حق طلاق

حق طلاق چیست؟

طلاق چیست؟

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن زوجین از یکدیگر است و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می ‌رود.

طبق ماده 1120 قانون مدنی، عقد نکاح با طلاق، فسخ نکاح یا به بذل مدت در عقد موقت (صیغه) منحل می شود

طبق قانون طلاق در ایران طلاق جزو ایقاعات است، چون یک طرفه است و تنها از سوی مرد انجام می ‌شود.

طبق ماده 1139 قانون مدنی، طلاق مخصوص عقد دائم بوده و زن در عقد عقد موقت با پایان مدت یا بذل آن از سوی شوهر از زوجیت خارج می ‌شود.

برای اینکه از نحوه ثبت نام در سامانه تصمیم طلاق مطلع بشی، با موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و از بهترین وکیل طلاق تضمینی در شمال تهران مشاوره رایگان دریافت کن.

انواع طلاق براساس رجوع در طلاق

رجوع پس از طلاق به معنی بازگشت مرد به همسر خود پس از طلاق و ادامه زندگی مشترک در ایام عده طلاق است و با این رجوع ازدواج قبلی با تمام آثاری که داشته، ادامه پیدا می کند و نیازی به جاری شدن نکاح مجدد نمی‌ باشد. البته ثبت رجوع توسط مرد الزامی است و در صورت عدم ثبت رجوع به پرداخت جزای نقدی و یا تحمل حبس محکوم خواهد شد.

براساس حق رجوع مرد در طلاق، طلاق دو دسته تقسیم می شود:

طلاق بائن (بدون رجوع)

طلاق رجعی

طلاق بائن (طلاق بدون رجوع)

طلاق بائن به طلاقی گفته می ‌شود که پس از طلاق، رابطه زوجیت به طور کامل بین زن و شوهر از بین می رود و مرد در ایام عده طلاق بائن نمی تواند به همسر سابق خود رجوع کند و در صورتی که زن و مرد بخواهند زندگی مشترک خود را دوباره شروع کنند، باید مجددا عقد نکاح جاری شود.

انواع طلاق بائن عبارتند از:

1- طلاق زن باکره

2- طلاق دختر صغیره

3- طلاق زن یائسه

4- طلاق خلع

5- طلاق مبارات

6- سه طلاقه یا طلاق سوم

طلاق رجعی

 در طلاق رِجعی مرد می ‌تواند تا زمانی که عده زن پایان نیافته، بدون نیاز به عقد نکاح جدید به همسر خود رجوع نماید و زندگی مشترک خود را دوباره شروع کنند و ازدواج قبلی با تمام آثاری که دارد پا بر جا است.

در طلاق خلع و مبارات که یکی از انواع طلاق بائن هستند و زن با بذل مهریه اش طلاق می گیرد در صورتی که در ایام عده طلاق تمام یا بخشی از مهریه اش را که بخشیده مطالبه نماید، طلاق از حالت بائن خارج و به طلاق رجعی تبدیل می شود و مرد می تواند در ایام عده به زن رجوع کند و زندگی مشترک خود را دوباره شروع کنند.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان در خصوص سلب حضانت والدین در طلاق موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق در غرب تهران را به شما معرفی می کند.

انواع طلاق براساس درخواست کننده طلاق

در صورتی که زن و مرد تصمیم به طلاق داشته باشند مانند هر دعاوی دیگری باید ابتدا برای ثبت دادخواست طلاق اقدام نمایند، ممکن است دادخواست طلاق از طرف زن، مرد و یا به درخواست هر دو مطرح شود، براساس اینکه چه کسی تصمیم به طلاق دارد و دادخواست طلاق را به دادگاه تقدیم می کند، طلاق به دو دسته تقسیم می شود:

* طلاق یک طرفه: طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن

* طلاق توافقی

 اگر در مورد تفاوت طلاق یک طرفه و طلاق توافقی نمی دونی، همچنین اطلاعی از هزینه طلاق یک طرفه و طلاق توافقی نداری، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در شمال تهران را به شما معرفی می کند.

طلاق یک طرفه

 طلاق یک طرفه طلاقی است که فقط از طرف یکی از زوجین مطرح می شود و ممکن است از طرف مرد و یا از طرف زن مطرح شود.

طلاق از طرف مرد: طبق قانون طلاق، مرد حق طلاق دارد و هر زمان که بخواهد می تواند با تقدیم دادخواست طلاق به دادگاه خانواده درخواست طلاق نماید و با پرداخت حقوق مالی زن اقدام به طلاق نماید و به درخواست او رأی طلاق یا همان گواهی عدم امکان سازش صادر می شود. 

یکی از نکات مهم که در طلاق از طرف مرد باید به آن توجه شود دلایل طلاق مردان است، چرا که در صورتی که مرد بخواهد زن خود را با دلیل موجه مانند نشوز (عدم تمکین زوجه) طلاق دهد تنصیف اموال مرد در طلاق به زن تعلق نمی گیرد.

طلاق از طرف زن: زن حق طلاق ندارد و برای طرح دادخواست طلاق باید دلایل محکمه پسندی به دادگاه ارائه نماید و با اثبات دلایل زن دادگاه به درخواست زن حکم طلاق صادر می کند. از جمله مهمترین دلایل طلاق زن، عسر و حرج است و مصادیق عسر و حرج در ماده 1130 قانون مدنی بیان شده است.

طلاق زن با شروط دوازده گانه عقدنامه نیز امکانپذیر خواهد بود و زن می تواند با اثبات هر یک از موارد مذکور در عقدنامه از دادگاه درخواست طلاق نماید.

اگر برای اطلاع از شرایط طلاق زن به دلیل عسر و حرج نیاز به راهنمایی و مشورت با یک وکیل طلاق تضمینی با تجربه داری، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران را به شما معرفی می کند.

طلاق توافقی

در طلاق توافقی زن و مرد هر دو برای طلاق با هم توافق دارند و برای پایان دادن به زندگی مشترک خود دادخواست طلاق توافقی را به دادگاه خانواده تقدیم می کنند.

زن و مرد در طلاق توافقی در خصوص مسائل مالی مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت، تنصیف اموال زوج، استراداد جهیزیه و مسائل غیرمالی طلاق مانند حضانت فرزند و حق ملاقات با فرزند پس از طلاق توافقی با یکدیگر تصمیم گیری می کنند و توافقات خود را به صورت مکتوب به دادگاه تقدیم می کنند.

همچنین در صورتی که زن با استفاده از حق طلاق، اقدام به طرح دادخواست طلاق نماید، طلاق از طرف زن محسوب نمی شود و طلاق توافقی است.

نکته: توافقات زوجین در طلاق توافقی قابل تغییر است و زن و مرد می توانند حتی پس از ثبت طلاق توافقی توافقات خود را تغییر دهند.

با وکالت دادن به وکیل طلاق توافقی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان می تونی بدون سردرگمی در دادگاه با صرف کمترین وقت و هزینه برای ثبت و پیگیری دادخواست طلاق توافقی اقدام کنی.

حق طلاق یا وکالت در طلاق چیست؟

حق طلاق، وکالت بلاعزل با حق توکیل غیر (وکیل کردن) است که زوج به زوجه می ‌دهد. وکالت طلاق زن یعنی او با وکالتی که از شوهر خود دارد می‌ تواند از طرف مرد وکیل انتخاب کند یا خودش شخصاً و با مراجعه به دادگاه خانواده و اثبات ادعای خود درخواست طلاق نماید.

وکیل طلاق موسسه حقوقی دادآرمان آماده ی پاسخگویی به سوالات شما در خصوص طلاق و دعاوی مربوط به آن است. با شماره ی بهترین وکیل طلاق تضمینی در شرق تهران تماس بگیر و در خصوص حضانت فرزند پس از طلاق مشاوره رایگان دریافت کن.

نحوه‌ ی گرفتن حق طلاق چگونه است؟

وکالت دادن در طلاق از طرف زوج به زوجه به دو روش امکان ‌پذیر می ‌باشد:

1- در زمان وقوع عقد ازدواج و با آگاهی به سردفتر ازدواج، وکالت زوجه در طلاق به صورت شرط ضمن عقد، در سند ازدواج نوشته می ‌شود. از آنجایی که عقد ازدواج از نظر حقوقی جزء عقود لازم است، امکان بر هم زدن شرط وکالت طلاق از طرف شوهر بدون رضایت زن ممکن نیست.

2- شوهر به دفتر اسناد رسمی یا سفارت ایران در خارج از کشور مراجعه کند و به زوجه وکالت در طلاق بدهد. این وکالت می‌ تواند قابل عزل و یا بلاعزل باشد.

* نکته: برای واگذاری وکالت در دفتر اسناد رسمی یا کنسولگری ‌های ایران در خارج از کشور حضور و امضای موکل (شوهر) کافی است و نیازی به حضور وکیل (زوجه) نمی‌ باشد.

چگونه با داشتن حق طلاق می ‌توان طلاق گرفت؟

داشتن وکالت طلاق به منزله بی ‌نیازی از مراجعه به دادگاه خانواده نمی ‌باشد و برای ثبت هر نوع طلاق، وجود رأی دادگاه الزامی است. زنی که از شوهر خود وکالت حق طلاق دارد؛ باید ابتدا برای شوهر وکیل رسمی دادگستری انتخاب نماید؛ زن باید برای دریافت طلاق با وکالتنامه‌ ی طلاق، از میان وکلای رسمی دادگستری برای شوهر وکیل انتخاب کند. خواسته رأی طلاقی که با وکالت طلاق در دادگستری گرفته می ‌شود. طلاق توافقی است.

اگر برای استفاده از حق طلاقت نیاز به مشاوره و راهنمایی داری، با بهترین وکیل طلاق تضمینی در غرب تهران تماس بگیر و در این زمینه مشاوره رایگان دریافت کن تا بهترین نتیجه رو ببینی.

ایجاد حق طلاق برای زوجه با شروط 12 گانه عقدنامه

طبق قانون طلاق در ایران مرد حق طلاق دارد، یعنی مرد برای طلاق دادن همسر خود نیازی به ارائه مدارک و دلایل محکمه پسند به دادگاه ندارد و می تواند زن خود را با دلیل موجه یا بدون دلیل طلاق بدهد.

اما طرح دادخواست طلاق از طرف زن پیچیده و دشوار است، چرا که زن حق طلاق ندارد و برای اینکه بتواند از شوهر خود طلاق بگیرد، باید دلایل محکمه پسندی به دادگاه ارائه دهد و زن باید دلایل خود را که موجب شده بخواهد از شوهر خود طلاق بگیرد را در دادگاه ثابت کند و پس از اثبات دلایل زن برای طلاق، حکم طلاق صادر می شود.

یکی از دلایلی که برای زن حق طلاق ایجاد می کند، وجود هر یک از شروط دوازده گانه عقدنامه است، که عبارتند از:

1- در صورت خودداری شوهر از دادن نفقه ی زن و انجام سایر حقوق واجب زن به مدت 6 ماه.

2- بد رفتاری زوج به حدی که ادامه زندگی برای زوجه غیرقابل تحمل باشد.

3- داشتن بیماری خطرناک غیرقابل درمان شوهر تا حدی که سلامت زن را به خطر اندازد.

4- جنون مرد در زمانی که امکان فسخ نکاح نباشد.

5- اشتغال داشتن مرد به کاری که به آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه و زیان وارد کند.

6- محکومیت شوهر به مجازات 5 سال حبس یا بیشتر یا به جزای نقدی که بر اثر ناتوانی از پرداخت، منجر به 5 سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که جمعا،ً به 5 سال بازداشت یا بیشتر منتهی شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد.

7- ابتلای زوج به هر گونه اعتیاد مضر که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد؛ که در اثر آن زندگی برای زن دشوار گردد.

8- ترک زندگی خانوادگی از سوی مرد، بدون آنکه دلیل موجهی داشته باشد یا 6 ماه متوالی بدون عذر موجه غیبت نماید.

9- محکومیت قطعی مرد بر اثر ارتکاب به جرم و اجرای هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیر است که مغایر با شئون خانوادگی زن باشد. که تشخیص این امر به عهده دادگاه است.

10- بچه‌ دار نشدن زوج پس از گذشت 5 سال از زندگی مشترک به دلیل عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر.

11- مفقودالاثر شدن زوج، چنانچه ظرف مدت 6 ماه پس از مراجعه‌ ی زوجه به دادگاه پیدا نشود.

12- ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر.

برای دونستن 10 نکته مهم طلاق کلیک کن.

نکته: زن می‌ تواند علاوه بر شرایط مندرج و ثبت شده در قباله ازدواج حق سکونت که اختیار تعیین محل سکونت را به زن واگذار می‌ کند، حق تحصیل و حق اشتغال و یا هر شرطی که مخالف اقتضای عقد نباشد را در سند ازدواج خود با توافق شوهر ثبت کند.

با دریافت مشاوره و راهنمایی از بهترین وکیل طلاق تضمینی در خصوص شرایط طلاق زوجه، می تونی دلایل خودت رو برای طلاق اثبات کنی و به حق و حقوق خودت در طلاق برسی.

کلام آخر

وکیل طلاق یک وکیل پایه یک دادگستری است که در زمینه دعاوی مربوط به طلاق فعالیت و قبول وکالت می نماید و به همه ی قوانین طلاق خصوصا قوانین جدید و همچنین روند رسیدگی دادگاه خانواده به دعاوی طلاق آشنایی کامل دارد، بنابراین وکیل طلاق بهترین کسی است که می تواند هر یک از زوجین را برای طلاق و مطالبه ی حقوق آنها در طلاق و پس از آن راهنمایی کند؛ از این رو موسسه حقوقی دادآرمان برای دریافت مشاوره ی حضوری، بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران را به شما معرفی می کند؛ همچنین در صورتی که وقت کافی برای مراجعه ی حضوری به دفتر وکیل طلاق را ندارید، می توانید برای دریافت مشاوره ی رایگان به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه ی حضوری، با وکیل آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان اقدام کنید و بدون اتلاف وقت و هزینه از مزایای مشورت با یک وکیل آنلاین طلاق بهره مند شوید.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص دعاوی خانواده، با وکیل خانواده آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

حق طلاق، وکالت بلاعزل با حق توکیل غیر (وکیل کردن) است که زوج به زوجه می ‌دهد. وکالت طلاق زن یعنی او با وکالتی که از شوهر خود دارد می‌ تواند از طرف مرد وکیل انتخاب کند یا خودش شخصاً و با مراجعه به دادگاه خانواده و اثبات ادعای خود درخواست طلاق نماید.

وکالت دادن در طلاق از طرف زوج به زوجه به دو روش امکان ‌پذیر می ‌باشد:

1- در زمان وقوع عقد ازدواج و با آگاهی به سردفتر ازدواج، وکالت زوجه در طلاق به صورت شرط ضمن عقد، در سند ازدواج نوشته می ‌شود. از آنجایی که عقد ازدواج از نظر حقوقی جزء عقود لازم است، امکان بر هم زدن شرط وکالت طلاق از طرف شوهر بدون رضایت زن ممکن نیست.

2- شوهر به دفتر اسناد رسمی یا سفارت ایران در خارج از کشور مراجعه کند و به زوجه وکالت در طلاق بدهد. این وکالت می‌ تواند قابل عزل و یا بلاعزل باشد.

داشتن وکالت طلاق به منزله بی ‌نیازی از مراجعه به دادگاه خانواده نمی ‌باشد و برای ثبت هر نوع طلاق، وجود رأی دادگاه الزامی است. زنی که از شوهر خود وکالت حق طلاق دارد؛ باید ابتدا برای شوهر وکیل رسمی دادگستری انتخاب نماید؛ زن باید برای دریافت طلاق با وکالتنامه‌ ی طلاق، از میان وکلای رسمی دادگستری برای شوهر وکیل انتخاب کند. خواسته رأی طلاقی که با وکالت طلاق در دادگستری گرفته می ‌شود. طلاق توافقی است.

انواع طلاق براساس حق رجوع مرد در طلاق به دو دسته تقسیم می شود:

طلاق بائن: طلاق بائن به طلاقی گفته می ‌شود که پس از طلاق، رابطه زوجیت به طور کامل بین زن و شوهر از بین می رود و مرد در دوران عده طلاق بائن نمی تواند به همسر سابق خود رجوع کند.

البته در صورتی که در طلاق بائن مانند طلاق خلع، زن با بذل مهریه اش طلاق بگیرد، در صورتی که در ایام عده مهریه اش را از مرد مطالبه کند، طلاق از حالت بائن (بدون رجوع) به طلاق رجعی تبدیل می شود و مرد می تواند در ایام عده به زن رجوع کند.

طلاق رجعی: در طلاق رِجعی مرد می ‌تواند تا زمانی که عده زن پایان نیافته، بدون نیاز به عقد نکاح جدید به همسر خود رجوع نماید و زندگی مشترک خود را دوباره شروع کنند و ازدواج قبلی با تمام آثاری که دارد پا بر جا است.

طبق قانون، براساس اینکه چه کسی دادخواست طلاق را به دادگاه خانواده تقدیم می کند، طلاق به دو دسته تقسیم می شود:

1- طلاق یک طرفه: طلاق یک طرفه طلاقی است که فقط از طرف یکی از زوجین مطرح می شود و ممکن است از طرف مرد و یا از طرف زن مطرح شود.

2- طلاق توافقی: در طلاق توافقی زن و مرد هر دو برای طلاق با هم توافق دارند و برای پایان دادن به زندگی مشترک خود دادخواست طلاق توافقی را به دادگاه خانواده تقدیم می کنند.

0 0 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها