موارد رسیدگی در دادگاه خانواده

دادگاه خانواده

تشکیل دادگاه خانواده

دادگاه خانواده، دادگاهی است که قوه قضاییه برای رسیدگی به اختلافات مربوط به امور خانواده تعیین کرده‌ و به طور اختصاصی به دعاوی خانوادگی رسیدگی می کند. دادگاه خانواده طبق قانون حمایت خانواده مصوب 1391 به عنوان یک دادگاه اختصاصی تشکیل گردید البته دادگاه های خانواده مراجع اختصاصی نیستند، بلکه شعبی از دادگاه های عمومی محسوب می شوند و تا قبل از تصویب این قانون، برخی شعب دادگاه عمومی حقوقی به طور تخصصی به دعاوی خانوادگی رسیدگی می کردند.

طبق قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ قوه قضاییه مکلف است در هر حوزه قضایی به تعداد کافی شعبه دادگاه خانواده تشکیل دهد. اما در شهر های کوچک که دادگاه خانواده تشکیل نشده است دادگاه مستقر در آن حوزه به امور مربوط به دعاوی خانوده رسیدگی خواهد کرد اما در مورد پرونده های اصل نکاح و انحلال آن، به نزدیک ترین شعبه دادگاه ارجاع می شود.

همچنین طبق قانون حمایت خانواده وجود قاضی مشاور زن علاوه بر قاضی رسیدگی کننده پیش بینی شده است قضات دادگاه خانواده باید متاهل و حداقل چهار سال سابقه خدمت قضایی داشته باشند.

با بهترین وکیل خانواده (وکیل طلاق) موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و در خصوص دعاوی خانواده مشاوره رایگان دریافت کن.

شعب دادگاه خانواده در تهران

همان طور که گفته شد طبق قانون حمایت خانواده، قوه قضاییه مکلف است در هر حوزه قضایی به تعداد کافی دادگاه خانواده تشکیل دهد. از این رو در تهران ۵ مجتمع قضایی خانواده وجود دارد که عبارتند از:

* مجتمع قضایی خانواده 1: نشانی: اتوبان شهید محلاتی، نبرد جنوبی، جنب آتش نشانی و شهرداری
تلفن: ۸- ۳۳۰۰۹۱۱۳ و ۳۳۰۰۹۱۲۹

* مجتمع قضایی خانواده 2: نشانی: والنجک خیابان عدالت

تلفن: ۸۸۷۷۳۶۲۴ و ۸۸۷۷۳۶۲۱

* مجتمع قضایی شهید باهنر: آدرس: فلکه چهارم تهران پارس

* مجتمع قضایی شهید مفتح: آدرس: شهر زیبا، خیابان مخابرات، میدان الغدیر، پشت کانون اصلاح و تربیت

تلفن: 44339630 و 5-44339700

* مجتمع قضایی شهید صدر شعبه 2: آدرس: بالاتر از میدان شیخ بهایی، کوچه 12 متری اول

تلفن: 88628411 و 88628460 و 88629123 و 88629029 

موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل خانواده (وکیل مهریه، وکیل طلاق، وکیل ارث و…)  را به شما معرفی می کند تا با دریافت راهنمایی و مشاوره در خصوص دعاوی خانواده بتونی به حقوق خود  برسی.

صلاحیت دادگاه خانواده

طبق ماده ۴ قانون حمایت خانواده مصوب 91، رسیدگی به دعاوی زیر در صلاحیت دادگاه خانواده است:

1- نامزدی و خسارت ناشی از برهم زدن آن

2- نکاح دائم، موقت و اذن در نکاح

3- شروط ضمن عقد نکاح

4- ازدواج مجدد

5- جهیزیه

6- مهریه

7- نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت

8- تمکین و نشوز

9- طلاق، رجوع، فسخ نکاح، بذل مدت و انقضای آن

10- حضانت فرزند و ملاقات طفل

11- نسب

12- رشد، حجر و رفع آن

13- ولایت قهری، قیمومت، امور مربوط به ناظر و امین

14- نفقه اقارب

15- امور راجع به غایب مفقودالاثر

16- سرپرستی کودکان بی سرپرست

17- اهدای جنین

18- تغییر جنسیت

نکته: در رسیدگی به پرونده های خانواده، دادگاه محل اقامت زوجه و محل اقامت خوانده هر دو صالح به رسیدگی می باشند.

وکیل خانواده (وکیل طلاق تضمینی) موسسه حقوقی دادآرمان آماده ی پاسخگویی به سوالات شما در خصوص دعاوی خانواده مانند طلاق، مهریه، ارث، نفقه و … است، از این رو می تونی با شماره ی بهترین وکیل خانواده در تهران تماس بگیری و مشاوره رایگان دریافت کنی.

رأی وحدت‌ رویة شماره ۷۶۹ مورخ ۱۳۹۷/۴/۲۶

مطابق بند سوم اصل 21 قانون اساسی و ماده یک قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ ایجاد دادگاه صالح برای حفظ کیان خانواده ضرورت دارد و تشکیل آن با رعایت ضوابط قانونی به قوه قضائیه محول شده است و چون موارد صلاحیت دادگاه خانواده در ماده ۴ این قانون صراحتاً بیان شده است لذا این دادگاه که با رعایت ترتیبات معین قانونی تشکیل می‌شود دادگاه اختصاصی محسوب می ‌گردد و صلاحیت آن نسبت به دادگاه ‌های عمومی ذاتی است و مطابق اصول کلی حاکم بر تشکیلات دادگستری، محاکم اختصاصی غیر از آنچه قانون صراحتاً اجازه داده است به هیچ امر دیگری حق رسیدگی ندارند. در این وضعیت با حدوث اختلاف بین دادگاه خانواده و دادگاه عمومی مستقر در حوزه قضایی یک استان، مرجع حل اختلاف در اجرای ماده ۲۸ قانون آیین دادرسی دادگاه‌ های عمومی و انقلاب در امور مدنی دیوان عالی کشور است. بنابراین رأی شعبه پنجم دیوان عالی کشور که با این نظر انطباق دارد به اکثریت آراء صحیح و قانونی تشخیص می ‌گردد

. این رأی در اجرای مقررات ماده ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری، در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور، دادگاه ‌ها و سایر مراجع اعم از قضایی و غیر آن لازم‌ الاتباع است.

موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق در غرب تهران را به شما معرفی می کند تا با دریافت راهنمایی و مشاوره در خصوص دعاوی انحلال نکاح (طلاق، فسخ نکاح، دعوای بطلان نکاح) بتونی در کوتاهترین زمان به حقوق خود برسی.

کلام آخر

وکیل خانواده یک وکیل پایه یک دادگستری است که در زمینه دعاوی مربوط به خانواده فعالیت و قبول وکالت می نماید و به همه ی قوانین خانواده خصوصا قوانین جدید و همچنین روند رسیدگی دادگاه خانواده به دعاوی خانواده آشنایی کامل دارد، از این رو موسسه حقوقی دادآرمان برای دریافت مشاوره ی حضوری، بهترین وکیل خانواده تضمینی در تهران را به شما معرفی می کند؛ همچنین در صورتی که وقت کافی برای مراجعه ی حضوری به دفتر وکیل خانواده را ندارید، می توانید برای دریافت مشاوره ی رایگان به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه ی حضوری، با وکیل آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان اقدام کنید و بدون اتلاف وقت و هزینه از مزایای مشورت با یک وکیل خانواده آنلاین بهره مند شوید.

* مجتمع قضایی خانواده 1: نشانی: اتوبان شهید محلاتی، نبرد جنوبی، جنب آتش نشانی و شهرداری

* مجتمع قضایی خانواده 2: نشانی: والنجک خیابان عدالت

* مجتمع قضایی شهید باهنر: آدرس: فلکه چهارم تهران پارس

* مجتمع قضایی شهید مفتح: شهر زیبا، خیابان مخابرات، میدان الغدیر، پشت کانون اصلاح و تربیت

* مجتمع قضایی شهید صدر شعبه 2 : بالاتر از میدان شیخ بهایی، کوچه 12 متری اول

برای مطالبه مهریه و نفقه در صورتی که مبلغ خواسته حداکثر 20 میلیون تومان باشد شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی است و اگر مبلغ خواسته بیشتر از 20 میلیون تومان باشد باید دادخواست مطالبه مهریه یا نفقه به دادگاه خانواده تقدیم شود.

در رسیدگی به پرونده های خانواده، دادگاه محل اقامت زوجه و محل اقامت خوانده هر دو صالح به رسیدگی می باشند.

0 0 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها