سامانه تصمیم برای طلاق

سامانه تصمیم طلاق

طلاق چیست؟

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن زوجین از یکدیگر است و با طلاق رابطه زوجیت میان زن و شوهر به پایان می رسد، همچنین و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می ‌رود.

طبق ماده 1133 قانون مدنی، مرد حق طلاق دارد، از این رو طلاق جزو ایقاعات محسوب می شود، یعنی یک طرفه است و تنها از سوی مرد انجام می ‌شود.

طبق ماده 1139 قانون مدنی، طلاق مخصوص عقد دائم بوده و زن در عقد موقت با پایان مدت یا بذل آن از سوی شوهر از زوجیت خارج می ‌شود.

برای اینکه از نحوه مطالبه حقوق مالی خود در طلاق مطلع بشی، با موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و از بهترین وکیل طلاق تضمینی در شمال تهران مشاوره رایگان دریافت کن.

انواع طلاق براساس رجوع در طلاق

رجوع در طلاق به معنی بازگشت مرد به همسر خود پس از طلاق و ادامه زندگی مشترک در ایام عده طلاق است و با این رجوع ازدواج قبلی با تمام آثاری که داشته، ادامه پیدا می کند و نیازی به جاری شدن نکاح مجدد نمی‌ باشد. البته ثبت رجوع توسط مرد الزامی است و در صورت عدم ثبت رجوع به پرداخت جزای نقدی و یا تحمل حبس محکوم خواهد شد.

براساس حق رجوع، طلاق به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

* طلاق بائن (طلاق بدون رجوع)

* طلاق رجعی

برای دریافت مشاوره رایگان در مورد دعاوی خانواده و طلاق با وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس و بهترین نتیجه رو دریافت کن.

طلاق بائن (بدون رجوع)

طلاق بائن به طلاقی گفته می ‌شود که پس از طلاق، رابطه زوجیت به طور کامل بین زن و شوهر از بین می رود و مرد در دوران عده طلاق بائن نمی تواند به همسر سابق خود رجوع کند. طلاق بائن نیز به چند دسته تقسیم می شود، که عبارتند از:

1- طلاق زن باکره: طلاق زنی که بعد از ازدواج با او آمیزش نشده است.

2- طلاق دختر صغیره: طلاق دختری که نُه سالش تمام نشده است.

3- طلاق زن یائسه

4- طلاق خُلع

5- طلاق مُبارات

6- طلاق سوم یا سه طلاقه

7- نوع دیگری از طلاق نیز وجود دارد که طلاق حاکم شرع نام دارد. در این نوع طلاق، حاکم شرع همسر مردی را که نه نفقه او را می ‌پردازد و نه طلاقش می ‌دهد، خود طلاق می ‌دهد.

وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان آماده ی پاسخگویی به سوالات شما در خصوص طلاق و دعاوی مربوط به آن و هزینه های طلاق یک طرفه و طلاق توافقی و… می باشد، پس با شماره ی بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن.

طلاق رجعی

در طلاق رِجعی مرد می ‌تواند تا زمانی که عده طلاق پایان نیافته، بدون نیاز به عقد نکاح جدید به همسر خود رجوع نماید و زندگی مشترک خود را دوباره شروع کنند. در ایام عده طلاق رجعی زوجین از یکدیگر ارث می برند و به زوجه نفقه تعلق می گیرد و زن می تواند در منزل مرد اقامت داشته باشد.

همچنین در طلاق خلع و مبارات که از انواع طلاق بائن هستند و زن با بذل مهریه اش طلاق می گیرد، در صورتی که زن در ایام عده طلاق مهریه ای را که بخشیده مطالبه نماید طلاق از حالت بائن خارج و به طلاق رجعی تبدیل می شود و مرد می تواند در ایام عده طلاق به زن رجوع کند و زن و مرد دوباره زندگی مشترک خود را شروع کنند.

انواع طلاق براساس درخواست کننده طلاق

در صورتی که زن و مرد بخواهند طلاق بگیرند باید ابتدا برای ثبت دادخواست طلاق اقدام کنند تا درخواست زن یا مرد برای طلاق در دادگاه بررسی شود و سپس دادگاه در این خصوص رأی مقتضی صادر نماید.

براساس اینکه چه کسی دادخواست طلاق را به دادگاه تقدیم می کند، طلاق به دو دسته تقسیم می شود:

* طلاق یک طرفه: در طلاق یک طرفه فقط یکی از زوجین برای طلاق اقدام کرده و تصمیم به طلاق دارد. طلاق یک طرفه ممکن است از طرف مرد و یا زن مطرح شود، از این رو طلاق یک طرفه به دو دسته تقسیم می شود:

1- طلاق از طرف مرد

2- طلاق از طرف زن

* طلاق توافقی: در طلاق توافقی زن و مرد هر دو برای طلاق با هم توافق دارند.

طلاق از طرف زن

طلاق از طرف زن یک طلاق یک طرفه است که فقط زوجه تصمیم به طلاق دارد. از این رو دادخواست طلاق از طرف زن را به دادگاه خانواده تقدیم می کند.

طبق قانون طلاق در ایران زن حق طلاق ندارد از این رو برای طرح دادخواست طلاق باید دلایل محکمه پسندی به دادگاه ارائه نماید در این صورت به درخواست او حکم طلاق صادر می شود.

ممکن است درخواست طلاق زن به دلیل شروط دوازده گانه عقدنامه، عسر و حرج و… باشد که تشخیص آن به عهده ی قاضی است.

همچنین زن می تواند به دلیل کراهتی که از شوهرش دارد با بذل مهریه اش و یا دادن مالی بیشتر از مهریه (فدیه) از دادگاه درخواست طلاق خلع نماید و در این صورت دادگاه به درخواست زن رای طلاق را صادر می کند.

اگر زن با داشتن حق طلاق از دادگاه درخواست طلاق نماید، طلاق از طرف محسوب نمی شود و طرح دادخواست طلاق با استفاده از حق طلاق، طلاق توافقی می باشد.

اگر برای اطلاع از شرایط طلاق از طرف زن به دلیل عسر و حرج نیاز به راهنمایی و مشورت با یک وکیل طلاق تضمینی با تجربه داری، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در شرق تهران را به شما معرفی می کند.

طلاق از طرف مرد

طبق ماده 1133 قانون مدنی، مرد حق طلاق دارد و هر موقع که بخواهد می تواند زن خود را طلاق دهد و برای درخواست طلاق از طرف مرد نیازی به ارائه دلایل موجه در دادگاه نمی باشد. مرد می تواند حتی بدون دلیل موجه زن خود را طلاق دهد، اما برای طلاق زن، باید ابتدا حقوق مالی زوجه یعنی، مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت، تنصیف اموال زوج در طلاق و استرداد جهیزیه را که توسط دادگاه خانواده تعیین شده است را پرداخت کند، همچنین دادگاه برای مسائل غیر مالی طلاق مانند حضانت فرزند پس از طلاق در صورتی که زوجین دارای فرزند مشترک باشند و همچنین حق ملاقات با فرزند پس از طلاق تصمیم گیری می نماید و سپس رأی طلاق یا همان گواهی عدم امکان سازش را به درخواست مرد صادر کند.

یکی از نکات مهم در طلاق از طرف مرد این است که در صورتی که مرد با دلیل موجه مانند نشوز بخواهد زن خود را طلاق دهد در حقوق مالی زوجه تغییراتی ایجاشد می ود مثلا تنصیف اموال مرد در هنگام طلاق به زن تعلق نمی گیرد، از این رو دلایل طلاق مردان بسیار حائز اهمیت است..

نکته: اگر طلاق از طرف مرد باشد رای دادگاه همان گواهی عدم امکان سازش است اما اگر طلاق از طرف زن باشد رای دادگاه حکم طلاق خواهد بود. برای اینکه بدونی تفاوت حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش چیه کلیک کن.

موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در غرب تهران را به شما معرفی می کند تا با دریافت راهنمایی و مشاوره در خصوص دعاوی طلاق بتونی به حقوق خود در طلاق برسی.

طلاق توافقی

در طلاق توافقی برخلاف طلاق یک طرفه، زن و شوهر هر دو برای طلاق با هم توافق دارند و برای پایان دادن به زندگی مشترک خود تصمیم به طلاق می گیرند، از این رو دادخواست طلاق توافقی را به دادگاه تقدیم می کنند و به درخواست آنها رأی طلاق (گواهی عدم امکان سازش) صادر می شود.

در طلاق توافقی زن و شوهر بدون دخالت دادگاه در خصوص مسائل مالی و غیرمالی طلاق با هم توافق می کنند و توافقات خود را به صورت مکتوب به دادگاه خانواده ارائه می دهند.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که تغییر توافقات زوجین در طلاق توافقی امکان پذیر است و زن و مرد می توانند توافقات خود را تغییر دهند و پس از طلاق طبق آن عمل نمایند.

یکی از مسائلی که در طلاق توافقی زن و مرد در مورد آن تصمیم گیری می کنند، حضانت فرزند و حق ملاقات با فرزند پس از طلاق توافقی است.

نکته: اگر مرد در عقدنامه شرط تنصیف اموال زوج را امضا کرده باشد، برای اجرای آن باید درخواست طلاق از طرف مرد باشد، از این رو تقسیم اموال زوج در طلاق توافقی اجرا نمی شود و تنصیف اموال زوج به زن تعلق نمی گیرد.

می تونی با وکیل طلاق توافقی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیری و هر سوالی در مورد مراحل طلاق توافقی در سال جدید داری بپرسی.

سامانه تصمیم طلاق چیست؟

قوه قضاییه به همراه سازمان بهزیستی به منظور حل مشکلات زوجین و کاهش میزان طلاق و با هدف ارجاع زوجین به مراکز مشاوره و انصراف آنها از طلاق اقدام به راه اندازی سامانه ای به نام تصمیم طلاق کرده است.

سامانه تصمیم طلاق زوجین را به نزدیکترین مراکز مشاوره معرفی می کند و در مراکز مشاوره سعی می شود با بررسی دلایل اختلافات زوجین به حل مشکلات آنها کمک شود تا زوجین از طلاق منصرف شوند.

متقاضیان طلاق، در انواع طلاق یعنی طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن و طلاق توافقی، برای ثبت دادخواست طلاق باید ابتدا به سامانه تصمیم طلاق مراجعه کنند و به صورت اینترنتی نوبت مشاوره دریافت کنند و در زمان مقرر، به مراکز مشاوره تعیین شده برای دریافت مشاوره طلاق معرفی می شوند و در صورتی که پس از شرکت زوجین در جلسات مشاوره همچنان زوجین برای طلاق اصرار داشته باشند و سازشی بین آنها ایجاد نشود، از سوی مرکز مشاوره یک گواهی عدم انصراف از طلاق صادر می شود، که متقاضیان پس از دریافت این گواهی می توانند برای ثبت دادخواست طلاق به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایند و دادخواست طلاق را ثبت نمایند.

مراحل ثبت نام در سامانه تصمیم طلاق

مراحل ثبت نام در سامانه تصمیم طلاق برای انواع طلاق ها به شرح زیر می باشد:

1- ابتدا متقاضی باید به سامانه تصمیم طلاق به آدرس zaman.behzisti.net مراجعه کند.

2- سپس متقاضی باید شهر محل سکونت خود را انتخاب کند.

3- دریافت نوبت مشاوره به صورت اینترنتی

4- مراجعه به مرکز جامع مراقبت از خانواده طبق نوبت دریافت شده 

5- پذیرش و انجام ارزیابی اولیه در مرکز جامع مراقبت از خانواده

6- مراجعه به مراکز مشاوره انتخابی توسط مرکز جامع مراقبت از خانواده

7- مراجعه به مرکز جامع مراقبت پس از اعلام نظر مشاوره

8- بایگانی پرونده در صورت مثبت بودن نتایج جلسات مشاوره و انصراف زوجین از طلاق

9- صدور گواهی عدم انصراف از طلاق در صورت منفی بودن نتایج جلسات مشاوره و اصرار زوجین به طلاق و ارسال آن به دفاتر الکترونیک قضایی (واحد مشاوره 45 روز بعد نظر خود را اعلام می کند.)

هزینه ثبت نام در سامانه تصمیم طلاق چقدر است؟

ثبت نام الکترونیک در سامانه تصمیم طلاق هزینه ای ندارد و به صورت رایگان انجام می شود، اما زوجین  برای شرکت در جلسات مشاوره که حدودا 5 جلسه است باید هزینه ای را پرداخت کنند و شرکت در جلسات مشاوره رایگان نیست.

همچنین لازم به ذکر است که شرکت در جلسات مشاوره پیش از طلاق برای زوجین اجباری است و در صورت عدم ثبت نام در سامانه تصمیم طلاق و بدون دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق، قاضی رای طلاق را صادر نمی کند.

کلام آخر

وکیل طلاق یک وکیل پایه یک دادگستری است که در زمینه دعاوی مربوط به طلاق فعالیت و قبول وکالت می نماید و به همه ی قوانین طلاق خصوصا قوانین جدید و همچنین روند رسیدگی دادگاه خانواده به دعاوی طلاق آشنایی کامل دارد، بنابراین وکیل طلاق بهترین کسی است که می تواند هر یک از زوجین را برای طلاق و مطالبه ی حقوق آنها در طلاق و پس از آن راهنمایی کند؛ از این رو موسسه حقوقی دادآرمان برای دریافت مشاوره ی حضوری، بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران را به شما معرفی می کند؛ همچنین در صورتی که وقت کافی برای مراجعه ی حضوری به دفتر وکیل طلاق را ندارید، می توانید برای دریافت مشاوره ی رایگان به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه ی حضوری، با وکیل آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان اقدام کنید و بدون اتلاف وقت و هزینه از مزایای مشورت با یک وکیل آنلاین طلاق بهره مند شوید.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص دعاوی خانواده، با وکیل خانواده آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

قوه قضاییه به همراه سازمان بهزیستی به منظور حل مشکلات زوجین و کاهش میزان طلاق و با هدف ارجاع زوجین به مراکز مشاوره و انصراف آنها از طلاق اقدام به راه اندازی سامانه ای به نام تصمیم طلاق کرده است.

سامانه تصمیم طلاق زوجین را به نزدیکترین مراکز مشاوره معرفی می کند و در مراکز مشاوره سعی می شود با بررسی دلایل اختلافات زوجین به حل مشکلات آنها کمک شود تا زوجین از طلاق منصرف شوند.

مراحل ثبت نام در سامانه تصمیم طلاق برای انواع طلاق ها به شرح زیر می باشد:

1- ابتدا متقاضی باید به سامانه تصمیم طلاق به آدرس zaman.behzisti.net مراجعه کنند.

2- سپس متقاضی باید شهر محل سکونت خود را انتخاب کند.

3- دریافت نوبت مشاوره به صورت اینترنتی: دریافت نوبت مشاوره نیز شامل 4 مرحله است که عبارتند از:

* ثبت کردن اطلاعات هویتی متقاضی

* انتخاب تاریخ و ساعت مراجعه به مرکز جامع مراقبت از خانواده

* تایید اطلاعات وارد شده

* دریافت کد پیگیری

4- مراجعه به مرکز جامع مراقبت از خانواده طبق نوبت دریافت شده (متقاضی باید هنگام مراجعه به مرکز مدرک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه به همراه داشته باشد.)

5- پذیرش و انجام ارزیابی اولیه در مرکز جامع مراقبت از خانواده

6- مراجعه به مراکز مشاوره انتخابی توسط مرکز جامع مراقبت از خانواده

7- مراجعه به مرکز جامع مراقبت پس از اعلام نظر مشاوره

8- بایگانی پرونده در صورت مثبت بودن نتایج جلسات مشاوره و انصراف زوجین از طلاق

9- ارسال پرونده به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در صورت منفی بودن نتایج جلسات مشاوره و اصرار زوجین به طلاق (صدور گواهی عدم انصراف از طلاق)

در صورتی که پس از شرکت زوجین در جلسات مشاوره همچنان زوجین برای طلاق اصرار داشته باشند و سازشی بین آنها ایجاد نشود، از سوی مرکز مشاوره یک گواهی عدم انصراف از طلاق صادر می شود، که متقاضیان پس از دریافت این گواهی می توانند برای ثبت دادخواست طلاق به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایند و دادخواست طلاق را ثبت نمایند.

براساس رجوع مرد در طلاق، طلاق به دو دسته بائن (بدون رجوع) و رجعی تقسیم می شود. 

0 0 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها