تفاوت فسخ نکاح و طلاق

تفاوت های فسخ نکاح و طلاق

طلاق چیست؟

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن زوجین از یکدیگر و قطع رابطه زوجیت است و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می ‌رود.

طلاق مانند ازدواج با خواندن صیغه، صورت می ‌گیرد، اما برخلاف ازدواج، جزء ایقاعات است، یعنی یک طرفه است و تنها از سوی مرد انجام می ‌شود؛ چرا که طبق قوانین طلاق در ایران (ماده 1133 قانون مدنی)، مرد حق طلاق دارد.

طبق ماده 1139 قانون مدنی، طلاق مخصوص عقد دائم بوده و زن در عقد موقت با پایان مدت یا بذل آن از سوی شوهر از زوجیت خارج می ‌شود.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان در خصوص شرایط طلاق زوجه، با بهترین وکیل طلاق تضمینی، موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر.

انواع طلاق براساس رجوع در طلاق

رجوع پس از طلاق به معنی بازگشت مرد به همسر خود پس از طلاق و ادامه زندگی مشترک در ایام عده طلاق است و با این رجوع ازدواج قبلی با تمام آثاری که داشته، ادامه پیدا می کند و نیازی به جاری شدن نکاح مجدد نمی‌ باشد. البته ثبت رجوع توسط مرد الزامی است و در صورت عدم ثبت رجوع به پرداخت جزای نقدی و یا تحمل حبس محکوم خواهد شد.

براساس حق رجوع، طلاق به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

* طلاق بائن (طلاق بدون رجوع): طلاق بائن به طلاقی گفته می ‌شود که پس از طلاق، رابطه زوجیت به طور کامل بین زن و شوهر از بین می رود و مرد در دوران عده طلاق بائن نمی تواند به همسر سابق خود رجوع کند.

* طلاق رجعی: در طلاق رِجعی مرد می ‌تواند تا زمانی که عده طلاق پایان نیافته، بدون نیاز به عقد نکاح جدید به همسر خود رجوع نماید و زندگی مشترک خود را دوباره شروع کنند. در ایام عده طلاق رجعی زوجین از یکدیگر ارث می برند و به زوجه نفقه تعلق می گیرد و زن می تواند در منزل مرد اقامت داشته باشد.

انواع طلاق براساس درخواست کننده طلاق

در صورتی که زن و مرد بخواهند طلاق بگیرند باید ابتدا برای ثبت دادخواست طلاق اقدام کنند تا درخواست زن یا مرد برای طلاق در دادگاه بررسی شود و سپس دادگاه در این خصوص رأی مقتضی صادر نماید.

براساس اینکه چه کسی دادخواست طلاق را به دادگاه تقدیم می کند، طلاق به دو دسته تقسیم می شود:

* طلاق یک طرفه: در طلاق یک طرفه فقط یکی از زوجین برای طلاق اقدام کرده و تصمیم به طلاق دارد. طلاق یک طرفه ممکن است از طرف مرد و یا زن مطرح شود، از این رو طلاق یک طرفه به دو دسته تقسیم می شود:

1- طلاق از طرف مرد

2- طلاق از طرف زن

* طلاق توافقی: در طلاق توافقی زن و مرد هر دو برای طلاق با هم توافق دارند و در مورد مسائل مالی و غیرمالی طلاق بدون دخالت دادگاه با هم توافق می کنند.

فسخ نکاح چیست؟

فسخ نکاح نیز مانند طلاق یکی از موجبات انحلال عقد ازدواج است. فسخ نکاح به معنای از بین بردن عقد دائم است. با وجود هر یک از موارد فسخ نکاح صاحب حق می تواند عقد نکاح را بر هم بزند.

طبق ماده 1120 قانون مدنی، یکی از راه های پایان دادن به ازدواج، فسخ نکاح است. براساس این ماده عقد نکاح با فسخ یا طلاق منحل می شود و فسخ نکاح به عنوان یکی از راه های انحلال نکاح ذکر شده است.

اگر نیاز به راهنمایی و مشاوره با یک وکیل طلاق با تجربه داری، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در شمال تهران را به شما معرفی می کند.

فسخ نکاح از طرف مرد

طبق ماده ۱۱۲۳ قانون مدنی در صورتی که زن دارای عیوبی باشد که مرد در هنگام عقد نسبت به آن آگاهی نداشته باشد، می تواند از دادگاه تقاضای فسخ نکاح کند.

مواردی که موجب فسخ نکاح از طرف مرد می شود عبارتند از:

* افضاء به معنی یکی شدن مجرای بول و حیض زن

* قرن به معنی وجود استخوانی در فرج زن که مانع نزدیکی شود.

* برص نوعی بیماری پوستی که بر سطح پوست لکه های سفید ایجاد می شود.

* جذام

* باکره نبودن زن در زمان عقد

* نابینایی دو چشم

* زمین گیری

نکته: در صورتی که مرد هنگام عقد از این موارد اطلاع داشته باشد، حق فسخ نکاح ندارد. 

موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در غرب تهران را به شما معرفی می کند تا با دریافت راهنمایی و مشاوره در خصوص دعاوی انحلال نکاح (طلاق، فسخ نکاح، دعوای بطلان نکاح) بتونی در کوتاهترین زمان به حقوق خود برسی.

فسخ نکاح از طرف زن

با توجه به ماده ۱۱۲۲ قانون مدنی، چنانچه مرد دارای عیوبی باشد که مانع برقراری رابطه جنسی است برای زن حق فسخ نکاح ایجاد می شود و می تواند عقد نکاح را بر هم بزند.

عیوب مرد شامل:

* آلت تناسلی مرد مقطوع باشد.

* خصاء یا اخته بودن مرد

* عنن یا ناتوانی مرد در نعوظ

برخی از این موارد ممکن است قبل از ازدواج در شخص وجود داشته باشد و برخی دیگر ممکن است بعد از عقد آشکار شود. در هر حال با اثبات وجود چنین مشکلاتی در مرد، زن حق فسخ نکاح را خواهد داشت.

وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان آماده ی پاسخگویی به سوالات شما در خصوص طلاق و دعاوی مربوط به آن است، از این رو می تونی با شماره ی بهترین وکیل طلاق تضمینی در شرق تهران تماس بگیری و مشاوره رایگان دریافت کنی.

موارد مشترک فسخ نکاح چیست؟

در قانون برخی موارد فسخ نکاح به صورت اشتراکی میان زن و مرد بیان شده است که با وجود هر یک از این موارد در زن یا مرد، طرف مقابل حق فسخ نکاح را خواهد داشت.

جنون: طبق ماده 1121 قانون مدنی، جنون هر یک از زوجین به شرط استقرار، اعم از اینکه مستمر یا ادواری باشد، برای طرف مقابل حق فسخ نکاح ایجاد می کند.

تدلیس (فریب در ازدواج): تدلیس یعنی زن یا مرد صفت هایی را به خود نسبت بدهد که آنها را ندارد.

تخلف از شروط صفت: یکی از مواردی که حق فسخ نکاح ایجاد می کند، تخلف از شرط صفت است. یعنی اینکه برای ازدواج صفت خاصی در شخص شرط شده باشد، ولی بعد از عقد معلوم شود که فرد فاقد آن صفت بوده.

برای اینکه از نحوه مطالبه حقوق مالی خود در طلاق از طرف زن مطلع بشی، با موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و از بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران مشاوره رایگان دریافت کن.

تفاوت های فسخ نکاح و طلاق چیست؟

طلاق و فسخ نکاح هر دو موجب انحلال نکاح می شوند، اما با هم تفاوت هایی دارند که عبارتند از:

* طلاق فقط مخصوص عقد دائم است اما موارد فسخ نکاح در عقد دائم و موقت یکسان است.

* طلاق یک امر یک طرفه است که از سوی مرد انجام می شود اما فسخ نکاح ممکن است از سوی زن یا مرد مطرح شود.

* طبق ماده 1134 قانون مدنی، در طلاق انشای صیغه لازم است اما در فسخ چنین شرطی لازم نیست.

* برای اجرای صیغه طلاق حضور دو شاهد مرد الزامی است، اما در فسخ چنین شرطی لازم نیست.

* طبق قانون برای اجرای طلاق باید رای طلاق صادر ‌شود اما در فسخ نکاح نیازی به رای دادگاه نیست.

* صحت طلاق مشروط به وجود شرایطی خاص در زن (قرار داشتن در پاکی) می ‌باشد، اما در فسخ نکاح چنین شرطی وجود ندارد.

* در فسخ نکاح برخلاف طلاق نیازی به عدم بارداری زن نیست.

* در فسخ نکاح برخلاف طلاق رجعی امکان رجوع برای مرد وجود ندارد و در صورتی که زن و مرد به زندگی مشترک با هم ادامه دهند باید دوباره ازدواج کنند.

* طبق ماده 1092 قانون مدنی،  هرگاه طلاق قبل از نزدیکی واقع شود نصف مهریه به زن تعلق می گیرد، اما در فسخ نکاح قبل از نزدیکی، زن حق مهریه ندارد، مگر اینکه فسخ نکاح به دلیل ناتونی جنسی مرد (عنن) باشد که در این صورت نصف مهریه به زن تعلق می گیرد.

کلام آخر

وکیل طلاق یک وکیل پایه یک دادگستری است که در زمینه دعاوی مربوط به طلاق فعالیت و قبول وکالت می نماید و به همه ی قوانین طلاق خصوصا قوانین جدید و همچنین روند رسیدگی دادگاه خانواده به دعاوی طلاق آشنایی کامل دارد، بنابراین وکیل طلاق بهترین کسی است که می تواند هر یک از زوجین را برای طلاق و مطالبه ی حقوق آنها در طلاق و پس از آن راهنمایی کند؛ از این رو موسسه حقوقی دادآرمان برای دریافت مشاوره ی حضوری، بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران را به شما معرفی می کند؛ همچنین در صورتی که وقت کافی برای مراجعه ی حضوری به دفتر وکیل طلاق را ندارید، می توانید برای دریافت مشاوره ی رایگان به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه ی حضوری، با وکیل آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان اقدام کنید و بدون اتلاف وقت و هزینه از مزایای مشورت با یک وکیل آنلاین طلاق بهره مند شوید.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص دعاوی خانواده، با وکیل خانواده آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

طبق ماده 1092 قانون مدنی، هرگاه طلاق قبل از نزدیکی واقع شود نصف مهریه به زن تعلق می گیرد، اما در فسخ نکاح قبل از نزدیکی، زن حق مهریه ندارد، مگر اینکه فسخ نکاح به دلیل ناتونی جنسی مرد (عنن) باشد که در این صورت نصف مهریه به زن تعلق می گیرد.

خیر در فسخ نکاح امکان رجوع مرد وجود ندارد.

با توجه به ماده ۱۱۲۲ قانون مدنی، چنانچه مرد دارای عیوبی باشد که مانع برقراری رابطه جنسی است برای زن حق فسخ نکاح ایجاد می شود و می تواند عقد نکاح را بر هم بزند.

عیوب مرد شامل:

* آلت تناسلی مرد مقطوع باشد.

* خصاء یا اخته بودن مرد

* عنن یا ناتوانی مرد در نعوظ

برخی از این موارد ممکن است قبل از ازدواج در شخص وجود داشته باشد و برخی دیگر ممکن است بعد از عقد آشکار شود. در هر حال با اثبات وجود چنین مشکلاتی در مرد، زن حق فسخ نکاح را خواهد داشت.

مواردی که موجب فسخ نکاح از طرف مرد می شود عبارتند از:

* افضاء به معنی یکی شدن مجرای بول و حیض زن

* قرن به معنی وجود استخوانی در فرج زن که مانع نزدیکی شود.

* برص نوعی بیماری پوستی که بر سطح پوست لکه های سفید ایجاد می شود.

* جذام

* باکره نبودن زن در زمان عقد

* نابینایی دو چشم

* زمین گیری

0 0 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها