طلاق به دلیل عسرو حرج

طلاق از طرف زن به دلیل عسر و حرج

طلاق چیست؟

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن زوجین از یکدیگر است و با طلاق رابطه زوجیت میان زن و شوهر به پایان می رسد، همچنین و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می ‌رود.

طبق ماده 1133 قانون مدنی، مرد حق طلاق دارد، از این رو طلاق جزو ایقاعات محسوب می شود، یعنی یک طرفه است و تنها از سوی مرد انجام می ‌شود.

طبق ماده 1139 قانون مدنی، طلاق مخصوص عقد دائم بوده و زن در عقد موقت با پایان مدت یا بذل آن از سوی شوهر از زوجیت خارج می ‌شود.

برای دونستن 10 نکته مهم طلاق کلیک کن.

برای اینکه از حقوق مالی خود در طلاق مطلع بشی، با موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و از بهترین وکیل طلاق تضمینی در شرق تهران مشاوره رایگان دریافت کن.

انواع طلاق براساس رجوع در طلاق

رجوع پس از طلاق به معنی بازگشت مرد به همسر خود پس از طلاق و ادامه زندگی مشترک در ایام عده طلاق است و با این رجوع ازدواج قبلی با تمام آثاری که داشته، ادامه پیدا می کند و نیازی به جاری شدن نکاح مجدد نمی‌ باشد. البته ثبت رجوع توسط مرد الزامی است و در صورت عدم ثبت رجوع به پرداخت جزای نقدی و یا تحمل حبس محکوم خواهد شد.

براساس حق رجوع مرد در طلاق، طلاق دو دسته تقسیم می شود:

طلاق بائن (بدون رجوع)

طلاق رجعی

با وکالت دادن به بهترین وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان می تونی بدون سردرگمی در دادگاه با صرف کمترین وقت و هزینه برای ثبت و پیگیری دادخواست انواع طلاق اقدام کنی.

طلاق بائن (طلاق بدون رجوع)

طلاق بائن به طلاقی گفته می ‌شود که پس از طلاق، رابطه زوجیت به طور کامل بین زن و شوهر از بین می رود و مرد در ایام عده طلاق بائن نمی تواند به همسر سابق خود رجوع کند و در صورتی که زن و مرد بخواهند زندگی مشترک خود را دوباره شروع کنند، باید مجددا عقد نکاح جاری شود.

انواع طلاق بائن عبارتند از:

1- طلاق زن باکره

2- طلاق دختر صغیره

3- طلاق زن یائسه

4- طلاق خلع

5- طلاق مبارات

6- سه طلاقه (طلاق سوم)

نکته: رای دادگاه در انواع طلاق ها متفاوت است و آثار حقوقی متفاوتی نیز دارد، رای دادگاه در خصوص طلاق شامل حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش می باشد که این دو رای با هم تفاوت هایی نیز دارند. در مورد تفاوت حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش در این مقاله بیشتر بخوانید.

طلاق رجعی

در طلاق رِجعی مرد می ‌تواند تا زمانی که عده زن پایان نیافته، بدون نیاز به عقد نکاح جدید به همسر خود رجوع نماید و زندگی مشترک خود را با همسرش شروع کند و ازدواج قبلی با تمام آثاری که دارد پابرچا است. همچنین در ایام عده طلاق رجعی به زن نفقه تعلق می گیرد و زوجین از یگدیگر ارث می برند.

همچنین در طلاق خلع و مبارات که از انواع طلاق بائن هستند و زن با بذل مهریه اش درخواست طلاق می کند، در صورتی که زن در ایام عده طلاق تمام یا بخشی از مهریه اش را که بخشیده بود مطالبه نماید طلاق از حالت بائن خارج و به طلاق رجعی تبدیل می شود و مرد می تواند در ایام عده طلاق به زن رجوع کند و زندگی مشترک خود را دوباره شروع کنند.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان در خصوص انواع طلاق و همچنین اطلاع از هزینه طلاق یک طرفه و طلاق توافقی، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در غرب تهران را به شما معرفی می کند.

انواع طلاق براساس درخواست کننده طلاق

در صورتی که زن و مرد تصمیم به طلاق داشته باشند مانند هر دعاوی دیگری باید ابتدا برای ثبت دادخواست طلاق اقدام نمایند، ممکن است دادخواست طلاق از طرف زن، مرد و یا به درخواست هر دو مطرح شود، براساس اینکه چه کسی تصمیم به طلاق دارد و دادخواست طلاق را به دادگاه تقدیم می کند، طلاق به دو دسته تقسیم می شود:

طلاق یک طرفه: طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن

طلاق توافقی

برای اینکه بدونی تفاوت طلاق یک طرفه با طلاق توافقی چیه و همچنین بدونی هزینه طلاق یک طرفه و طلاق توافقی چقدره، کلیک کن.

اگر نیاز به راهنمایی و مشورت با یک وکیل طلاق تضمینی با تجربه داری، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در شمال تهران را به شما معرفی می کند.

طلاق از طرف مرد

طلاق یک طرفه طلاقی است که فقط از طرف یکی از زوجین مطرح می شود و یکی از زوجین دادخواست طلاق را به دادگاه خانواده تقدیم می کند. طبق ماده 1133 قانون مدنی، مرد حق طلاق دارد و مرد می تواند هر زمان که بخواهد حتی بدون دلیل موجه می تواند همسر خود را طلاق دهد.

دادگاه برای صدور رأی طلاق از طرف مرد یا همان گواهی عدم امکان سازش، ابتدا برای مسائل مالی و غیرمالی طلاق تعیین تکلیف می کند و سپس اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید و مرد باید ابتدا حقوق مالی زوجه مانند نفقه، مهریه، اجرت المثل ایام زوجیت، استرداد جهیزیه و تنصیف اموال زوج را پرداخت نماید تا بتواند رای طلاق را اجرا و طلاق را ثبت نماید. البته باید به این نکته توجه کرد، در صورتی که مرد توانایی مالی برای پرداخت یکجای حقوق مالی زن را نداشته باشد می تواند با طرح دادخواست اعسار مهریه، نفقه و غیره را به صورت اقساطی پرداخت نماید.

یکی از نکات مهم که در طلاق از طرف مرد باید به آن توجه شود دلایل طلاق مردان است، چرا که در صورتی که مرد بخواهد زن خود را با دلیل موجه مانند نشوز طلاق دهد تنصیف اموال مرد در طلاق به زن تعلق نمی گیرد.

طلاق از طرف زن

طبق قانون زن حق طلاق ندارد، از این رو برای طرح دادخواست طلاق باید دلایل محکمه پسند و موجهی به دادگاه ارائه نماید و دادگاه پس از اثبات دلایل زن برای طلاق، حکم طلاق را صادر می نماید.

عسر و حرج یکی از دلایل موجه برای طرح دادخواست طلاق از طرف زن است. در صورتی که زن بتواند در دادگاه ثابت نماید که زندگی او با همسرش سخت و غیرقابل تحمل است و ادامه زندگی مشترک برای زن با سختی و مشقت همراه است، دادگاه حکم طلاق از طرف زن به دلیل عسر و حرج را صادر می کند.

طلاق زن با شروط دوازده گانه عقدنامه نیز امکانپذیر خواهد بود و زن می تواند با اثبات هر یک از موارد مذکور در عقدنامه از دادگاه درخواست طلاق نماید.

داشتن حق طلاق نیز یکی از موجبات طلاق از طرف زن است و زن می تواند با داشتن وکالت در طلاق از داگاه تقاضای طلاق نماید.

همچنین طبق شروط دوازده گانه عقدنامه، که در مقالات گذشته به آن اشاره کردیم، زن می تواند در صورت وجود هر یک از شروط مذکور از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

یکی از سوالات مهمی که در خصوص طلاق از طرف زن مطرح می شود این است که آیا زن می تواند بدون داشتن دلیل موجه از همسر خود طلاق بگیرد ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت زن می تواند به دلیل کراهتی که از شوهر خود دارد با پرداخت مالی به شوهر (فدیه) درخواست طلاق خلع نماید. فدیه ممکن است به اندازه ی مهریه باشد و زن مهریه خود را ببخشد تا طلاق بگیرد یا ممکن است مالی بیشتر از مهریه باشد که زن به مرد می دهد و در عوض آن طلاق می گیرد.

اگر برای ثبت دادخواست طلاق و ثبت نام در سامانه تصمیم طلاق نیاز به مشاوره و راهنمایی داری، با بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

طلاق توافقی

در طلاق توافقی برخلاف طلاق یک طرفه، زن و شوهر هر دو برای طلاق با هم توافق دارند و برای پایان دادن به زندگی مشترک خود تصمیم به طلاق می گیرند، از این رو دادخواست طلاق توافقی را به دادگاه تقدیم می کنند. در طلاق توافقی زن و مرد بدون دخالت دادگاه در خصوص مسائل مالی و غیرمالی طلاق مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت، تنصیف اموال، استرداد جهیزیه، حضانت فرزند و حق ملاقات با فرزند پس از طلاق توافقی (در صورت داشتن فرزند مشترک) توافق می کنند و توافقات خود را به صورت مکتوب که به امضای زوجین رسیده باشد، به دادگاه ارائه می دهند.

در خصوص توافقات زوجین در طلاق توافقی باید به این نکته اشاره کرد که زن و مرد می توانند توافقات خود را هر زمان که بخواهند در مراحل دادرسی و یا هنگام ثبت دادخواست طلاق و حتی پس از ثبت طلاق تغییر دهند و براساس توافقات جدید عمل نمایند.

نکته: در صورتی که زن با استفاده از حق طلاق اقدام به طلاق نماید، طلاق از طرف زن محسوب نمی شود و طلاق توافقی است، از این رو رای صادر شده از سوی دادگاه، گواهی عدم امکان سازش خواهد بود.

وکیل طلاق توافقی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان می تواند شما را در خصوص مراحل طلاق توافقی در سال جدید راهنمایی کند، پس برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیر.

درخواست طلاق زن به دلیل عسر و حرج

عسر و حرج به معنی سختی و مشقت است و عسر و حرج زن یعنی ایجاد وضعیتی که زندگی مشترک با شوهر برای زن غیرقابل تحمل و سخت باشد و زن در صورت اثبات دلایل خود می تواند از دادگاه درخواست طلاق نماید.

طبق ماده 1130 قانون مدنی، در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق نماید. چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار امکانپذیر نباشد، زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می شود.

طبق تبصره ی این ماده، عسر و حرج عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه ی زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن برای زوجه مشکل باشد و موارد ذیل در صورت احراز توسط دادگاه از مصادیق عسر و حرج محسوب می شود:

1- ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه

2- اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلای وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.

3- محکومیت قطعی زوج به پنج سال حبس یا بیشتر

4- ضرب و شتم یا هر گونه سوء رفتار مداوم زوج که عرفا با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.

5- ابتلای زوج به بیماری های صعب العلاج روانی یا مسری یا هر عارضه ی صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر موارد که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق را به نفع زوجه صادر نماید.

به بیان ساده باید گفت، علاوه بر موارد مذکور که در ماده 1130 برای عسر و حرج زن بیان شده است، هر وضعیت دیگری که موجب سختی و مشقت زن بشود که به تشخیص قاضی از موارد عسر و حرج باشد، رای طلاق به درخواست زن صادر می شود.

با بهترین وکیل در تهران تماس بگیر و در خصوص داوری در انواع طلاق و سایر مسائل طلاق مانند سلب حضانت والدین در طلاق، حضانت فرزند پس از طلاق و غیره کاملترین راهنمایی و مشاوره را رایگان دریافت کن.

کلام آخر

وکیل طلاق یک وکیل پایه یک دادگستری است که در زمینه دعاوی مربوط به طلاق فعالیت و قبول وکالت می نماید و به همه ی قوانین طلاق خصوصا قوانین جدید و همچنین روند رسیدگی دادگاه خانواده به دعاوی طلاق آشنایی کامل دارد، بنابراین وکیل طلاق بهترین کسی است که می تواند هر یک از زوجین را برای طلاق و مطالبه ی حقوق آنها در طلاق و پس از آن راهنمایی کند؛ از این رو موسسه حقوقی دادآرمان برای دریافت مشاوره ی حضوری، بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران را به شما معرفی می کند؛ همچنین در صورتی که وقت کافی برای مراجعه ی حضوری به دفتر وکیل طلاق را ندارید، می توانید برای دریافت مشاوره ی رایگان به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه ی حضوری، با وکیل آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان اقدام کنید و بدون اتلاف وقت و هزینه از مزایای مشورت با یک وکیل آنلاین طلاق بهره مند شوید.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص دعاوی خانواده، با وکیل خانواده آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

براساس اینکه چه کسی تصمیم به طلاق دارد و دادخواست طلاق را به دادگاه تقدیم می کند، طلاق به دو دسته تقسیم می شود:

طلاق یک طرفه: طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن

طلاق توافقی

طبق تبصره ی ماده 1130، عسر و حرج عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه ی زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن برای زوجه مشکل باشد.

1- ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه

2- اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلای وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.

3- محکومیت قطعی زوج به پنج سال حبس یا بیشتر

4- ضرب و شتم یا هر گونه سوء رفتار مداوم زوج که عرفا با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.

5- ابتلای زوج به بیماری های صعب العلاج روانی یا مسری یا هر عارضه ی صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر موارد که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق را به نفع زوجه صادر نماید.

طبق قانون زن حق طلاق ندارد و برای طرح دادخواست طلاق، زن باید دلایل محکمه پسند و موجهی را به دادگاه ارائه نماید. همچنین زن می تواند با بذل مهریه اش یا دادن مالی بیشتر از مهریه به شوهرش درخواست طلاق نماید و یا با در اختیار داشتن وکالت در طلاق که از شوهرش گرفته است به دادگاه خانواده مراجعه کرده و درخواست طلاق نماید.

هرگاه فقط یکی از زوجین برای طلاق اقدام نماید و دادخواست طلاق بدهد، طلاق یک طرفه خواهد بود طلاق طرفه ممکن است از طرف زن یا مرد مطرح شود.

0 0 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها