حضانت فرزند در طلاق توافقی

حضانت فرزند در طلاق توافقی

طلاق توافقی چیست؟

هرگاه دادخواست طلاق با رضایت زوجین مطرح شود و زن و شوهر برای طلاق با هم توافق داشته باشند و به دلایلی دیگر قصد ادامه ی زندگی مشترک با یکدیگر را نداشته باشند، می توانند با تقدیم دادخواست طلاق توافقی به دادگاه خانواده از یکدیگر به صورت توافقی طلاق بگیرند.

در طلاق توافقی زن و شوهر باید در مورد تمام مسائل مالی و غیرمالی طلاق با یکدیگر توافق کنند.

مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت، تنصیف اموال، استرداد جهیزیه از جمله مسائل مالی طلاق هستند که زوجین باید در طلاق در مورد آنها توافق نمایند؛ همچنین در صورت داشتن فرزند مشترک، زوجین باید بدون دخالت دادگاه و با توجه به مصلحت کودک در خصوص حضانت و حق ملاقات با فرزند پس از طلاق توافقی، با هم تصمیم گیری کنند؛ سپس توافقات خود را به صورت مکتوب در صورتی که به امضای زوجین رسیده باشد به دادگاه تقدیم نمایند.

البته نکته ی مهمی که در خصوص توافقات زوجین در طلاق توافقی باید به آن اشاره کنیم این است که زن و مرد می توانند در هر یک از مراحل دادرسی و یا در هنگام ثبت طلاق توافقی و یا پس از ثبت طلاق نیز توافقات خود را تغییر دهند و پس از آن براساس توافقات جدید عمل نمایند.

نکته: در صورتی که مرد در عقدنامه شرط تنصیف اموال را امضا کرده باید تقسیم اموال مرد در طلاق توافقی اجرا نمی شود چرا که مهمترین شرط تنصیف اموال این است که طلاق از طرف مرد مطرح شود، اما در طلاق توافقی زن و مرد هر دو درخواست طلاق دارند. 

اگر نیاز به راهنمایی و مشورت با یک وکیل طلاق با تجربه داری، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران را به شما معرفی می کند.

حضانت فرزند پس از طلاق

همان طور که هر یک از زوجین در ازدواج دارای حقوقی هستند، مانند مهریه، نفقه و تمکین (خاص و عام) که می توانند آن را با جاری شدن عقد نکاح از همسر خود مطالبه نمایند، در طلاق نیز دارای حقوقی هستند که دادگاه پیش از صدور رأی طلاق در خصوص آنها تصمیم گیری می کند.

در صورتی که زن و شوهر که تصمیم دارند با طرح دادخواست طلاق توافقی از یکدیگر جدا شوند، دارای فرزند مشترک باشند، حضانت فرزند در طلاق توافقی و حق ملاقات با او  از جمله حقوقی است که پس از طلاق توافقی به زوجین تعلق می گیرد و دادگاه برای حضانت و سرپرستی کودک و حق ملاقات با او پس از طلاق تعیین تکلیف می نماید. دادگاه در این خصوص مصلحت کودک را در نظر گرفته و زوجین باید پس از طلاق طبق رأی دادگاه در این مورد اقدام نمایند.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره در خصوص طلاق توافقی و همچنین اطلاع از مراحل طلاق توافقی در سال جدید، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق توافقی تضمینی در غرب تهران را به شما معرفی می کند.

توافقات زوجین در مورد حضانت فرزند در طلاق توافقی

همان طور که گفته شد، در طلاق توافقی زن و مرد بدون دخالت دادگاه باید در مورد مسائل مربوط به طلاق با هم توافق کنند، از جمله مسائل طلاق که باید زوجین در خصوص آن تصمیم گیری کرده و توافق کنند، حضانت فرزند مشترک پس از طلاق توافقی است.

در صورتی که زوجین دارای فرزند مشترک باشند باید برای طلاق توافقی در مورد اینکه نگهداری و حضانت کودک پس از طلاق برعهده چه کسی باشد تعیین تکلیف کنند. زن و مرد باید برای تصمیم گیری در مورد حضانت فرزند پس از طلاق توافقی مطلحت کودک را در بگیرند.

پس از اینکه زوجین در مورد حضانت فرزند پس از طلاق با هم به توافق رسیدند و توافقات خود را به دادگاه اعلام کردند، باید پس از طلاق براساس آنچه توافق کرده اند عمل کنند و نمی توانند برخلاف توافقات کاری انجام دهند.

در صورتی که یکی از والدین در خصوص حضانت فرزند برخلاف توافقات عمل کند، والد دیگر می تواند به دادگاه خانواده مراجعه و او را ملزم به انجام توافق در مورد حضانت فرزند نماید.

اگر برای ثبت دادخواست طلاق توافقی نیاز به مشاوره و راهنمایی داری، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق توافقی تضمینی در شمال تهران را برای دریافت مشاوره در این زمینه به شما معرفی می کند.

حضانت فرزند پس از طلاق توافقی با چه کسی است؟

براساس ماده 1169 قانون مدنی، حضانت فرزند دختر و پسر پس از طلاق تا سن 7 سالگی به عهده مادر و پس از آن با پدر می باشد.

حضانت پدر نیز از 7 سالگی تا رسیدن فرزند به سن بلوغ شرعی است؛ یعنی حضانت فرزند دختر از 7 تا 9 سال تمام قمری و فرزند پسر از 7 تا 15 سال تمام قمری با پدر است و پس از آن فرزند خودش می تواند هر یک از والدین را برای زندگی انتخاب کند.

هرگاه زوجین از دادگاه خانواده درخواست طلاق نمایند و دارای فرزند مشترک باشند، اما برای نگهداری از فرزند تا زمان صدور رای نهایی طلاق و تعیین تکلیف در خصوص حضانت فرزند با هم توافق نداشته باشند، باید برای تصمیم گیری در بابت نگهداری و حضانت موقت فرزند در این مدت، طبق ماده 310 آیین دادرسی مدنی، درخواست صدور دستور موقت حضانت را به دادگاه تقدیم کنند تا دادگاه به صورت موقت حضانت فرزند را به یکی از والدین واگذار کند.

* نکته: بعد از هفت سالگی در صورت اختلاف بین پدر و مادر، در خصوص حضانت فرزند، حضانت با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه خواهد بود.

ماده 54 قانون حمایت خانواده، در خصوص ضمانت اجرای حضانت فرزند چنین مقرر می دارد، هرگاه مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند یا مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی‌ حق شود، برای بار اول به پرداخت جزای نقدی درجه هشت و در صورت تکرار به حداکثر مجازات مذکور محکوم می‌ شود.

یکی از نکات مهمی که در خصوص حضانت باید به آن اشاره کنیم تفاوت حضانت و ولایت است که بسیاری از افراد این دو را با هم یکی دانسته و گمان می کنند حضانت همان ولایت قهری است، در صورتی که حضانت حق و تکلیف پدر و مادر است اما ولایت حقی است که قانون تنها برای پدر و جد پدری قائل شده است.

همچنین طبق قانون در صورتی که فرزند محجور ولی قهری (پدر و جد پدری) نداشته باشند برای اداره امور مالی و غیرمالی او از سوی دادگاه برای آنها قیم تعیین می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمومیت به مقاله تفاوت حضانت و قیمومیت مراجعه کنید.

در طلاق توافقی والدین با در نظر گرفتن مصلحت فرزندشان برای حضانت فرزند تعیین تکلیف می کنند و باید پس از طلاق براساس توافق خود در خصوص حضانت و حق ملاقات با فرزند عمل کنند و در صورتی که یکی از والدین برخلاف توافقات عمل کند، والد دیگر می تواند به دادگاه خانواده مراجعه و او را ملزم به انجام توافق در مورد حضانت فرزند نماید.

برای اینکه از حقوق مالی خود در طلاق توافقی مطلع بشی، با موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و از بهترین وکیل طلاق توافقی تضمینی در شرق تهران مشاوره دریافت کن.

شرایط سلب حضانت والدین در طلاق توافقی چیست؟

براساس ماده 1175 قانون مدنی، نمی توان کودک را از والدینی که حضانت او را بر عهده دارند گرفت، مگر در صورت اثبات وجود دلایل قانونی که موجب سلب حضانت می شود.

هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی والدینی که حضانت کودک را برعهده دارند، سلامت جسمانی و یا ترتیب اخلاقی کودک در معرض خطر باشد، براساس ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی، دادگاه می ‌تواند به درخواست خویشاوندان کودک یا قیم او یا رئیس حوزه قضایی هر طور که برای حضانت کودک مناسب باشد، تصمیم گیری نماید.

همچنین در طلاق توافقی با توجه به اینکه زوجین در مورد حضانت کودک با هم توافق کرده اند، در صورت اثبات هر یک از موارد زیر در دادگاه خانواده، حضانت از هر یک از والدینی که سرپرستی کودک را به عهده دارد سلب می شود.

طبق ماده 1173 قانون مدنی، برخی مصادیق سلب حضانت والدین عبارتند از:

1- اعتیاد زیان ‌آور والدین به الکل، مواد مخدر و قمار

2- شهرت والدین به فساد اخلاقی و فحشا

3- ابتلای والدین به بیماری ‌های روانی با تشخیص پزشکی قانونی

4- سوء استفاده از کودک توسط والدین یا اجبار او به ورود در مشاغل ضداخلاقی مانند فحشا، تکدی‌ گری و قاچاق

5- تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف کودک توسط والدین

6- عدم توانایی والدین در تأمین نیازهای مالی و عاطفی کودک

موارد فوق که به آنها اشاره کردیم تنها برخی از مصادیق سلب حضانت والدین کودک هستند و موارد دیگری نیز وجود دارد که تشخیص آن به عهده ی قاضی پرونده می باشد.

در صورتی که والدین صلاحیت نگهداری از فرزند را نداشته باشند، جد پدری می تواند حضانت فرزند را برعهده بگیرد، البته حضانت فرزند توسط جد پدری مشروط به داشتن صلاحیت وی است و در صورت اثبات عدم صلاحیت وی به دلیل حجر، غیبت، حبس و… دادگاه برای سرپرستی فرزند قیم تعیین می کند.

شرایط سلب حضانت از مادر در طلاق توافقی چیست؟

چنانچه در طلاق توافقی زوجین با هم توافق کنند که حضانت فرزند با مادر باشد، طبق قانون در موارد زیر می توان حضانت را پس از طلاق توافقی از مادر سلب کرد.

1- طبق ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی، اگر مادر در مدتی که حضانت فرزند به او است، مبتلا به جنون شود یا به دیگری شوهر کند حق حضانت با پدر خواهد بود. البته در طلاق توافقی در مورد ازدواج مجدد مادر، والدین فرزند می توانند با هم توافق کنند در صورت ازدواج مجدد مادر همچنان حضانت فرزند با وی باشد و ازدواج مادر موجب سلب حضانت او نشود.

2- طبق ماده 1173 قانون مدنی، در صورت اثبات عدم مواظبت و انحطاط اخلاقی مادر، حضانت فرزند از او سلب می ‌شود. در واقع پس از طلاق توافقی با اثبات انحطاط اخلاقی مادر در دادگاه می توان حضانت فرزند را از او سلب کرد.

وکیل طلاق توافقی موسسه حقوقی دادآرمان آماده ی پاسخگویی به سوالات شما در خصوص طلاق توافقی و دعاوی مربوط به آن است، از این رو می تونی با شماره ی بهترین وکیل طلاق توافقی تضمینی در تهران تماس بگیری و مشاوره دریافت کنی.

کلام آخر

وکیل طلاق توافقی یک وکیل پایه یک دادگستری است که در زمینه دعاوی مربوط به طلاق از جمله طلاق توافقی فعالیت و قبول وکالت می نماید و به همه ی قوانین طلاق خصوصا قوانین جدید و همچنین روند رسیدگی دادگاه خانواده به دعاوی طلاق آشنایی کامل دارد، بنابراین وکیل طلاق توافقی تضمینی، بهترین کسی است که می تواند هر یک از زوجین را برای طلاق و مطالبه ی حقوق آنها در طلاق و پس از آن راهنمایی کند؛ از این رو موسسه حقوقی دادآرمان برای دریافت مشاوره حضوری، بهترین وکیل طلاق در تهران را به شما معرفی می کند؛ همچنین در صورتی که وقت کافی برای مراجعه ی حضوری و مشاوره با وکیل طلاق را ندارید، می توانید برای دریافت مشاوره ی به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه ی حضوری، برای مشاوره با وکیل آنلاین طلاق موسسه حقوقی دادآرمان اقدام کنید و بدون اتلاف وقت و هزینه از مزایای مشاوره با یک وکیل آنلاین طلاق با تجربه بهره مند شوید.

برای دریافت مشاوره در خصوص دعاوی خانواده از جمله دعاوی طلاق، با وکیل خانواده آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

براساس ماده 1169 قانون مدنی، حضانت فرزند دختر و پسر پس از طلاق تا سن 7 سالگی به عهده مادر و پس از آن با پدر می باشد.

حضانت پدر نیز از 7 سالگی تا رسیدن فرزند به سن بلوغ شرعی است؛ یعنی حضانت فرزند دختر از 7 تا 9 سال تمام قمری و فرزند پسر از 7 تا 15 سال تمام قمری با پدر است و پس از آن فرزند خودش می تواند هر یک از والدین را برای زندگی انتخاب کند.

طبق ماده 1173 قانون مدنی، برخی مصادیق سلب حضانت والدین عبارتند از:

1- اعتیاد زیان ‌آور والدین به الکل، مواد مخدر و قمار

2- شهرت والدین به فساد اخلاقی و فحشا

3- ابتلای والدین به بیماری ‌های روانی با تشخیص پزشکی قانونی

4- سوء استفاده از کودک توسط والدین یا اجبار او به ورود در مشاغل ضداخلاقی مانند فحشا، تکدی‌ گری و قاچاق

5- تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف کودک توسط والدین

6- عدم توانایی والدین در تأمین نیازهای مالی و عاطفی کودک

چنانچه در طلاق توافقی زوجین با هم توافق کنند که حضانت فرزند با مادر باشد، طبق قانون در موارد زیر می توان حضانت را پس از طلاق توافقی از مادر سلب کرد.

1- طبق ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی، اگر مادر در مدتی که حضانت فرزند به او است، مبتلا به جنون شود یا به دیگری شوهر کند حق حضانت با پدر خواهد بود. البته در طلاق توافقی در مورد ازدواج مجدد مادر، والدین فرزند می توانند با هم توافق کنند در صورت ازدواج مجدد مادر همچنان حضانت فرزند با وی باشد و ازدواج مادر موجب سلب حضانت او نشود.

2- طبق ماده 1173 قانون مدنی، در صورت اثبات عدم مواظبت و انحطاط اخلاقی مادر، حضانت فرزند از او سلب می ‌شود. در واقع پس از طلاق توافقی با اثبات انحطاط اخلاقی مادر در دادگاه می توان حضانت فرزند را از او سلب کرد.

حضانت فرزند دختر و پسر پس از طلاق تا 7 سالگی با مادر است.

0 0 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها