جانبه دادگاه های ذیصلاح و صالح رسیدگی کننده به این پرونده ها است. از دادگاه های عمومی مدنی گرفته تا دادگاه های تخصصی املاک و مستغلات، سیستم قضایی طیف وسیعی از گزینه ها را برای رسیدگی به تعارضات مربوط به اموال ارائه می دهد. صلاحیت، رویه ها و تخصص این دادگاه ها به حفظ شفافیت، حمایت از حقوق مالکیت و تضمین ثبات بخش املاک و مستغلات کمک می کند.وکیل ملکی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان  با درک پیچیدگی‌های دادگاه‌های ذی‌صلاح، می تواند به افراد و نهادها مشاوره آنلاین، تلفنی و حضوری رائه نماید و با بررسی پرونده قبول وکالت کند.

اعتراض به رای دعاوی ملکی

در خصوص پیگیری و اعتراض به رای دعاوی ملکی نکاتی مهم است که باید آنها را پیگری کرد و درزمان خود مورد توجه قرار داد.

نظام حقوقی درحل و فصل اختلافات ملکی دردادگاه های ایران بسیار مهم است و اهمیت حکم را بیان می کند و می توان با این موضوع نقش انصاف و عدالت را ذکر کرد.

درک حکم

روند وصول حکم در دادگاه ایران را با برجسته کردن تصمیم صادر شده در پرونده اختلاف ملکی توضیح دهید.  قبل از بررسی هر گونه اعتراضی بر اهمیت درک حکم تاکید کنید.

دلایل اعتراض

در مورد دلایل مختلفی که می توان به حکم دادگاه در ایران اعتراض کرد بحث کنید.  اینها ممکن است شامل اشتباهات رویه ای، تفسیر نادرست قوانین و اعمال ناعادلانه حقایق باشد.  مثال های مشخصی را در رابطه با اختلافات ملکی برای نشان دادن این نکات ارائه کنید.

جدول زمانی و رویه

محدودیت های زمانی که در آن اعتراض باید مطرح شود را توضیح دهید. درقوانین ایران، معمولاً یک پنجره محدود وجود دارد که در طی آن می توانید اعتراض خود را ارسال کنید. مراحل لازم برای شروع فرآیند اعتراض را شرح دهید که ممکن است شامل تهیه یک اعتراض کتبی و ارسال آن به دادگاه مربوطه باشد.

نمایندگی قانونی

گزینه درخواست وکیل حقوقی در هنگام اعتراض به حکم را برجسته می کند  در مورد مزایای داشتن یک متخصص حقوقی که رویه‌ها و استدلال‌های پیچیده حقوقی مورد نیاز برای یک اعتراض موفق را انجام می‌ دهد، تحقیق و تحلیل کنید.

ارسال اعتراض

جزئیات روند تسلیم رسمی اعتراض کتبی به دادگاه صادرکننده رأی.  هرگونه مستندات یا شواهد مورد نیاز را که باید به اعتراض ضمیمه شود ذکر کنید.

فرآیند بررسی

نحوه رسیدگی دادگاه به اعتراض را توضیح دهید. این ممکن است شامل بررسی مجدد شواهد، بررسی استدلال های قانونی، و در نظر گرفتن هرگونه اطلاعات اضافی ارائه شده توسط هر دو طرف باشد.

نتایج احتمالی

در مورد نتایج احتمالی فرآیند اعتراض بحث کنید.  دادگاه می تواند بر اساس ماهیت اعتراض، رأی اصلی را تأیید کند، آن را اصلاح کند یا حتی آن را لغو کند.

اهمیت صبر

نیاز به صبر در طول فرآیند اعتراض مهم است. رسیدگی های حقوقی می تواند زمان بر باشد و انتظار برای یک حکم تجدید نظر شده ممکن است مدتی طول بکشد.

حل و فصل اختلافات جایگزین

امکان بررسی روش‌های جایگزین حل اختلاف، مانند مذاکره یا میانجی‌گری را از طریق وکیل ملکی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان و شماره تلفن بهترین وکیل در تهران هم بررسی کنید، به‌ویژه اگر روند اعتراض طولانی شد حتما این نکته را هم در نظر بگیرید.

سامانه معاملات املاک و مستغلات

 در دنیای پر سرعت املاک و مستغلات، که در آن کارایی و دقت بسیار مهم است، نمی توان نقش یک سیستم معاملات قوی را اغراق کرد. سیستم معاملات املاک و مستغلات به عنوان ستون فقرات معاملات دارایی عمل می کند و ارتباطات، اسناد و مبادلات مالی یکپارچه بین خریداران، فروشندگان و نمایندگان را تسهیل می کند.

ورود به سامانه ثبت معاملات و املاک کشور

رابط کاربر پسند: یکی از ویژگی های برجسته سیستم معاملات املاک و مستغلات سطح بالا، رابط کاربر پسند آن است. با ناوبری بصری و بخش های به خوبی سازماندهی شده، کاربران می توانند بدون زحمت به معاملات دارایی خود دسترسی داشته باشند و آن را مدیریت کنند.  یک رابط کارآمد تضمین می کند که حتی کسانی که دانش فنی گسترده ای ندارند می توانند با اطمینان با سیستم تعامل داشته باشند.

ارتباطات متمرکز: ارتباطات موثر در قلب معاملات موفق املاک نهفته است. یک سیستم تراکنش باکیفیت ابزارهای ارتباطی متمرکزی را ارائه می‌دهد که خریداران، فروشندگان و نمایندگان را قادر می‌سازد تا پیام‌ها را مبادله کنند، شرایط را مذاکره کنند و تردیدها را در زمان واقعی روشن کنند.  این ویژگی سوء تفاهم ها را به حداقل می رساند و همه طرف ها را در طول فرآیند مطلع می کند.

مدیریت اسناد: معاملات املاک و مستغلات شامل تعداد زیادی از اسناد، از قراردادها و توافقات گرفته تا گزارش های بازرسی و اسناد قانونی است. یک سیستم تراکنش مدرن با ارائه یک پلت فرم امن برای آپلود، اشتراک گذاری و امضای دیجیتالی اسناد، مدیریت اسناد را ساده می کند.  این امر نیاز به کاغذبازی فیزیکی را از بین می برد و خطر از بین رفتن اسناد را کاهش می دهد.

ادغام با مؤسسات مالی: یکپارچه سازی سیستم تراکنش با مؤسسات مالی امکان انتقال امن و سریع وجوه را فراهم می کند. خریداران می توانند مستقیماً از طریق سیستم پرداخت را انجام دهند، در حالی که فروشندگان وجوه خود را بدون تاخیر غیر ضروری دریافت می کنند.  این ادغام جنبه مالی معاملات را ساده می کند و اعتماد و شفافیت را در بین همه طرف های درگیر افزایش می دهد.

گزینه های سفارشی سازی: هر معامله املاک منحصر به فرد است و یک سیستم قوی با ارائه گزینه های سفارشی سازی این موضوع را تشخیص می دهد. کاربران می توانند سیستم را متناسب با نیازهای خاص خود تنظیم کنند، خواه تنظیمات برگزیده برای انواع دارایی، محدوده بودجه، یا فیلترهای مکان باشد.  چنین شخصی‌سازی تجربه کاربر را افزایش می‌دهد و تضمین می‌کند که سیستم با نیازهای فردی همسو می‌شود.

به‌روزرسانی‌های بی‌درنگ: آگاه ماندن از پیشرفت یک تراکنش بسیار مهم است. قابلیتی که به‌روزرسانی‌های بی‌درنگ در مورد نقاط عطف به‌دست‌آمده، وظایف معلق و ضرب‌الاجل‌های آتی ارائه می‌کند، به کاربران این امکان را می‌دهد تا از تراکنش‌های خود مطلع باشند.  این دید در زمان واقعی حس کنترل را تقویت می کند و نیاز به پیگیری مداوم را از بین می برد.

ذخیره سازی امن داده ها:با توجه به ماهیت حساس اطلاعات مبادله شده، محرمانه بودن و امنیت در معاملات املاک و مستغلات بسیار مهم است. یک سیستم تراکنش قابل اعتماد از تکنیک‌های قوی رمزگذاری داده‌ها برای محافظت از داده‌های کاربر استفاده می‌کند و اطمینان می‌دهد که اطلاعات شخصی و مالی محرمانه باقی می‌مانند.

تجزیه و تحلیل و گزارش: یک سیستم تراکنش که ویژگی های تجزیه و تحلیل و گزارش را ارائه می دهد، بینش های ارزشمندی را به کاربران ارائه می دهد. نمایندگان می توانند روندهای بازار را تجزیه و تحلیل کنند، خریداران می توانند الگوهای مخارج خود را دنبال کنند، و فروشندگان می توانند اثربخشی فهرست های خود را ارزیابی کنند. این بینش ها کاربران را قادر می سازد تا تصمیمات آگاهانه بگیرند و استراتژی های خود را اصلاح کنند.

سازگاری با موبایل: با رواج تلفن های هوشمند، یک سیستم معاملاتی مدرن املاک و مستغلات باید با دستگاه های تلفن همراه سازگار باشد. سازگاری با تلفن همراه به کاربران امکان می دهد در حال حرکت به سیستم دسترسی داشته باشند، به پیام ها سریعا پاسخ دهند و تراکنش ها را از کف دست خود مدیریت کنند.

پشتیبانی و آموزش : کاربرپسندترین سیستم ها می توانند سوالات وابهامات وچالش هایی را ایجاد کنند. یک سیستم تراکنش با کیفیت، منابع آموزشی و پشتیبانی جامع، از جمله پرسش‌های متداول، آموزش‌های ویدیویی، و پشتیبانی پاسخگو از مشتری را ارائه می‌دهد.  این تضمین می کند که کاربران می توانند پتانسیل سیستم را بدون موانع غیر ضروری به حداکثر برسانند.

سایت و سامانه معاملات املاک برای افزایش کارایی، شفافیت و راحتی در معاملات املاک طراحی شده است. ازرابط های کاربرپسندگرفته تا ذخیره سازی امن داده ها، این ویژگی ها درمجموع به تراکنشها ی روان تر، کاهش کاغذبازی و بهبود ارتباطات کمک می کنند. از آن جایی که صنعت املاک و مستغلات به تکامل خود ادامه می دهد، پذیرش یک سیستم معاملاتی قوی دیگر یک امر لوکس نیست، بلکه یک ضرورت برای همه ذینفعان درگیر است.  چه خریدار، فروشنده یا نماینده باشید، سرمایه گذاری در یک سیستم تراکنش املاک و مستغلات می تواند به طور قابل توجهی تجربه و نتایج شما را در دنیای پویا املاک و مستغلات افزایش دهد

 مالیات بر املاک مسکونی در ایران

در ایران، مالیات بر املاک مسکونی از رویکرد منحصر به فردی پیروی می کند که تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله ارزش ملک، موقعیت مکانی و کاربری است.  مالیات اولیه اعمال شده برای املاک مسکونی «مالیات مسکن و شهرسازی» است. این مالیات بر اساس ارزش ملک که توسط مقامات ارزیابی می شود تعیین می شود.  نرخ‌های مالیات بسته به موقعیت و هدف ملک متفاوت است، با نرخ‌های بالاتری معمولاً برای املاک لوکس و آن‌هایی که در مناطق پربازدید هستند اعمال می‌شود.

 علاوه بر این، مالکان املاک در ایران مشمول «مالیات بر اموال غیرمنقول» هستند که برای املاکی اعمال می‌شود که ارزش آنها بالاتر از یک آستانه مشخص است.  این مالیات سالانه اخذ می شود و نرخ آن بر اساس ارزش ملک تعیین می شود.  هدف این مالیات توزیع مجدد ثروت و تضمین مشارکت عادلانه صاحبان اموال است.

مالیات بر املاک مسکونی خارج از ایران

 در خارج از ایران، مالیات بر املاک مسکونی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.  در بسیاری از کشورهای غربی، مالیات بر دارایی منبع رایج درآمد دولت محلی است. این مالیات ها بسته به منطقه می تواند به صورت «مالیات بر دارایی»، «مالیات زمین» یا «مالیات شورایی» باشد. برخلاف رویکرد ایران که ارزش دارایی نقش اصلی را ایفا می کند، مالیات های بین المللی بر دارایی اغلب عواملی مانند اندازه زمین، موقعیت مکانی و امکانات رفاهی را در نظر می گیرند.

 به عنوان مثال، در ایالات متحده، مالیات بر دارایی در درجه اول در سطح محلی تعیین می شود.  آنها معمولاً بر اساس ارزش ارزیابی شده ملک هستند که به طور دوره ای توسط مقامات شهرداری انجام می شود.  به طور مشابه، کشورهای اروپایی مانند فرانسه و آلمان مالیات بر دارایی وضع می کنند که ارزش کاداستر ملک را همراه با مکان و کاربری آن در نظر می گیرد.

 تحلیل تطبیقی: یکی از تفاوت های قابل توجه بین مالیات بر دارایی در ایران و جاهای دیگر، تاکید بر ارزش دارایی در مقابل سایر عوامل است.  در حالی که رویکرد ایران حول محور ارزش دارایی است، بسیاری از حوزه های قضایی خارجی ترکیبی از عوامل را برای رسیدن به مبلغ مالیات منصفانه در نظر می گیرند.  این می تواند منجر به تغییرات در بدهی های مالیاتی برای املاکی با ارزش های مشابه اما در مناطق مختلف یا با امکانات مختلف شود.

 علاوه بر این، فرکانس ارزیابی مالیات در حوزه های قضایی متفاوت است. ایران تمایل دارد بر مالیات سالانه اموال غیرمنقول تمرکز کند، در حالی که برخی از کشورها ممکن است ارزش املاک را کمتر ارزیابی کنند، که منجر به ارزش گذاری های بالقوه قدیمی و اختلاف در بدهی های مالیاتی می شود.

 از نظر شفافیت، سیستم مالیات بر دارایی ایران به دلیل عدم شفافیت و پتانسیل فساد با انتقاداتی مواجه شده است.  در مقابل، بسیاری از کشورها رویه‌های شفافی را برای ارزیابی اموال و جمع‌آوری مالیات ایجاد کرده‌اند که می‌تواند به اعتماد و تبعیت بیشتر مالیات دهندگان کمک کند.

 محاسبه مالیات بر املاک مسکونی در ایران و سایر نقاط جهان از نظر رویکرد، روش و تاثیر متفاوت است.  تمرکز ایران بر ارزش دارایی به عنوان عامل اصلی تعیین کننده مالیات، همراه با نرخ های مالیاتی منحصر به فرد آن، آن را از بسیاری از کشورهای غربی که طیف وسیع تری از عوامل را در نظر می گیرند، متمایز می کند.  در حالی که هر دو سیستم مزایا و چالش‌های خود را دارند، شفافیت، انصاف و استفاده کارآمد از درآمد مالیاتی همچنان دغدغه‌های جهانی است.  درک این تفاوت ها برای سیاست گذاران، صاحبان املاک و مالیات دهندگان به طور یکسان بسیار مهم است، زیرا امکان بحث های آگاهانه در مورد مالیات، توزیع ثروت و رفاه کلی اقتصادی کشورها را فراهم می کند.

محاسبه مالیات براملاک تجاری

در ایران مالیات بر املاک تجاری تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. یکی از ملاحظات اولیه ارزش ملک است که توسط دولت به صورت دوره ای ارزیابی می شود. مکان، اندازه و کاربری ملک، تعیین کننده های کلیدی در این ارزیابی هستند. نرخ مالیات در ایران تصاعدی است و دارایی‌های با ارزش بالاتر نرخ‌های مالیات بیشتری را متحمل می‌شوند. هدف این رویکرد اطمینان از این است که کسب‌وکارها به طور متناسبی به ارزش دارایی خود کمک می‌کنند.علاوه بر این، ایران مالیات نقل و انتقال دارایی را زمانی که مالکیت املاک تجاری تغییر می کند، اعمال می کند.  این مالیات بر اساس ارزش ملک محاسبه شده و توسط خریدار پرداخت می شود.  برای خریداران ملک ضروری است که این هزینه اضافی را هنگام انجام معاملات در نظر بگیرند.

 درخارج از ایران، مالیات براملاک تجاری بسته به قوانین مالیاتی کشور بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، در ایالات متحده، مالیات بر دارایی توسط دولت های محلی وضع می شود و نرخ ها می تواند به طور قابل توجهی بین ایالت ها متفاوت باشد.  روش‌های ارزیابی نیز متفاوت است، برخی مناطق از ارزش بازار ملک استفاده می‌کنند در حالی که برخی دیگر از درآمد بالقوه ملک استفاده می‌کنند این می تواند منجر به اختلاف در بار مالیاتی شود.

یکی دیگر از نکات مهم مقایسه، نحوه برخورد با درآمد اجاره از املاک تجاری است. در ایران، درآمد اجاره مشمول مالیات با نرخ تصاعدی است.  با این حال، کسر هزینه های مربوط به نگهداری و مدیریت اموال را می توان برای کاهش مبلغ مالیات اعمال کرد.  برعکس، در برخی دیگر از کشورها، درآمد اجاره به عنوان درآمد عادی در نظر گرفته می‌شود و بر اساس نرخ مالیات بر درآمد افراد مشمول مالیات می‌شود. رویکردهای متضاد نشان دهنده اولویت های مختلف سیستم های مالیاتی است.

 مشوق های مالیاتی جنبه دیگری است که می تواند بین ایران و سایر کشورها متفاوت باشد.  در تلاش برای تحریک رشد اقتصادی، دولت‌ها ممکن است برای انواع خاصی از دارایی‌های تجاری یا فعالیت‌های تجاری، معافیت‌های مالیاتی یا کسر ارائه کنند.  این مشوق‌ها می‌توانند تا حد زیادی بر تصمیمات سرمایه‌گذاری تأثیر بگذارند و بر بدهی مالیاتی کلی صاحبان املاک تجاری تأثیر بگذارند.

 رویه های گزارش مالیاتی نیز نابرابری را نشان می دهد.  ایران از صاحبان املاک می‌خواهد که ارزش املاک و درآمد مربوط به آن را اعلام کنند.  یک فرم خاص وجود دارد، فرم “سمانه” که برای این منظور استفاده می شود.  در مقابل، سایر کشورها ممکن است الزامات گزارشگری پیچیده تری داشته باشند که اغلب شامل مستندات دقیق درآمد، هزینه ها و استهلاک است.

 اجرای مالیات و مجازات نیز ملاحظات بسیار مهمی هستند. مکانیسم های اجرای مالیات ایران شامل بازرسی ها و ممیزی های دوره ای است. عدم رعایت تعهدات مالیاتی می تواند منجر به جریمه و پیگرد قانونی شود.  در برخی از کشورها، اجرای مالیات ممکن است سختگیری کمتری داشته باشد و بیشتر به گزارش خود و ممیزی هایی که توسط پرچم قرمز راه اندازی می شود، متکی باشد.

 توجه به این نکته مهم است که موافقت نامه ها و معاهدات بین المللی نیز می توانند بر مالیات بر املاک تجاری، به ویژه برای سرمایه گذاران خارجی تأثیر بگذارند.  بسیاری از کشورها معاهده مالیات مضاعف دارند تا از مالیات بر درآمد یکسان افراد یا مشاغل توسط کشور خود و کشوری که دارایی در آن واقع شده است جلوگیری کنند.

 درباره نحوه محاسبه مالیات بر املاک تجاری می توانید با وکلای ملکی موسسه حقوقی دادآرمان در ارتباط باشید…

۱- دعاوی ملکی حقوقی
۲- دعاوی ملکی کیفری
۳- دعاوی ملکی ثبتی

یکی از انواع دعاوی ملکی ، دعاوی ملکی حقوقی است که خود انواع مختلفی دارد . دعاوی ملکی حقوقی به دلیل عدم آگاهی افراد در خصوص قوانین ملکی است و در این دعاوی جرمی واقع نشده است و پرونده ی ملکی از نظر حقوقی بررسی خواهد شد

دعاوی ملکی ثبتی زیر مجموعه دعاوی ملکی حقوقی هستند که در حوزه ی ثبتی واقع می شوند. برخی از این دعاوی عبارتند از :
* ابطال ساز و کار مراحل گوناگون کمیسیون های ثبتی
* ابطال اسناد رسمی به دلایل مختلف
* افراز ملک و اجرای ثبت
* ابطال اجرائیه ثبتی املاک
* متوقف نمودن مراحل اجرایی در زمان انجام کار
* ابطال سند مالکیت معارض

در دعاوی ملکی کیفری مجرم با هدف کلاهبرداری اقدام به انجام انواع معاملات ملکی می‌کند. برخی از انواع این دعاوی عبارتند از:
– استفاده از سند جعلی در معاملات ملکی
– جعل اسناد با هدف کلاهبرداری
– فروش اموال افراد به یک یا چند شخص دیگر
– اقدام به کلاهبرداری در حوزه خرید و فروش املاک- انتقال منافع ملک دیگری به افراد دیگر یا شخص خود
– اقدام به تغییر کاربری زمین های کشاورزی بدون دریافت مجوز از مراجع مربوطه
– خرید و فروش املاک معارض

5 2 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
89 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Fg

سلام
ملک ارثی داریم که هشت نفر شریکند می خواهند سند تک برگی دربیاورند آیا ما چهار وثه به دارایی بدهکاریم می توانیم سند دربیاوریم

ali

سلام ما در یک اپارتمان 5 طبقه تک واحدی هستیم با متراژ مساوی . 4 طبقه با یک کنتور آب و1 طبقه با کنتورآب مجزای دیگه . از کنتورآب 4 واحد برای مصرف روزانه آنها + اب دادن به باغچه ونظافت هر دو الی سه ماه یکبار استفاده میشه.ولی در عوض آن 4 واحدی ها پمپ اب با یک منبع بزرگ گذاشتن که به برق عمومی وصل هست ( که شامل اسانسور وروشنایی پارکینک وراه پله با لامپ های کم مصرف هست) سوال اینجاست : هزینه سهم آب ، یک طبقه ای که کنتورآب ان جداست با بت باغچه ونظافت 2 الی 3 ماه یکبار چقدر هست وهزینه سهم آن 4 واحدی ازبرق عمومی ، برای پمپ اب چقدر هست. ممنون از شما

N

سلام وقتتون بخیر ببخشید یکی از آشناهای ما زمینیو خریدن و بعد یه مدتی که ساخت و ساز کردن الان زمین مالک پیدا کرده با سند چکار باید بکنه همه زندگیشو از دست داده لطفا راهنماییش کنید

مهدي

با سلام بنده يه ملك داشتم قرارداد مشاركت بصورته 50-50 بستم قرار شد بعد هر مرحله از ساخت يك دانگ از زمين بصورت مشاع به نام سازنده بزنم مثلا بعد مرحله فونداسيون يك دانگ بعد اسكلت يك دانگ بعد از اجر چيني يك دانگ كه بنده به عنوان مالك انتقال انجام دادم در نهايت ساختمان بعد از دو سال تاخير تمام شد كه طبق قرارداد سازنده بايد به من كه مالك باشم ماهي 4.5 ميلون خسارت بده كه پرداخت نكرد البته ساختمان تمام كمال به اتمام نرسيد و خيلي از كارهاي ساختمان مثل امتياز اب برق هم سازنده پولش نداد و مالك كه من باشم پرداخت كرد م در حال حاضر ساختمان پايان كار نداره و سند ها تفكيك نشده و هزينه نزديك به 150 ميلون نياز هست براي اتمام كار او اين جدا از خسارتي هست كه ماهانه بايد به من از طرف سازنده پرداخت ميشد حالا سازنده امده سه تا واحد كه قرار بوده مال خودش بشه فروخته و سه تا سند يك دنگي به سه خريدار از سهم سه دنگ مشاعي كه به نامش بوده داده حالا من يه سه دنگ دارم و اون سه خريدار سه دنگ در متن قرارداد مشاركت من اجازه پيش فروش داشته ولي طبق قرارداد بايد ساختمان تمام ميكرده حالا اون سه نفر ميگن از من شكايت ميكنن ايا قانونن ميتون از من شكايت كنن اونها ميگن تو شريك سازنده هستي در صورتي كه من شريك نبودم و قرارداد مشاركت داشتم چون زمين مالكش من بودم ايا سازنده اجازه داشته بفروشه ايا حالا كه سازنده تعهداتش انجام نداده من ميتونم از روي اون سه دنگ كه انتقال داده خسارتم دريافت كنم من از سازنده يه چك ضمانت دارم بهترين راه چيه فقط نگرانم ايا اون سه نفر خريدار ميتونن از من شكايت كنن يا نه ممنون ميشم پاسخ بدين

مهرداد

با سلام و خسته نباشید
آپارتمانی در بنگاه معاملات ملکی قولنامه میشود.قولنامه به اسم فروشنده است ولی سند آن به اسم فروشنده قبلیه و هنوز به نام فروشنده فعلی نزده ، ملک فوق در توقیف و رهن بانک هم نیست ، فروشنده جدید قبل از معامله در بنگاه با یک وکالت بلاعزل آپارتمان را به خواهرش انتقال داده است . حال با بهانه این که قیمت ملک ترقی کرده و خواهرش راضی نیست برای تنظیم سند حاضر نمیشود . در حالی که بیع نامه ای که منعقد کردیم قطعی است و نصف بیشتر ثمن معامله نیز پرداخت شده و از آن 10 روز گذشته.
حال بنده باید دادخواست فروش مال غیر (گلاهبرداری) به دادگاه تقدیم کنم ؟ یا وکالتی که به خواهرش داده باطل و معامله صحیح است و من باید خواهان الزام به تنظیم سند رسمی باشم ؟

رضا

با سلام،
مبلغی از خانومی طلب داشتم، نداد شکایت کردم زمین نسقی داشت توقیف و پس از مزایده خودم خریدم. حالا که میخواهم بفروشم پسر این خانم مزاحمت ایجاد میکنه، حتی خریدار زمین با تهدید پسر ایشون قراداد را بدون هیچ مبلغی فسخ کرد و کل مبلغ داده شده را عودت دادم.
ضمنا این خانم با شخصی در سال 93 مشارکت داشت، در حد فونداسیون اجرا شد چون به سازنده پول نداد به همان شکل باقی ماند الان سازنده هم از من پول میخواد!
قصد دارم اظهارنامه ای با ذکر مزاحمت و ممانعت از حق برای پسر این خانم ارسال کنم و برای سازنده نیز یک اظهارنامه بفرستم. البته آدرس سازنده را که در شهر دیگر هست ندارم میخواهم برای مشاور املاکی که در آن قرارداد مشارکت نوشته شده و بنوعی آن بنگاه پیگیر این امر هست ارسال نمایم.
آیا ارسال اظهارنامه با عبارت اشاره به “مزاحمت و ممانعت از حق” صحیح و کافی است؟
آیا اظهارنامه برای سازنده به آدرس مشاور املاک درست است؟
آیا راه بهتری وجود دارد؟
خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید

محسن کریمیان

سلام. من در سال۹۲ ی ملک خریداری کردم ((این ملک بصورت شراکت بین دوتا مالک و یک سازنده ساخته شده و در حال حاضر سازنده فراری هست)) یکی از مالکین اصلی که من از ایشان خریداری کردم اقدام به مراحل تسویه حساب و اخذ پایان کار نمیکنه که سند بزنه. منم روز تنظیم سند در دفترخانه حاضر نشدم تا عدم حضور بگیرم. الانه میخوام شکایت کنم باید از کجا شروع کنم به چه دادگاهی برم؟باتشکر

نادر انتطاری

با سلام

اپارتمانی را دو ماه پیش قولنامه کردیم که مستاجر داره – قرارمون سه مرحله پرداخت بود که همه در مبایعه نامه قید شده
1- پیش پراخت که انجام شده (1/000/000/000 تومن )
2-انتقال سند روز 1397/05/02 (580/000/000 تومن)
3-تحویل 1397/05/25(310/000/000 تومن)
امروز که روز قبل از محضر است فروشنده و مشاور املاک اصرار دارند که یک جک تضمینی به مبلغ 310/000/000 تومن به تاریخ 1397/05/25 توسط خریدار صادر گردد و بصورت امانت در نزد مشاور املاک بماند تا تحویل و این مورد در پشت قولنامه قید گردد.
ایا صدور این چک اشکال قانونی دارد و یا لزومی دارد؟
ممنون میشم راهنمایی نمایید

حاجیلو

باسلام وعرض خسته نباشید
مادربنده 1واحد آپارتمان درکرج داشت که حدود 6سال پیش به برادرم وکالت داد تا درصورت نیاز پول برای انجام مخارج عمل قلب باز آپارتمان را بفروشد متاسفانه بعد از فوت مادر برادرم آن آپارتمان را فروخت و هیچ سهمی به بقیه ورثه نداد . سئوال بنده این است که آیا ما میتوانیم با توجه به اینکه به برادرم دسترسی نداریم از خریدار ملک فوق شکایت کنیم وآپارتمان را پس بگیریم یا نه؟لطفا راهنمایی بفرمایید که درصورت قابل اجرابودن چه کار باید بکنیم. باتشکر.

سعید

سلام یک مغازه نسقی را خریداری کردم و در مبایعه نامه موضوع, مالکیت شش دانگ مغازه ثبت شده و ذکری از سرقفلی و انتقال مالکیت قطعی به میان نیامده و بنگاه گفته چون ملک نسقی می باشد سرقفلی و مالکیت مطرح نیست و فروش آن به عنوان انتقال مالکیت تلقی می گردد . میخواستم بدونم آیا فروشنده در آینده میتونه ادعا کنه که فقط سرقفلی را واگذار کرده و حق مالکیت با اونه ؟

محمد علي

سلام خسته نباشيد
من يك باغ خريدم كه بصورت قولنامها ي هستش وسند نداره فروشنده هنگام معامله گفت كه باغ مورد معامله 3200 متره چون طرف اشنا بود وامكان متر كردن بصورت دستي وجود نداشت ما هم قبول كرديم ومعامله كرديم البته در قولنامه تقريبا 3000 متر نوشتيم دو فقره چك از كل معامله هنوز وصول نشده حالا من دادم دوربين زدن كل باغ رو و معلوم شده باغ متراژ كلش 2350 متره ميخواستم ببينم من چه كار بايد بكنم فروشنده قبول نميكنه مابه تفاوت رو برگردونه اگر شكايت بكنم ميتونم نتيجه بگيرم
ممنون ميشم بهم جواب بديد

حسین

باسلام و خسته نباشید. بنده یه خانه دو دانگ مشا خریداری نموده ام که فروشنده نمیتواند ملک را تحویل دهد. علت این امر این است که متراژ نوشته شده در قولنامه ۶۳ متر تقریبی میباشد. لذا بعد از بررسی های زیاد از طرف مهندسین شهرداری متوجه شدیم که ملک مزبور با عرض ۵.۱۰ و طول ۱۳.۸۰ توسط مالک قبلی از شهرداری پروانه ساخت دریافت نموده که در ان متراژ مشخص شده ۶۷.۷۰میباشد. حال طرف مقابل که صاحب ۴ دانگ دیگر است ادعای شراکت دیوار میکند و با او مشکل داریم. لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنونم

عبدالهیان مهدی

مدت یکماه است طبقه دوم یک اپارتمان دوبلکس را خریداری نموده ام راه ورودی بنده ازکوچه بالاو راه ورودی طبقه پایین از کوچه پایین می باشد مالک طبقه پایین از همان روز اول کنتور های اب برق وگاز بنده راچون درطبقه پایین قرار دارند قطع کرده با چه موضوعی طرح شکایت کنم ایا این کار وی جرم تلقی میشود مجازات ان چیست

محمد علی

اپارتمانی خرید و فروش شده

در قول نامه متراژ حدودا 120 متر قید شده
و در انتهای اون دو مورد اضافه شده

1-دارای انبار و پارکینگ می باشد
2-افزایش یا کاهش متراژ بر حسب هر متر مربع از قرار 5 میلیون تومان محاسبه خواهد شد

حالا یک هفته بعد اینکه سند تک برگ را گرفتم ضمنا در سند تک برگ متراژ مساحت 119.44 مترمربع که 6 مترمربع ان بالکن در 3 قسمت “به انضمام” انباری به مساحت 1.5 مترمربع , ” به انضمام ” پارکینگ به مساحت 18 متر مربع نوشته شده است

فروشنده عنوان میکند که هزینه انباری را باید به او پرداخت کنم از قرار متری 5 میلیون تومان؟

به نظرم انباری جزو الزامات اپارتمان است و نباید مبلغی پرداخت کنم
به لحاظ قانونی حق با کدامیک از طرفین هست؟؟

مهدی

با عرض سلام و ادب
بنده در یک برج هشتاد واحدی سکونت دارم. آیا مالکین برج با توجه به قوانین آپارتمانها ، بدون کسب اجازه از بقیه مالکین، مجاز به نصب کولر در نمای ساختمان و بهم زدن یکپارچگی و خسارت به نمای ساختمان را دارند؟
اگر احدی از مالکین ، بدون توجه به تذکرات مکرر هیات مدیره ، اقدام به نصب کولر در نمای ساختمان نمود؛ هیات مدیره چه اقدامی می تواند انجام دهد؟
آیا هر یک از مالکین ، به صورت انفردای می تواند بر علیه شخص متخلف با توجه به اینکه در مشاعات تصرف نموده است؛ شکایت کند؟
سپاسگزارم

علی

سلام،
میخواهم زمینی به مساحت ۶۰۰ متر مربع که در روستا دارم فنس بکشم، که جاده مال رو از وسط زمین میگذرد، آیا باید زمینو ۲ قسمت کنیم، در صورتی که در پایین زمین که رودخانه هم هست جاده مال رو هست، در بالا زمین هم زمین های عمویم میباشد، میخواهم جاده را بین زمین خودم و عمویم قرار بدم، شورای ده نمیگذارد، آیا قانونی است؟
ممنون

وحید

سلام حدود دو ماه پیش یه واحد اپارتمان رهن کردم که همان زمان مالک و بنگاه گفتند که به دلیل نوساز بودن یک ماه طول میکشه تا واحدو تحویل بدن.الان دو ماه میگذره و هنوز خبری از تحویل واحد نشده.در واقع ساختمان از لحاظ سازه ای هیچ تغییری نکرده.پنجاه میلیون بیعانه دادم و در حال حاضر اواره.میخواستم بدونم ایا میتونم علیه مالک طرح شکایت کنم؟ایا باید ضرر و زیان بدم یا اینکه میتونم ضرر و زیان بگیرم؟ممنون میشم راهنماییم کنید

اسماعیل

با سلام وخسته نباشید.
روز چهارشنبه هفته گذشته ملکی را از فروشنده طی یک مبایعه نامه ملکی به صورت قطعی خریده و از مبلغ کل که ۳۵۰ میلیون بود ۳۰۰ میلیون چک داده شد برای روز شنبه و مابقی مبلغ طبق توافق موقع تخلیه منزل باید پرداخت بشه.
حالا امروز که شنبه بود فروشنده چک رو پاس نمیکنه و اعلام پشیمانی از انجام معامله میکنه.
در این حالت چه باید کرد؟

سام

سلام
در صورتی که ملکی را که خریداری نموده ایم از قبل مستاجری داشته باشد آیا لازم است تا قرارداد اجاره جدیدی با مستاجر نوشته شود یا در پشت قرارداد قبلی انتقال مالک ذکر شود کافیست؟

یرمیا جامی

سلام من یه شکایت داشتم از داداشم بابت ۲دنگ تریلی که ۴دنگش مال خودم هست ۵سال هست ماشین را خریدیم توی ۵سال من از خرجکرد ماشین نوشته ندارم وهمین طوری ی چیزی به پدرم میدادم و اون پولایی رو که دادم هم نوشته ندارم حالا برادرم رفته شکایت کرده برای ۵ سال میتونه ۵ سال کارکرد رو از من بگیره پول خرید ۲دنگ رو هم پدرم داده پدرم به دادشم گفته برو شکایت کن ۵ سال رو بگیر میتونه یا نه چکار کنم ممنون از پاسخ شما

حسن ساسانی

با سلام و عرض احترام،
مصالح ، منافع ملکی را به متصالح انتقال داده (بدون تعیین مدت !) و 6 دانگ عین را همزمان به شخص ثالث فروخته است.
شخص متصالح ، این خرید را وکالتا برای شخص ثالث انجام داده( امضا شخص ثالث در سند و بنچاق نیست و جاهل به موضوع انتقال منافغ)
اکنون که مصالح و متصالح فوت کرده اند ، 6 دانگ منافغ ملک به چه کسی تعلق دارد؟
وراث مصالح؟ وراث متصالح؟ شخص ثالث؟

احمدی

سلام روزتون بخیر ببخشین من پدر بزرگم یک زمین داره که چند سالی هست ورثه حاضر به تقسیم نمیشن عموی کوچیک من میگه که سند دستی داره که پدر بزرگم زمان حیاطش بهش سهمی از زمین رو بخشیده الان پدر من شکایت کرده ازش که جعل سند کرده و سندش رو بفرستیم کارشناسی ایا شکایتمون درسته یا باید اقدام به تقسیم ترکه میکردیم ؟

احمدی

ببخشین بعد این که عموم میتونه با سند عادی دست نویس سهمی رو از زمین ببره ؟

الینا

سلام وقت بخیر.مشکلات مشاعات ساختمان در مورد نگهداری از حیوانات مثل سگ و گربه به کدام بخش مربوط میشود

الینا

.

مهدی

سلام خوبید،درکروکی سند تک برگ منزل من که در طبقه همکف ساختمان دو طبقه میباشد نوشته شده حیاط همکف،ولی در توضیحات پشت سند نوشته حیاط مشاعی،با توجه به سند آیا مشاعی است یا اختصاصی