طلاق رجعی (قابل رجوع)

طلاق رجعی چیست؟

طلاق چیست؟

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن زوجین از یکدیگر است و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می ‌رود.

طبق ماده 1139 قانون مدنی، طلاق مخصوص عقد دائم بوده و زن در عقد موقت با پایان مدت یا بذل آن از سوی شوهر از زوجیت خارج می ‌شود.

طلاق جزو ایقاعات است، یعنی یک طرفه است و تنها از سوی مرد انجام می ‌شود، چرا که مرد طبق قانون حق طلاق دارد و می تواند همسر خود را هر زمان که بخواهد طلاق دهد.

وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان آماده ی پاسخگویی به سوالات شما در خصوص طلاق و دعاوی مربوط به آن (ثبت نام در سامانه تصمیم طلاق)  است. با شماره ی بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن.

انواع طلاق براساس درخواست کننده طلاق

در صورتی که زن و مرد بخواهند طلاق بگیرند باید ابتدا برای ثبت دادخواست طلاق اقدام کنند تا درخواست زن یا مرد برای طلاق در دادگاه بررسی شود و سپس دادگاه در این خصوص رأی مقتضی صادر نماید.

براساس اینکه چه کسی تقاضای طلاق دارد و دادخواست طلاق را به دادگاه خانواده تقدیم می کند، طلاق به دو دسته کلی تقسیم می شود:

1- طلاق یک طرفه: در طلاق یک طرفه فقط یکی از زوجین تصمیم به طلاق دارد و می خواهد از همسر خود جدا شود، از این رو طلاق یک طرفه به دو دسته تقسیم می شود:

* طلاق از طرف مرد

* طلاق از طرف زن

کلیک کن تا بدونی هزینه طلاق یک طرفه چقدر است؟

2- طلاق توافقی: در طلاق توافقی زن و شوهر هر دو برای طلاق توافق دارند و می خواهند با طلاق به زندگی مشترک خود پایان دهند.

اگر از نحوه ثبت نام در سامانه تصمیم در طلاق توافقی اطلاعی نداری، با وکیل طلاق موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر.

طلاق از طرف مرد

طبق ماده 1133 قانون مدنی مرد حق طلاق دارد و می تواند بدون داشتن هیچ دلیل موجهی زن خود را طلاق دهد. مهمترین شرط طلاق از طرف مرد، پرداخت حقوق مالی زوجه است، یعنی در صورتی که مرد دادخواست طلاق را به دادگاه خانواده تقدیم کند، دادگاه در خصوص حقوق مالی زوجه که مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت، تنصیف اموال زوج و استرداد جهیزیه است، تعیین تکلیف می کند، همچنین دادگاه در مورد مسائل غیرمالی طلاق نیز مانند حضانت فرزند پس از طلاق در صورت داشتن فرزند مشترک و همچنین حق ملاقات با فرزند پس از طلاق تصمیم گیری می کند، سپس رأی طلاق (گواهی عدم امکان سازش) را صادر می کند.

همان طور که گفته شد مرد می تواند زن خود را بدون دلیل موجه طلاق دهد، اما دلایل طلاق مردان در طلاق از طرف مرد بسیار حائز اهمیت است، چرا که اگر طلاق زن با دلیل موجه مانند نشوز (عدم تمکین زوجه) باشد، در برخی حقوق زوجه تغییراتی ایجاد می شود، مثلا تنصیف اموال زوج به زن تعلق نمی گیرد.

طلاق از طرف زن

همان طور که گفته شد، طبق قانون طلاق در ایران مرد حق طلاق دارد، اما زن حق طلاق ندارد و طرح دادخواست طلاق از طرف زن پیچیده و دشوار است، چرا که زن حق طلاق ندارد و برای اینکه بتواند از شوهر خود طلاق بگیرد، باید دلایل محکمه پسندی به دادگاه ارائه دهد و زن باید دلایل خود را که موجب شده بخواهد از شوهر خود طلاق بگیرد را در دادگاه ثابت کند و پس از اثبات دلایل زن برای طلاق، حکم طلاق صادر می شود.

از دلایلی که برای زن حق طلاق ایجاد می کند، طلاق زن به دلیل عسر و حرج و نیز هر یک از شروط دوازده گانه عقدنامه است.

در طلاق زن با شروط دوازده گانه عقدنامه و عسر و حرج زن باید دلایل خود را د

همچنین زن می تواند با داشتن وکالت در طلاق برای ثبت دادخواست طلاق اقدام نماید. البته در صورتی که زن با استفاده از حق طلاق اقدام به طلاق نماید، طلاق از طرف زن نیست و طلاق توافقی خواهد بود.

یکی دیگر از راه های طرح دادخواست طلاق از طرف زن درخواست طلاق خلع است و زن به دلیل کراهتی که از شوهرش دارد با بذل مهریه اش یا دادن مالی بیشتر از مهریه اش (فدیه) به شوهر از دادگاه درخواست طلاق خلع می نماید.

با وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر تا بدونی تفاوت طلاق یک طرفه با طلاق توافقی چیه.

طلاق توافقی

در طلاق توافقی برخلاف طلاق یک طرفه، زن و شوهر هر دو برای طلاق با هم توافق دارند و برای پایان دادن به زندگی مشترک خود تصمیم به طلاق می گیرند، از این رو دادخواست طلاق توافقی را به دادگاه تقدیم می کنند و دادگاه به درخواست آنها رأی طلاق توافقی یا همان گواهی عدم امکان سازش را صادر می کند.

در طلاق توافقی زن و مرد بدون دخالت دادگاه در خصوص مسائل مالی و غیرمالی طلاق مانند مهریه، نفقه، استرداد جهیزیه، اجرت المثل ایام زوجیت، تنصیف اموال مرد، حضانت فرزند پس از طلاق توافقی و حق ملاقات با فرزند توافق می کنند و توافقات خود را به صورت مکتوب که به امضای زوجین رسیده باشد، به دادگاه ارائه می دهند.

در خصوص توافقات زوجین در طلاق توافقی باید به این نکته اشاره کرد که زن و مرد می توانند توافقات خود را هر زمان که بخواهند در مراحل دادرسی و یا هنگام ثبت دادخواست طلاق و حتی پس از ثبت طلاق تغییر دهند و براساس توافقات جدید عمل نمایند.

وکیل طلاق توافقی تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان می تواند شما را در خصوص مراحل طلاق توافقی در سال جدید راهنمایی کند، پس برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیر.

انواع طلاق براساس رجوع در طلاق

رجوع پس از طلاق به معنی بازگشت مرد به همسر خود پس از طلاق و ادامه زندگی مشترک در ایام عده طلاق است و با این رجوع ازدواج قبلی با تمام آثاری که داشته، ادامه پیدا می کند و نیازی به جاری شدن نکاح مجدد نمی‌ باشد.

براساس حق رجوع، طلاق به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

* طلاق بائن (طلاق بدون رجوع)

* طلاق رجعی

برای دونستن 10 نکته مهم طلاق کلیک کن.

طلاق بائن چیست؟

طلاق بائن به طلاقی گفته می ‌شود که پس از طلاق، رابطه زوجیت به طور کامل بین زن و شوهر از بین می رود و مرد در ایام عده طلاق بائن نمی تواند به همسر سابق خود رجوع کند.

در واقع در طلاق بائن، زن در زمان عده به مرد محرم نیست و احکام زوجیت مانند الزام به اطاعت از شوهر، ارث ‌بردن زوجین از یکدیگر، حرمت خروج از منزل بدون اجازه مرد و الزام به پرداخت نفقه زن توسط مرد نیز بر او جاری نمی‌ شود.

نکته: در طلاق بائن، اگر زن باردار باشد، بر مرد واجب است که تا زمان تولد نوزاد، نفقه او را پرداخت نماید.

انواع طلاق بائن عبارتند از:

1- طلاق زن باکره (زنی که بعد از ازدواج با او آمیزش نشده است.)

2- طلاق دختر صغیره (طلاق دختری که نُه سالش تمام نشده است.)

3- طلاق زن یائسه

4- طلاق خُلع

5- طلاق مُبارات

6- طلاق سوم یا سه طلاقه

7- نوع دیگری از طلاق نیز وجود دارد که طلاق حاکم شرع نام دارد. در این نوع طلاق، حاکم شرع همسر مردی را که نه نفقه او را می ‌پردازد و نه طلاقش می ‌دهد، خود طلاق می ‌دهد.

نکته: در طلاق بائن، اگر زن باردار باشد، بر مرد واجب است که تا زمان تولد نوزاد، نفقه او را پرداخت نماید

 

طلاق رِجعی چیست؟

طلاق رِجعی، طلاقی است که مرد می ‌تواند تا زمانی که عده طلاق پایان نیافته، بدون نوشتن عقد نکاح جدید به همسر خود رجوع نماید. بازگشت مرد به سوی همسر خود در طلا‌قی رجعی ممکن است با ادای لفظ یا انجام فعلی انجام شود.

در واقع اگر طلاق رِجعی باشد، نکاح و رابطه زوجیت بین زن و شوهر به صورت قطعی باطل نمی شود و در صورت رجوع مرد در ایام عده طلاق رجعی ازدواج قبلی با تمام آثاری که داشته ادامه پیدا می کند و به زن در طلاق رجعی، مطلقه رجعیه گفته می شود.

برای اینکه از حقوق مالی خود در طلاق رجعی مطلع بشی، با موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و از بهترین وکیل طلاق تضمینی در شرق تهران مشاوره رایگان دریافت کن.

حقوق زوجین در طلاق رجعی چیست؟

همان طور که گفته شد پس از طلاق رجعی رابطه زوجیت به طور کامل بین زن و شوهر از بین نمی رود و مرد در ایام عده طلاق می تواند به همسر خود رجوع کند، از این رو در طلاق رجعی زن و مرد دارای حقوقی است.

حقوق زوجین در طلاق رجعی عبارتند از:

1- در صورت فوت یکی از زوجین، طرف مقابل از او ارث می برد.

2- به زن در طلاق رجعی نفقه تعلق می گیرد.

3- در صورت فوت یکی از زوجین امکان غسل دادن او توسط طرف دیگر وجود دارد.

4- زکات فطره زن در طلاق رجعی بر عهده مرد است.

5- نزدیکی مرد در ایام عده طلاق رجعی، رجوع محسوب می شود، حتی اگر قصد رجوع نداشته باشد.

6- در صورت فوت زن در ایام عده طلاق رجعی، هزینه کفن زن بر عهده مرد می باشد.

7- در صورتی که زن در ایام عده طلاق است، چون هنوز رابطه زوجیت به طور کامل قطع نشده است، خواستگاری از مطلقه رجعیه جایز نیست.

8- در صورتی که هر یک از زن و مرد در ایام عده طلاق رجعی زنا کنند، زنای آنها محصنه است و مجازات آن رجم (سنگسار) خواهد بود.

9- سوگند خوردن مبنی بر ترک روابط زناشویی برای مطلقه رجعیه صحیح است.

10- زنا با مطلقه رجعیه در ایام عده طلاق رجعی موجب حرمت ابدی می شود.

11- اگر در ایام عده طلاق رجعی شوهر فوت کند، زن باید عده وفات نگهدارد.

12- در ایام عده طلاق رجعی زن برای حج مستحب نیاز به اجازه و رضایت شوهر دارد اما برای حج واجب اجازه ی شوهر لازم نیست.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان در خصوص طلاق، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در غرب تهران را به شما معرفی می کند.

اهمیت ثبت رجوع در طلاق رِجعی

اگر مرد در ایام عده طلاق رجعی به همسر خود رجوع نماید، با این رجوع ازدواج قبلی با تمام آثاری که داشته، ادامه پیدا می کند و نیازی به جاری شدن نکاح و ازدواج مجدد نمی‌ باشد. ثبت رجوع بر صحیح بودن آن لازم نیست؛ اما ثبت آن الزامی است و زوج ملزم به ثبت رجوع می ‌باشد و در صورت عدم ثبت آن به پرداخت جزای نقدی و یا تحمل حبس محکوم خواهد شد.

برای دریافت مشاوره رایگان در مورد دعاوی خانواده و طلاق با وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس و بهترین نتیجه رو دریافت کن.

تبدیل طلاق توافقی به طلاق رجعی

در طلاق توافقی زن و شوهر هر دو برای طلاق و جدایی توافق دارند و هر دو مایل هستند تا با طلاق به زندگی مشترک خود پایان دهند، از این رو در خصوص تمام مسائل مالی و غیرمالی طلاق با یکدیگر توافق می کنند و با تقدیم دادخواست طلاق توافقی و ارائه توافقات خود به دادگاه خانواده اقدام به طلاق می کنند.

زن و مرد در مورد مقدار و نحوه پرداخت مهریه به زن با یکدیگر تصمیم گیری می کنند و در صورتی که در طلاق توافقی زن و شوهر توافق کرده باشند که زن بخشی یا تمام مهریه خود را ببخشد، در این صورت پس از طلاق توافقی چنانچه زن در ایام عده طلاق، بخشی یا تمام مهریه خود را که بخشیده بود، مطالبه نماید، طلاق توافقی که از نوع بائن بوده به طلاق رجعی تبدیل می شود و مرد می تواند در ایام عده طلاق به همسر خود رجوع کند.

تبدیل طلاق خلع به طلاق رجعی

در طلاق خلع که یک نوع طلاق بائن است. زن به دلیل کراهت از شوهر مهریه خود را به عوض طلاق بذل می کند. در واقع در طلاق خلع زن باید در دادگاه کراهت خود را نسبت به شوهر اثبات کند و این کار را با بذل مهریه و یا دادن مالی بیشتر از مهریه اش به مرد انجام می دهد.

به مالی که زن در طلاق خلع به مرد بذل می کند فدیه گفته می شود که مقدار آن ممکن است به قدر مهریه یا بیشتر از آن باشد.

حال اگر زن با بذل مهریه طلاق خلع گرفته باشد در صورتی که او در ایام عده طلاق، مهریه (فدیه) را که بخشیده مطالبه کند، طلاق خلع از حالت بائن خارج شده و به طلاق رجعی تبدیل می شود.

اگر نیاز به راهنمایی و مشورت با یک وکیل طلاق تضمینی با تجربه داری، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق در شمال تهران را به شما معرفی می کند.

کلام آخر

وکیل طلاق یک وکیل پایه یک دادگستری است که در زمینه دعاوی مربوط به طلاق فعالیت و قبول وکالت می نماید و به همه ی قوانین طلاق خصوصا قوانین جدید و همچنین روند رسیدگی دادگاه خانواده به دعاوی طلاق آشنایی کامل دارد، بنابراین وکیل طلاق بهترین کسی است که می تواند هر یک از زوجین را برای طلاق و مطالبه ی حقوق آنها در طلاق و پس از آن راهنمایی کند؛ از این رو موسسه حقوقی دادآرمان برای دریافت مشاوره ی حضوری، بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران را به شما معرفی می کند؛ همچنین در صورتی که وقت کافی برای مراجعه ی حضوری به دفتر وکیل طلاق را ندارید، می توانید برای دریافت مشاوره ی رایگان به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه ی حضوری، با وکیل آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان اقدام کنید و بدون اتلاف وقت و هزینه از مزایای مشورت با یک وکیل آنلاین طلاق بهره مند شوید.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص دعاوی خانواده، با وکیل خانواده آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

رجوع در طلاق به معنی بازگشت مرد به همسر خود پس از طلاق و ادامه زندگی مشترک در ایام عده طلاق است و با این رجوع ازدواج قبلی با تمام آثاری که داشته، ادامه پیدا می کند و نیازی به جاری شدن نکاح مجدد نمی‌ باشد.

طلاق رِجعی، طلاقی است که مرد می ‌تواند تا زمانی که عده طلاق پایان نیافته، بدون نوشتن عقد نکاح جدید به همسر خود رجوع نماید. بازگشت مرد به سوی همسر خود در طلا‌قی رجعی ممکن است با ادای لفظ یا انجام فعلی انجام شود.

در واقع اگر طلاق رِجعی باشد، نکاح و رابطه زوجیت بین زن و شوهر به صورت قطعی باطل نمی شود و در صورت رجوع مرد در ایام عده طلاق رجعی ازدواج قبلی با تمام آثاری که داشته ادامه پیدا می کند.

جواب این سوال در متن مقاله توضیح داده شده است، به متن مراجعه کنید.

در طلاق خلع که یک نوع طلاق بائن است. زن به دلیل کراهت از شوهر مهریه خود را به عوض طلاق بذل می کند. در صورتی که زن در ایام عده طلاق، مهریه ای را که بخشیده مطالبه کند، طلاق خلع از حالت بائن خارج شده و به طلاق رجعی تبدیل می شود.

در صورتی که در طلاق توافقی زن و شوهر توافق کرده باشند که زن بخشی یا تمام مهریه خود را ببخشد، در این صورت پس از طلاق توافقی چنانچه زن در ایام عده طلاق، بخشی یا تمام مهریه خود را که بخشیده بود، مطالبه نماید، طلاق توافقی که از نوع بائن بوده به طلاق رجعی تبدیل می شود و مرد می تواند در ایام عده طلاق به همسر خود رجوع کند.

0 0 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها