نحله چیست؟ - وکیل طلاق موسسه حقوقی دادآرمان

نحله در طلاق از طرف مرد

نحله چیست؟

وکیل طلاق موسسه حقوقی دادآرمان درباره نحله در طلاق از طرف مرد می گوید:

طبق قانون و شرع مقدس اسلام به محض عقد نکاح حقوق مالی به زن تعلق می گیرد که زن می تواند با توجه به شرایط خاصی می تواند حقوق مالی خود را از شوهر مطالبه نماید. مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت و تنصیف اموال مرد از جمله حقوق مالی زن هستند که با عقد نکاح به زن تعلق می گیرد.

علاوه بر مواردی که در خصوص حقوق مالی زوجه برشمردیم نحله نیز یکی دیگر از حقوق مالی زن است که در شرایط خاصی به او تعلق می گیرد.

نحله به معنی بخشش و هدیه است و زمانی که مرد بخواهد همسر خود را طلاق دهد در صورتی که زن مستحق دریافت اجرت المثل ایام زوجیت نباشد، دادگاه مبلغی را به عنوان نحله برای زن تعیین می کند و مرد ملزم به پرداخت آن است؛ در واقع نحله مبلغی است که در مقابل زحمات و کارهایی که زن در طی زندگی مشترک در منزل شوهر انجام داده است،گرچه انجام آنها از نظر شرعی بر عهده وی نبوده است، پرداخت می شود و زوجه می‌ تواند مانند سایر حقوق مالی خود نحله را نیز مطالبه نماید.

طبق ماده 58 قانون حمایت خانواده با توجه به سال های زندگی مشترک و نوع کارهایی که زن در خانه شوهر انجام داده و توانایی مالی مرد، دادگاه مبلغی را از باب بخشش برای زوجه تعیین می کند.

اگر برای مطالبه حقوق مالی خود در هنگام طلاق مانند نحله (یا اجرت المثل ایام زوجیت) نیاز به راهنمایی و مشاوره با یک وکیل طلاق با تجربه داری، موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در شمال تهران را به شما معرفی می کند.

شرایط دریافت نحله

همان طور که گفته شد در هنگام طلاق در صورتی که به زن اجرت المثل ایام زوجیت تعلق نگیرد زن می تواند پرداخت نحله توسط مرد را از دادگاه خانواده درخواست نماید. اما نحله در شرایط خاصی به زن تعلق می گیرد که عبارتند از:

1- باید طلاق از طرف مرد باشد و در صورتی که زن تقاضای طلاق نماید به وی نحله تعلق نمی گیرد.

2- مطالبه نحله از سوی زوجه فقط در هنگام طلاق امکان پذیر است و برخلاف مهریه و نفقه زن نمی تواند در طی زندگی مشترک از مرد نحله مطالبه کند.

3- در صورتی که درخواست طلاق از طرف مرد به دلیل نشوز زن باشد و مرد به دلیل عدم تمکین زوجه و تخلف زن از انجام وظایف زناشویی تقاضای طلاق نماید به زن نحله تعلق نمی گیرد.

4- نحله فقط زمانی به زن تعلق می گیرد که زن مستحق دریافت اجرت المثل ایام زوجیت نباشد و در صورتی که به او اجرت المثل تعلق بگیرد نمی تواند تقاضای مطالبه نحله را بنماید.

5- برای مطالبه نحله از سوی زن باید عقد نکاح، دائمی باشد و در عقد موقت به زن نحله تعلق نمی گیرد.

موسسه حقوقی دادآرمان بهترین وکیل طلاق تضمینی در غرب تهران را به شما معرفی می کند تا با دریافت راهنمایی و مشاوره در خصوص دعاوی طلاق بتونی به حقوق خود در طلاق برسی.

نحوه تعیین نحله

برای تعیین مبلغ نحله بر خلاف اجرت‌ المثل ایام زوجیت نیازی به کارشناسی نیست، بلکه مبلغ را قاضی دادگاه طبق سال ‌های زندگی مشترک و کارهایی که زوجه انجام داده است تعیین می‌ کند و طبق ماده 58 قانون حمایت خانواده مقدار نحله با توجه به توانایی مالی مرد تعیین می شود.

در قانون اصل بر این است که برای انجام هر کاری توسط افراد اجرت و دستمزدی در نظر گرفته شود و اگر کاری رایگان انجام شده باشد باید ثابت شود و به همین دلیل کارهای خانه داری که زن در منزل شوهر انجام می دهد اگر خارج از حدود وظایف شرعی باشد برای آن اجرت و دستمزدی در نظر گرفته می شود.

برای اینکه از حقوق مالی خود در طلاق (مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت (یا نحله) و تنصیف اموال مرد) مطلع بشی، با موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و از بهترین وکیل طلاق تضمینی در شرق تهران مشاوره رایگان دریافت کن.

مقایسه نحله و اجرت المثل ایام زوجیت

نحله و اجرت المثل هر دو از حقوق مالی زن محسوب می شوند و هر دو دستمزد زن برای انجام کارهای خانه داری و نگه داری فرزندان هستند، که در هنگام طلاق زن می تواند آن را مطالبه نماید، از این زن در هنگام طلاق فقط می تواند یکی از آنها را مطالبه نماید و در صورتی که اجرت المثل ایام زوجیت به زن تعلق نگیرد قاضی دادگاه خانواده مبلغی را به عنوان نحله تعیین می کند.

اگر زن بخواهد هنگام طلاق اجرت المثل ایام زوجیت را مطالبه نماید مبلغ آن براساس سن، موقعیت اجتماعی و خانوادگی زن، میزان تحصیلات، تعداد فرزندان، خانه دار یا شاغل بودن زن، جنسیت فرزندان و غیره توسط کارشناس دادگستری تعیین می شود اما مبلغ نحله طبق سال های زندگی مشترک و توانایی مالی مرد بدون نیاز به کارشناسی و توسط قاضی دادگاه تعیین می شود.

وکیل طلاق تضمینی موسسه حقوقی دادآرمان آماده ی پاسخگویی به سوالات شما در خصوص طلاق و دعاوی مربوط به آن است، از این رو می تونی با شماره ی بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران تماس بگیری و مشاوره رایگان دریافت کنی.

کلام آخر

برای اینکه زن بتواند در هنگام طلاق به کلیه حقوق مالی خود برسد، بهتر است در خصوص مطالبه حقوق  خود از یک وکیل طلاق با تجربه کمک بگیرد تا از تضییع حقوق خود در طلاق جلوگیری نماید.

وکیل طلاق یک وکیل پایه یک دادگستری است که در زمینه دعاوی مربوط به طلاق فعالیت و قبول وکالت می نماید و به همه ی قوانین طلاق خصوصا قوانین جدید و همچنین روند رسیدگی دادگاه خانواده به دعاوی طلاق آشنایی کامل دارد، بنابراین وکیل طلاق بهترین کسی است که می تواند هر یک از زوجین را برای طلاق و مطالبه ی حقوق آنها در طلاق و پس از آن راهنمایی کند؛ از این رو موسسه حقوقی دادآرمان برای دریافت مشاوره ی حضوری، بهترین وکیل طلاق تضمینی در تهران را به شما معرفی می کند؛ همچنین در صورتی که وقت کافی برای مراجعه ی حضوری به دفتر وکیل طلاق را ندارید، می توانید برای دریافت مشاوره ی رایگان به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه ی حضوری، با وکیل آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان اقدام کنید و بدون اتلاف وقت و هزینه از مزایای مشورت با یک وکیل آنلاین طلاق بهره مند شوید.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص دعاوی خانواده، با وکیل خانواده آنلاین موسسه حقوقی دادآرمان تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

نحله به معنی بخشش و هدیه است و زمانی که مرد بخواهد همسر خود را طلاق دهد در صورتی که زن مستحق دریافت اجرت المثل ایام زوجیت نباشد، دادگاه مبلغی را به عنوان نحله برای زن تعیین می کند. نحله مبلغی است که در مقابل زحمات و کارهایی که زن در طی زندگی مشترک در منزل شوهر انجام داده است،گرچه انجام آنها از نظر شرعی بر عهده وی نبوده است، پرداخت می شود.

برای اطلاع از شرایط تعلق گرفتن نحله کلیک کنید.

برای تعیین مبلغ نحله بر خلاف اجرت‌المثل ایام زوجیت نیازی به کارشناسی نیست، بلکه مبلغ را قاضی دادگاه طبق سال ‌های زندگی مشترک و کارهایی که زوجه انجام داده است تعیین می‌ کند و طبق ماده 58 قانون حمایت خانواده مقدار نحله با توجه به توانایی مالی مرد تعیین می شود.

خیر، برای اینکه به زن نحله تعلق بگیرد باید طلاق از طرف مرد باشد از این رو در طلاق از طرف زن و یا طلاق توافقی به زن نحله تعلق نمی گیرد.

0 0 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها